• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po to, kai prieš savaitę Lietuvoje nuskambėjo įvykis, kai Klaipėdoje penktokas žiauriai sumušė socialinę pedagogę, kilo diskusijos apie šio darbo pavojus. Ekspertai teigia, kad problema tampa vis opesnė, o patys socialiniai pedagogai pripažįsta, jog kasdien baiminasi dėl savo saugumo.

Po to, kai prieš savaitę Lietuvoje nuskambėjo įvykis, kai Klaipėdoje penktokas žiauriai sumušė socialinę pedagogę, kilo diskusijos apie šio darbo pavojus. Ekspertai teigia, kad problema tampa vis opesnė, o patys socialiniai pedagogai pripažįsta, jog kasdien baiminasi dėl savo saugumo.

REKLAMA

Vienos sostinės progimnazijų socialinė pedagogė Monika (vardas pakeistas – aut. past.) naujienų portalui tv3.lt pasakoja, kad kasdien susiduria su įvairiais iššūkiais.

„Tikrai dažnai būna atvejų, kai ir gyvybei gresia pavojus. Šiaip darbuotojas jaučia įtampą tiek nuo vaikų, tiek nuo vaikų tėvų, bendradarbiaujant su jais. Dar yra tokia baimė, kad vaikai gali pakenkti ir socialinėje erdvėje tau, nes jie dabar mėgsta viską filmuoti ir viešinti, net su veidais“, – atvirauja ji.

Pedagogė: „Kartais išeini iš mokyklos ir nežinai, ar nestovės kažkas už kampo“

Paklausta, ar darbe jaučiasi saugi, Monika neslepia, kad saugi jaučiasi itin retai.

„Ne, visiškai nesijaučiu saugi, net ir vakar tiesiog buvo atėję mokiniai, aš žiūriu jiems į akis ir suprantu, kad jeigu aš kažką pasakysiu griežčiau, tai gausiu tuoj pati į galvą. Kartais išeini iš mokyklos ir nežinai, ar nestovės kažkas už kampo“, – sako ji.

Pasak Monikos, vis daugiau atsiranda mokinių, kurie, net neturėdami jokių specialiųjų poreikių ar raidos sutrikimų, yra sunkiai suvaldomi.

„Pastebiu, kad daugėja paauglių, kurie labai sunkiai kontroliuoja savo emocijas ir veiksmus, gali tave ir pasiųsti ant trijų raidžių.

REKLAMA
REKLAMA

Jie nebijo to fakto, kad pakviesime tėvus į mokyklą, nejaučia pagarbos nei vyresniam, nei aukštesnes pareigas užimančiam asmeniui mokykloje, atrodo, kad jiems niekas nerūpi – leidžia sau keiktis, išsidirbinėti kitų akivaizdoje“, – atkreipia dėmesį pedagogė.

REKLAMA

Ji pasakoja ir apie tai, kad neretai mokykloje tenka susidurti ir su fiziniu smurtu. Sunkius specialiuosius poreikius turintys vaikai dažnai kandžiojasi, spardosi ar kitaip smurtauja.

„Kalbant apie normalią raidą turinčius vaikus, yra buvę atvejų, kai vaiko be keturių vyrų net nebūtume sulaikę. Dažnai būna kažkokie agresijos proveržiai, kur labai sunku suvaldyti ir jau reikia kviesti policiją arba greitąją“, – nurodo Monika.

Keliama specialistų saugumo problema: ministrė žada pokyčius

Po per visą Lietuvą nuskambėjusio atvejo, kai socialinė pedagogė mokykloje buvo sumušta mokinio, Seimo narė Ligita Girskienė, Seime vykusioje Vyriausybės valandoje Socialinės apsaugos ir darbo ministrei Ingai Ruginienei iškėlė klausimą, ar planuojami kokie nors pokyčiai bei priemonės, siekiant užtikrinti specialistų saugumą ir užkirsti kelią tokių atvejų pasikartojimui.

