• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau kovo mėnesį darbą pradėti turėtų naujoji Lietuvos policijos iniciatyva – virtualus patrulis. Šio „internetinio“ pareigūno darbas – stebėti socialinius tinklus, fiksuoti netinkamą, žeidžiantį ar kitaip įstatymus galimai pažeidžiantį turinį. Pasak policijos atstovų, daugiau dėmesio bus skiriama šalyje kol kas dažniausiai naudojamam socialiniam tinklui „Facebook“, o pastebėjus itin grubius pažeidimus lauks ne tik įspėjimas, bet ir ikiteisminis tyrimas.

Jau kovo mėnesį darbą pradėti turėtų naujoji Lietuvos policijos iniciatyva – virtualus patrulis. Šio „internetinio“ pareigūno darbas – stebėti socialinius tinklus, fiksuoti netinkamą, žeidžiantį ar kitaip įstatymus galimai pažeidžiantį turinį. Pasak policijos atstovų, daugiau dėmesio bus skiriama šalyje kol kas dažniausiai naudojamam socialiniam tinklui „Facebook“, o pastebėjus itin grubius pažeidimus lauks ne tik įspėjimas, bet ir ikiteisminis tyrimas.

REKLAMA

Apie naujai kuriamas cyber patrulio pareigybes policijos atstovai užsiminė vasario mėnesį. Dabar šiam darbui jau pradėti rengti iki šiol kituose policijos padaliniuose dirbę pareigūnai, kurie naujas pareigas eiti pradės dar kovą.

„Šiuo metu pradedant pilotinį projektą jau yra atrinkti trys pareigūnai, kurie pradės veiklą, tačiau tolimesnė projekto eiga ir apimtis kis priklausomai nuo jo rezultatų ir policijos vadovybės sprendimų įvertinus rezultatus“, – tv3.lt pasakoja Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Dirbs visą parą

Virtualusis patrulis socialiniuose tinkluose pasirodys kaip viena vieša, visiems matoma paskyra. M. Akelaičio teigimu, patrulis nedubliuos kriminalinės policijos ar kitų žvalgybos tarnybų vykdomos veiklos ir savo veiklą vykdys tik viešais metodais.

REKLAMA

Kol kas esą planuojama, jog patrulio veikla būtų vykdoma 24 valandas per parą, kiekvieną dieną – taip bus siekiama kuo anksčiau pastebėti galimus pažeidimus ir į juos reaguoti prevenciškai.

„Veikla siekiama ne užfiksuoti pažeidimus ir bausti žmones, o pastebėjus netinkamo turinio požymius, kuo anksčiau įspėti žmogų ir tokiu būdu išvengti pažeidimo.

Dėl patrulio veiklos lauko šiame etape nėra jokių apribojimų. Pradėsime „Facebook“, tačiau tuo pačiu metu, pagal galimybes, skirsime dėmesio ir kitoms aktualioms platformoms, kuriose gali vykti pakankamai aktyvi ir daug žmonių pasiekianti veikla. Nesirengiame lankytis siauram ratui žmonių įdomiuose puslapiuose ar grupėse, todėl kad koncentruosimės į didžiausią pasiekiamumą turinčius resursus“, – paaiškina M. Akelaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pažymi ir tai, kad virtualiojo patrulio veikla neapsiribos vien komentarų skaitymu, bus stebimi ir kiti viešojoje erdvėje vykstantys procesai, tokie kaip prekyba ribojamos apyvartos prekėmis, nelegali prekyba, galimi sukčiavimai.

„Pažeidimai bus fiksuojami ir tyrimai pradedami tik labai grubiais atvejais ir kuomet žmonės nereaguos į perspėjimus dėl netinkamos veiklos“, – sako Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovos su neapykantos kurstymu

Paklaustas apie tai, kaip bus identifikuojami galimus pažeidimus socialiniuose tinkluose padarę asmenys, M. Akelaitis paaiškina, kad darbą atliekantys pareigūnai bus specialiai apmokomi naudotis viešai prieinama informacija:

„Jie esant reikalui gebės identifikuoti asmenų tapatybes, tačiau tokiais atvejais, kuomet asmens tapatybės, remiantis vieša informacija, nustatyti nebus galimybių, o tam bus būtinybė, asmenų tapatybė galės būti nustatinėjama tik pradėjus atitinkamų teisės pažeidimų tyrimus“.

REKLAMA

Viešosios policijos valdybos viršininkas kol kas sako negalintis įvardinti tikslių pažeidėjų laukiančių baudų, mat pažeidimų įvairovė internete gana didelė, o pačios baudos bus skiriamos tik kraštutiniais atvejais.

Viena dažniausiai internetinėje erdvėje sutinkamų problemų, kurią tikisi spręsti ir naujasis cyber patrulis – neapykantos kalba.

Pagal baudžiamąjį kodeksą, smurto kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę, gali užtraukti baudą arba laisvės apribojimą, areštą bei laisvės atėmimą iki trejų metų. 

REKLAMA

Tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų taip pat gali sulaukti baudų arba laisvės atėmimo iki dvejų metų.

Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2016–2020 metais Lietuvoje buvo užregistruoti 163 neapykantos kurstymo atvejai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paaiškino, ką galima laikyti neapykantos kalba

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska siūlo tyčiojimąsi ir niekinimą, tiek internete, tiek realiame gyvenime, perkelti į Administracinių nusižengimų kodeksą.

„Tokiu atveju, tikėtina, pavojingumo klausimas bus lengviau identifikuojamas. Be abejo, tiesioginis neapykantos skatinimas ir raginimas diskriminuoti žmonių grupę lieka Baudžiamajame kodekse“, – kalbėjo ministrė.

REKLAMA

Teisingumo ministrė siūlo iš BK straipsnio išbraukti žodžius „tyčiojosi ir niekino“ ir Administracinių nusižengimų kodekse būtų sukurtas naujas straipsnis „Tyčiojamasis ir niekinimas dėl tautybės, rasės, lyties, kilmės, religijos ar kitos grupinės priklausomybės“. Kol kas dar nenuspręsta, kokios už tai galėtų būti baudos.

Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius praėjusį mėnesį vykusioje diskusijoje pateikė pavyzdį, ką būtų galima laikyti neapykantos kalba.

REKLAMA

„Prisimenu vieną komentarą, kai vienos socialinės grupės atstovus buvo raginama sodinti į dilgėles. Buvo prasisukusi visa teismų karuselė, nes pirmosios instancijos teismai taikė baudžiamąją atsakomybę šiame kontekste.

Aukščiausiasis teismas pasakė, kad tai nesiekia kraštutinės (ultima racio) priemonės – tai man atrodo, kad tokių papildomų priemonių taikymas, kaip administracinė atsakomybė, galbūt suteiktų ir daugiau laisvės vertinti kontekstą, kuriame išsakytas komentaras.

Pati frazė galbūt ir neatskleidžia viso vaizdo, o svarbus ir kontekstas – kur ji išsakoma, po kuo ir galiausiai, kokio tikslo siekiama, kai ji yra išsakoma“, – sakė T. V. Raskevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų