Į pradinę mokyklą dukrą vedanti vilnietė Erika pasakoja, kad nors jos dukra jau nebėra pirmokė ir daug mokyklai reikalingų priemonių – tokių kaip flomasteriai, pieštukai, spalvotas popierius jau turi.
O knygomis ir vadovėliais mokyklinukus aprūpina mokykla, kadangi Erika savo dukrą veda į privačią mokyklą.
Tiesa moteris sako, kad prieš naujus mokslo metus vis tiek teks apsilankyti parduotuvėje, kadangi mergaitei reikia nupirkti rūbus mokyklinei uniformai.
„Marškinėlių, kokius 3 vienetus, kurių vienų kaina 17 eurų, ir džemperių, kurių vieno kaina apie 25, irgi kokius 3. Uniformos kiekius perkame savo nuožiūra, kad būtų patogu skalbti. Daugiau didesnių išlaidų neplanuojame“, – sako vilnietė.
Moteris prideda, kad galbūt vėliau atsiras ir poreikis nupirkti aplankalus knygoms ar sąsiuviniams.
„Mokslas kainuoja nemažai, apie 700 eurų per mėnesį. Bet kiek skaičiavome, jei reikėtų vaiką palikti su aukle, būtų brangiau, o valstybinės mokyklos nepasirinkome, nes su jų mokytojais labai sunku susitikti pabendrauti prieš patenkant į mokyklą, o aklai leisti nesinorėjo“, – sako Erika.
Didžiausias antplūdis laukia rugpjūčio pabaigoje
Prekybos tinklų atstovai tikina, kad daugiausiai mokyklinių prekių pirkėjų tikisi sulaukti šio mėnesio pabaigoje prieš pat mokslo metų pradžią.
„Maximos“ komunikacijos ir korporatyvių ryšių departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė sako, kad mokyklinės prekės yra aktualios apie trečdaliui prekybos tinklo pirkėjų.
Jos teigimu, daugumos mokyklinių prekių kainų lygis „Maximoje“ išliko toks pat stabilus kaip ir pernai, tačiau dalies prekių kaina išaugo, o tai nulėmė dvi pagrindinės priežastys.
„išpuoliai Raudonojoje jūroje prieš prekybos laivus bei Jungtinių Amerikos Valstijų padidinti muitai kroviniams iš Kinijos. Dėl pastarųjų veiksnių susidarius prekybos konteinerių trūkumui ir pabrangus jų gabenimui ypač išaugo bendri transporto kaštai, kas turėjo įtakos ir prekės galutinei kainai“, – teigia I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
„Maximos“ atstovė teigia, kad būtiniausių mokyklinių prekių krepšelį šiemet pirkėjai su nuolaidomis gali surinkti apie 10 eurų pigiau nei pernai.
O visą bazinį mokyklinių prekių krepšelį, kurį sudaro kuprinė, sąsiuviniai, aplankai, dailės priemonės ir kitos kanceliarinės priemonės, su nuolaidomis gali atsieiti 20,92 eurus.
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė prideda, kad pirkėjų prekių krepšelis visada priklauso nuo to, į kurią klasę yra ruošiama vesti mokyklinuką bei kokias priemones šeima turi dar nuo praėjusių prekių.
„Perkamos prekės priklausys nuo konkrečios situacijos ir sąrašo, su kuriuo į parduotuvę ateis mokinys ar jo tėveliai“, – sako G. Kitovė.
Be to, anot „Iki“ atstovės, tam tikrų kategorijų prekės prekybos tinkle atpigo.
„Pavyzdžiui, sąsiuviniai ir rašikliai, priklausomai nuo rūšies, gali kainuoti net iki 30 proc. pigiau nei praėjusiais metais“,– dalinasi G. Kitovė.
Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis tvirtina, kad „pirkėjo krepšelis“, skirtas mokyklinėms prekėms gali kainuoti nuo kelių dešimčių iki šimto ir daugiau eurų.
„Tai priklauso nuo mokinių poreikių ir tėvų galimybių“, – sako D. Ryliškis.
Jo teigimu, šiais metais mokyklinių prekių kainos „Norfos“ prekybos tinkle nesikeitė ir išliko panašios, kaip ir praėjusiais.
„Mokyklinių prekių kainos šiemet yra panašios kaip pernai, nors kai kas ir atpigo. Pirkėjų įpročiai ženkliai nekito“, – komentuoja D. Ryliškis.
Populiariausios tradicinės prekės, bet netrūksta ir kitų
D. Ryliškio teigimu, populiariausios mokyklinės prekės „Norfos“ prekybos tinkle išlieka tradicinės – kuprinės, sąsiuviniai, rašikliai, plunksnakočiai, guašas, akvarelė, piešimo sąsiuviniai, liniuotės, spalvoti pieštukai, trintukai, flomasteriai.
Panašios tendencijos fiksuojamos ir „Iki“ prekybos tinkle.
„Kiekvienais metais perkamos priemonės išlieka panašios – daugiausiai populiarumo sulaukia sąsiuviniai, rašymo bei spalvinimo priemonės. Pavyzdžiui, praėjusiais metais itin didelio susidomėjimo sulaukė kūrybiniai rinkiniai, menui skirtos priemonės“, – prideda „Iki“ atstovė G. Kitovė.
Tiesa, I. Trakimaitė-Šeškuvienė atkreipia dėmesį, kad pastarųjų metų duomenys parodė, jog artėjant rudeniui pirkėjams vis labiau aktualios tampa ir tokios prekės, kaip pietų dėžutės ar gertuvės, taip pat kompiuterijos, elektronikos prekės, drabužiai ir avalynė.
„Pastarosios kategorijos duomenys parodė, kad pirkėjams kone labiausiai aktualūs yra mergaičių rūbai – tai ir kojinės ar pėdkelnės, bateliai, baziniai rūbeliai prie uniformos ar čežutės, kurios dažnai pirmosiomis rudens dienomis tampa išties deficitine preke“, – sako ji.
Prieš apsipirkdami – pasiruoškite
Prieš tėvams išvykstant apipirkti savo vaikus mokyklinėmis prekėmis prekybos tinklų atstovai rekomenduoja dar kartą peržiūrėti, kokių mokyklinių prekių trūksta, o kokios prekės liko dar nuo praėjusių metų.
„Nepalikus paskutinei minutei pasiruošimo darbų galima išvengti nerimo bei sutaupyti – paskyrus dabar kelias dienas pasiruošti mokyklai galėsite toliau mėgautis likusia vasara ir ramiai laukti mokslo metų pradžios“, – teigia I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
O G. Kitovė sako, kad tam, jog apsipirkimas vyktų kuo sklandžiau ir būtų išleista kuo mažiau, ji rekomenduoja susidaryti reikalingą prekių sąrašą ir prideda, jog nebūtina viską supirkti iš karto.
„Prekės lentynose nedingsta visą rugpjūtį, o jei prireiks, mokyklinių prekių atsargas bus galima papildyti ir mokslo metams jau prasidėjus“, – prideda G. Kitovė.