REKLAMA
REKLAMA

Ministrė nurodo, kad ši problema buvo identifikuota dar metų pradžioje, ir patikina, kad pokyčiai yra planuojami.

„Socialinių darbuotojų taryboje mes aptarėme nemažai dalykų. Pagrindinis numeris vienas, ko socialiniams darbuotojams šiandien reikia, tai yra saugumas. Tas kompleksines priemones mes turėsime išdirbti kartu, čia neturėtų būti tas stilius, kai mes nuleidžiame savo matymą, bet darbuotojai turi pasakyti.

Jau labai efektyviai ir iš tikrųjų gerai suveikė, [kai] Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojams išdalintos kameros. Šitie darbuotojai jau gali jaustis saugiai, tiek patys klientai, tiek darbuotojai. Šitoje tarnyboje darbuotojai susilygina su pareigūnais, kuomet yra filmuojamas visas procesas“, – nurodo I. Ruginienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat ministrė pamini ir specialistų darbo užmokesčio problemą.

„Antras dalykas – mes turėsime kalbėti ir apie darbo užmokestį. Darbo užmokestis yra katastrofiškai žemas ir už tokį vietomis net pavojingą darbą mes tikrai turime atitinkamai atsilyginti. Šitas darbas yra tikrai numatytas ir aš tikiuosi, kad jau šiais metais mes turėsime sprendimus“, – pažymi ji.

Kokie pokyčiai planuojami?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija naujienų portalui tv3.lt nurodo, kad yra ruošiamas Socialinių paslaugų įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siekiama gerinti socialinių darbuotojų ir kitų socialinių paslaugų srities specialistų darbo sąlygas bei užtikrinti jų saugumą darbe. Šį projektą Seimui planuoja pateikti per 2026 m. pirmąjį ketvirtį.

REKLAMA

Pasak ministerijos, socialinių paslaugų srities darbuotojai yra išskirti Lietuvos biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo sistemoje ir pagal galiojančius teisės aktus, jų pareiginės algos koeficientai yra didinami 21 proc.

Be to, ministerijos atstovai atskleidžia, kad jau trejus metus iš eilės atlyginimai auga ir papildomu Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu. Šiemet numatyta, kad įvairių socialinių paslaugų įstaigų specialistams – socialiniams darbuotojams, psichologams, užimtumo specialistams, globos koordinatoriams ir kitiems – pareiginės algos koeficientas bus didinamas bent 0,1 bazinio dydžio.

REKLAMA

Ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu dirba beveik 17 tūkst. socialinių paslaugų srities darbuotojų, iš kurių apie 5 tūkst. yra socialiniai darbuotojai.

Atskleidžiama, kad jų atlyginimai pastaraisiais metais reikšmingai augo – per penkerius metus vidutinis darbo užmokestis padidėjo 65 proc. Šiemet socialiniai darbuotojai vidutiniškai uždirba 1294 eurus į rankas, kai 2020 m. jų vidutinis atlyginimas buvo 782 eurai. Individualios priežiūros darbuotojų darbo užmokestis taip pat kyla – per tą patį laikotarpį jis išaugo 60 proc., nuo 945 eurų iki 1515 eurų.

„Tikime, kad tam, jog būtų teikiamos kokybiškos paslaugos, jas teikiantys specialistai turi patys jaustis orūs savo darbe ir gauti teisingą darbo užmokestį“, – teigiama ministerijos komentare.

Aukok
REKLAMA
jei "tarnybos" bejegės
jei "tarnybos" bejegės
as pats vakare susirasčiau tą alią "museiką" ,daugiau net rankos auksčiau savo bambos nekeltu
ne vaikų teisės turi vadintis
ne vaikų teisės turi vadintis
o vaikų teisės ir pareigos, pavadinimas turi apimti abi šias funkcijas
Reik atstatyt kaip buvo anksciau Vėliučionių ir Čiobiškio spec mokyklas o tai per tą LGBT valdzia tvarkos nebera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų