• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rugpjūtis buvo pažymėtas kraupiomis netektimis – rasti du negyvi kūdikiai. Vilniuje ligoninėje mirė keturių mėnesių berniukas, pas kurį medikai iškviesti dėl užspringimo. Kėdainiuose rasta negyva pusantro mėnesio mergytė, šalia – neblaivi jos mama. Specialistai tiria, ar vaikus ištiko staigios kūdikių mirties sindromas, ar jie mirė dėl kitų priežasčių. 

Rugpjūtis buvo pažymėtas kraupiomis netektimis – rasti du negyvi kūdikiai. Vilniuje ligoninėje mirė keturių mėnesių berniukas, pas kurį medikai iškviesti dėl užspringimo. Kėdainiuose rasta negyva pusantro mėnesio mergytė, šalia – neblaivi jos mama. Specialistai tiria, ar vaikus ištiko staigios kūdikių mirties sindromas, ar jie mirė dėl kitų priežasčių. 

REKLAMA

Staigios kūdikių mirties sindromas (SKMS) – iš pažiūros sveikų vaikų iki vienerių metų mirties priežastis.

„Staigi netikėta kūdikių mirtis yra terminas, naudojamas apibūdinti kūdikio iki 1 metų staigią netikėtą mirtį, kurios priežastis nebuvo aiški prieš tyrimą. Ši mirtis dažniausiai įvyksta kūdikiui miegant arba kūdikio miego zonoje“, – paaiškina Kauno klinikų Neonatalogijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė.

Pasak R. Tamelienės, didžiausia SKMS rizika yra 2–4 mėnesių kūdikiams, kiek mažesnė ji išlieka iki 1 metų. SKMS atvejų pasitaiko ir naujagimystės laikotarpiu (iki 4 savaičių).

REKLAMA
REKLAMA

Tikslios priežastys, kas lemia SKMS nėra žinomos. Vis dėlto šiandien jau galima numanyti tam tikrus veiksnius, galinčius turėti įtakos.

REKLAMA

„Manoma, kad įtakos gali turėti organizmo genetinis polinkis, aplinkos veiksniai, tam tikri sutrikimai organizmo fermentinėse sistemose ir tt. Didesnę riziką šiai mirčiai turi neišnešioti naujagimiai“, – komentuoja R. Tamelienė.

Higienos instituto duomenimis, nuo SKMS 2023 m. mirė 6 kūdikiai, 2022 m. – 5.

Kaip taisyklingai migdyti kūdikį?

Kadangi daugiausiai mirčių nuo SKMS įvyksta kūdikiui miegant, Amerikos Pediatrų Akademija (APA) yra parengusi profilaktikos priemonių aprašą. Tai – rekomendacijos, į ką turėtų atkreipti dėmesį tėvai, migdydami kūdikį.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia rekomendacija – miegui kūdikius guldyti ant nugaros. Pati nesaugiausia padėtis miegui – ant pilvo, nes tai apsunkina deguonio įsisavinimą. 

Dėl tos pačios priežasties – geresnio deguonies įsisavinimo – kūdikis turėtų miegoti ne per šiltoje, gerai išvėdintoje patalpoje. 

Lovytėje esantis čiužinys turi būti ne minkštas, nepatariama mikdyti ant kitų minkštą paviršių turinčių baldų – fotelių, sofų, gultų ir pan. Lovelėje taip pat neturi būti minkštų daiktų – žaislų, vystyklų, palaidų patalynės galų, lovelės apsaugėlių, kad kūdikis, juos užsimetęs ant veido, neuždustų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvams nerekomenduojama rūkyti, nes tėvų, ypač mamos, rūkymas yra vienas iš SKMS rizikos veiksnių. Tas pats ir su alkoholio ir/ar narkotinių medžiagų vartojimu, nes apsvaigęs žmogus kūdikiui yra pavojingas.

APA taip pat nerekomenduoja tėvams kūdikius migdyti savo lovoje – nors kai kurie tėvai nori vaikelį laikyti prie savęs, tai įvardijama kaip ar vienas SKMS rizikos veiksnys.

Kita vertus, dėl kūdikio miegojimo su tėvais mokslininkai dar neturi vieningos nuomonės. Daugelis organizacijų teigia, kad žindančios mamos miegojimas vienoje lovoje su kūdikiu yra saugus, jeigu eliminuojami kiti rizikos veiksniai. Vis dėlto gydytojai pataria tokios praktikos vengti.

REKLAMA

Tėvams būtina domėtis kūdikiu ir nepamiršti savęs

„Kiekvienas atvejis, kai netenkama vaiko, yra labai skaudus. Kūdikio mirties aplinkybės, kaip ir paminėtais atvejais, gali būti labai skirtingos: staigi kūdikio mirtis, liga, nelaimingas atsitikimas, nepriežiūra ir pan. Tad susilaukus kūdikio, tiek patiems tėvams, tiek ir visai mažylio aplinkai svarbu suprasti apie kūdikio kūno jautrumą ir pažeidžiamumą, tai maksimaliai apsaugos jį nuo galimų pavojų“, – teigia Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Deivydas Aidukas.

REKLAMA

Pirmuosius gyvenimo mėnesius kūdikis savo poreikius išreiškia tik verksmu, o skausmą ar kitus pojūčius parodo jo kūno refleksai. Todėl tam, kad vaikas augtų saugus, tėvams būtina domėtis kūdikio priežiūros ypatumais, suprasti kūdikio fiziologiją ir jo kūno kalbą.

„Svarbu žinoti, kaip taisyklingai atlikti mankšteles, pagelbėti užspringus ir pan. Būtinas ypatingas švelnumas ir atsargumas net žaidžiant su kūdikiu, pavyzdžiui, kai suaugęs žmogus mesteli jį į orą, tai gali baigtis sukrėtimu, lūžiais“, – pažymi D. Aidukas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, tėvams taip pat savrbu pasirūpinti savo emocine sveikata bei kokybišku poilsiu, nes ji turi tiesioginės įtakos vaiko emocijoms ir net jo saugumui.

„Kūdikiui reikalingi emociškai stiprūs tėvai, visada esantys šalia, galintys atliepti jo poreikius“, – akcentuoja D. Aidukas..  

Vaiko teisių gynėjai pastebi, kad šeimos vis atsakingiau ruošiasi tėvystei, o viešoje erdvėje populiarėja tėvystės temos, jomis aktyviai dalijamasi socialiniuose tinkluose.

REKLAMA

Dėmesio skiriama ir kūdikį auginančioms ar tėvystei besirengiančioms šeimoms. Nuo liepos mėnesio medikai yra įpareigoti domėtis besilaukiančių ar pagimdžiusių mamų sveikata, jų emocine būsena.

Ragina nelikti abejingais

Patys mažiausieji dažnai būna tik šeimos aplinkoje, todėl pastebėti atvejus, kai jiems pritrūksta dėmesio ir priežiūros yra sudėtingiau.

„Tad kviečiame aplinkinius būti itin dėmesingais ir atkreipti dėmesį į vaiko susilaukusias poras, ar joms nereikia pagalbos“, – ragina D. Aidukas.

REKLAMA

Apie kūdikio patiriamą netinkamą elgesį gali signalizuoti akivaizdžiai pastebimi ženklai – kraujosruvos ant kūno, įdrėskimai, kiti sužeidimai. Šiuos ženklus greičiausiai pastebės ir sureaguos šeimos gydytojas ar šeimos artimieji.

Tuo metu kaimynai, kiti žmonės viešose vietose turėtų nelikti abejingi, jeigu pastebi grubų tėvų elgesį su kūdikiu, jeigu mato, kad tėvai apsvaigę, mažylis apleistas, netinkamai aprengtas pagal oro sąlygas ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokiais atvejais reaguoti svarbu nedelsiant – pranešti policijai arba vaiko teisių gynėjams. Vaiko teisių gynėjai pirmiausiai pasirūpins kūdikio saugumu ir inicijuos šeimai reikalingą pagalbą“, – tikina D. Aidukas.   

Labiausiai pažeidžiamas yra kūdikis iki vienerių metų. VTAT duomenimis, 2022 m. užfiksuota 16 atvejų, kai prieš kūdikį galimai buvo panaudotas fizinis smurtas, 2023 m. – 19. Per septynis šių metų mėnesius – galimą smurtą patyrė penki kūdikiai.

REKLAMA

Kilus klausimams, pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais galima skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat rašant žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.  

REKLAMA

Vilniuje užspringo berniukas: medikai atvyko per 6 minutes, bet buvo per vėlu

Vilniaus greitosios pagalbos medikai pranešimą, kad miršta 4 mėnesių berniukas, gavo rugpjūčio 18-osios popietę.

„Atvykę medikai rado jau sustingusį, atšalusį kūdikį, buvo pradėti taikyti reanimaciniai veiksmai, kurie efekto nedavė. Namuose kūdikis gaivintas 40 minučių, po to transportuotas į ligoninę“, – teigė skubios medicinos pagalbos specialistas Artūras Laškovas.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar patys greitosios medikai abejoja, ar reikėjo sustingusį kūdikį vežti į ligoninę – Santaros klinikų reanimacijos gydytojai jam padėti nebegalėjo. Ir greitoji, nors atvažiavo nedelsdama, nebekvėpuojančiam kūdikiui mažai kuo galėjo pagelbėti.

„Nuo skambučio priėmimo iki GMP brigados atvykimo į įvykio vietą praėjo 6 minutės“, – tikino A. Laškovas.

Policija paskelbė, kad berniukas mirė užspringęs, tačiau pradėjo ikiteisminį tyrimą, kad nustatytų, dėl ko iš tikrųjų jis mirė.

„Tėvai aiškina, kad atėję jie jau rado kūdikį nekvėpuojantį, pamėlusį“, – dėstė A. Laškovas.

Šeima vaiko teisių apsaugos specialistams nebuvo žinoma, berniukas buvo vienintelis jų vaikas. Medikai abejoja, kad 4 mėnesių kūdikis užspringo maistu.

„Dažniausiai tokio amžiaus kūdikiai miršta dėl kūdikio staigios mirties sindromo, rečiau miršta dėl paspringimo“, – tikino skubios medicinos pagalbos specialistas.

Lovoje šalia mamos mirė mergaitė

4 mėnesių berniuko mirtis – ne vienintelė nelaimė ilgąjį savaitgalį. Nė dviejų mėnesių neturinti mergytė rugpjūčio 16 d. mirė Kėdainiuose. Apie 6 ryto 32 metų moteris bendruoju pagalbos numeriu pranešė, kad atsibudusi pastebėjo, jog lovoje gulinti 2 mėnesių neturinti dukra negyva.

Rugpjūčio 16 dieną apie 7:30 ryte gavome pranešimą iš policijos, kad rastas negyvas 1,5 mėnesio kūdikis, mūsų specialistai nedelsiant išvyko į įvykio vietą, šiuo metu atliekamas tyrimas, tiek policijos, tiek mes vertinam vaiko situaciją“, – dėstė Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovas Deivydas Aidukas.

REKLAMA

Smurto žymių ant mergaitės kūno nesimatė. Ar ją ištiko staigios kūdikių mirties sindromas, ar mergaitė mirė dėl ligos ar kitos priežasties, tiria specialistai.

„Šeimoje yra dar vienas mažametis vaikas, kuriam įvykio metu buvo užtikrinta saugi aplinka su artimaisiais giminaičiais“, – pridėjo D. Aidukas.

Nors, kai atvyko pareigūnai, buvo 6 ryto, mama buvo neblaivi – jai nustatytas lengvas 1,21 promilės neblaivumas.

„Nenorėčiau spekuliuoti ta informacija, atsakys policijos pareigūnų atliekamas tyrimas ir tos priežastys bus išsiaiškintos, kodėl buvo neblaivi“, – kalbėjo Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovas.

Šeima iki šiol vaiko teisių apsaugos specialistams nebuvo žinoma.

Mokslininkai užsienyje tiria
Mokslininkai užsienyje tiria
Kodėl mirštančių kūdikių amžius,beveik 90% sutampa su skiepų kalendoriumi?!
SIDS (Sudden Infant Death Syndrome), tai pavadinimas kvailinimui, kad ,nurašyti' kūdikių mirtis po [skiepų].

Kiek turi numirti vaikų, kad liaudis atsipeikėtų ir suprastų, kad [skiepai] yra nuodai?
Kūrė kūre visokias vakcinas, o kur jų išvados apie tas vakcinas, kokie pastebėti požymiai,sindromai... Kodėl apie tai nieko? Dingo, pasislėpė ir tyli. O mirčių padaugėjo, kodėl? Kur PSO paaiškinimas mums kas dabar čia vyksta?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų