Kaip naujienų portalui tv3.lt teigė R. Karbauskis, valdantiesiems gali kilti problemų, jei Vyriausybę formuos iš Seimo narių.
„Jeigu jie formuos Vyriausybę pagrinde iš Seimo narių – tai bus problema ir Seime, ir Vyriausybėje. Seime bus problema, nes jiems bus labai sunku surinkti 71 narį, nes beveik visą Vyriausybę reikės turėti Seime. Mes tą patyrėme ir tą žinome.
Neturėdami ministro Seime, mes nesurinkdavome 71 nario ir jie tikrai nesurinks, nes akivaizdu, kad jei iš 74 nebus dar kelių ministrų Seime – tai nebus ir daugumos. Kaip suprantu, čia gali būti ne keli, o ir 10 žmonių, kurie bus Seimo nariai ir kartu ministrai“, – kalbėjo valstiečių lyderis.
R. Karbauskis aiškino, kad norisi, kuo greičiau juos matyti dirbančius, kad būtų galima palyginti: „Labai norėčiau išgirsti apie koronaviruso suvaldymą bent vieną žodį, ką jie darys kitaip. Jeigu jie įves nepaprastąją padėtį – tai įsivaizduoju, kaip pradės reaguoti jų elektoratas. Jei pradės mažinti ribojimus – įsivaizduoju, kaip reaguos žmonės. Ką jie pakeis? Tikriausiai, nieko“.
Karbauskis: „Po tokia koalicine sutartimis galėtų pasirašyti beveik visi“
Valstiečių lyderis R. Karbauskis įvertino ir būsimųjų valdančiųjų pasirašytą koalicijos sutartį. Pasak jo, sutartyje išvardinti atskiriems partneriams ypač aktualūs klausimai, dėl kurių nėra bendro koalicijos sutarimo, taip ir liks nepriimti.
„Koalicija tokią sutartį ruošia dvi savaites – tai yra truputį juokinga. Po tuo, kas parašyta jų koalicinėje sutartyje, išėmus paskutinę dalį, galėtų pasirašyti beveik visi, nes ten nieko neparašyta. Laukėm visi, kas bus tas 20 proc., dėl kurių nesuderino – tai, matyt, tas 20 proc. buvo ta paskutinė pastraipa apie siekiamybes“, – tv3.lt teigė R. Karbauskis.
Pasak valstiečių lyderio, Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė ir Liberalų sąjūdžio pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen džiaugiasi liberaliomis vertybėmis, dėl kurių pavyko susitarti, tačiau tai nieko nereiškia.
„Susitarimo dalis, kurioje šnekama apie liberalias vertybes, kuriomis džiaugiasi Armonaitė ir Čmilytė-Nielsen – tai visiškai nieko nereiškia, nes nėra jokių šansų priimti tuos sprendimus Seime.
Ir tą labai gerai supranta konservatoriai. Netikiu, kad Seime užtektų balsų įteisinti narkotikus ar kitus dalykus. Galvodami apie tai, kas įvyks – jie tai pasirašė kaip siekiamybėmis. Jei tai atsiras įsipareigojimuose – tai gali kilti krizė koalicijoje. Akivaizdu, kad tai nepateks į Vyriausybės programą. Neįsivaizduoju, kaip tai galėtų atsirasti Vyriausybės programoje, jei jie to nedrįso net į koalicijos sutartį įrašyti, kaip privalomą punktą“, – sakė R. Karbauskis.
Paluckas: „Nereikia muilinti akių“
Opozicijoje besiruošiantis dirbti socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas taip pat mano, kad koaliciją sudariusios partijos atskirus punktus įrašė, kad nereikėtų prisiimti įsipareigojimų.
„Tam įrašė į atskirus punktus, kad neprisiimtų įsipareigojimų. Kaip koalicija, susitarusios trys partijos, net nesiruošia to daryti. Tai, kad viena ar kita partija galbūt mėgins kažką registruoti, teikti individualiai – tuo tikiu. Kad tai darys koalicija – tai faktas, kad ne. Nereikia muilinti akių – čia viskas yra aišku. Bendro siekio šiems dalykams nėra ir jie nebus įgyvendinti, nebent bus sumedžioti balsai iš opozicijos frakcijų.
Mūsų programinėse nuostatose žmogaus teisės užima svarbią vietą, bet jei didžioji konservatorių frakcija neparems – tai net mūsų balsų neužteks žmogaus teisių klausimais dėl pavardžių rašybos, smurto dalykų Stambulo konvencijoje ar kitų panašių dalykų“, – sakė G. Paluckas.
Uspaskichas: „Nuo pat pradžių pradeda veidmainiauti“
Darbo partijos vedlys Viktoras Uspaskichas teigė, kad koalicijos sutartis nieko nepasako, o joje matosi tik lozungai.
„Tikslai geri, juos galime paremti, bet tai kol kas tik lozungai ir nieko konkretaus. Matosi, kad klasikinis liberalizmas nueina nuo savo pažadų ir beveik nieko nėra įrašyta. Pažiūrėsime dar, kokia bus Vyriausybės programa. O tokiais lozungais valstybės nevaldysi, nes reikia sukurti aiškius ir suprantamus įstatymo projektus.
Matosi, kad jie nuo pat pradžių pradeda veidmainiauti. Į susitarimą neva neįrašyta, bet pažymėta viename punkte, kad yra tokie norai vienų ar kitų partijų. Tai yra veidmainiavimas. Jokio konkretumo nebėra – ar bus tai įgyvendinta, ar ne bus. Tiesiog pažymėjo, kad partijos norėjo, bet ar bus įgyvendinta, tai neaišku.
Valstiečių valdančiajai daugumai buvo tikrai daug kritiško požiūrio, aš labai daug jų sprendimų sukritikavau. Norėčiau, kad greičiau naujoji valdančioji dauguma padarytų ką nors geriau. Bet kol kas iš šio susitarimo matau, kad bus tik plaukimas pasroviui ir nieko naujo nebus“, – teigė V. Uspaskichas.
Darbo partijos vedlys aiškino, kad jie palaikys asmenvardžių rašybą pagrindiniame dokumentų puslapyje visomis lotyniškos abėcėlės raidėmis.
„Mūsų partija laikysis konservatyvios šeimos politikos, nes toks yra mūsų rinkėjas. Mes abejoju, ar palaikysime vienos lyties santuokas“, – sakė V. Uspaskichas.
G. Paluckas teigė, kad nerimą kelia ir koalicijos sutartyje pažymėti dalykai.
„Nerimą kelia keli dalykai – tai įvairių sričių privatizavimas, švietimo, sveikatos priežiūros paslaugų. Didesnė atsakomybė perkeliama ant paties žmogaus pečių gaunant ir apmokant kokybiškas paslaugas. Tai sukurs dviejų greičių visuomenę.
Antras dalykas, tai šiek tiek neadekvatus požiūris į valstybės įsipareigojimus savo piliečiams ir valstybės finansų tvarumą. Kai kalba apie mokytojų atlyginimų didinimą, kitus dalykus ir tuo pačiu, mokesčių mažinimą.
Neįsivaizduoju, kokią čia stebuklingą ekonomiką ruošiasi kolegos įgyvendinti Lietuvoje – kai mažinsi biudžeto pajamas ir tuo pačiu, mažinsi biudžeto išlaidas. Tai labai pavojingi ir nebrandūs siūlymai. Tikiuosi, kad tokios iniciatyvos palaikymo nesulauks“, – teigė G. Paluckas.
Opozicija žada palaikyti Čmilytės-Nielsen kandidatūrą
R. Karbauskis teigė, kad valstiečiai balsuos ir palaikys Liberalų sąjūdžio lyderės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kandidatūrą į Seimo pirmininkes, jeigu ji bus teikiama.
„Mes tikrai palaikysime ją. Mes norime, kad šita valdžia pradėtų dirbti, nes trukdyti jai būtų nesąžininga ir neteisinga. Mums kaip tik naudinga, kad ji greičiau pradėtų dirbti, kad matytųsi skirtumai, kaip dirbome mes ir kaip dirba jie.
Suprantu, kad pačioje koalicijoje ta kandidatūra gali būti nepalaikoma dėl vienų ar kitų sumetimų – tai palikime jiems patiems vertinti. Aš esu įsitikinęs, kad opozicija už Čmilytę-Nielsen balsuos didžiąja savo dauguma. Mes beveik galime išrinkti Čmilyte-Nielsen Seimo pirmininke ir be pozicijos balsų, tik su vienais Liberalų sąjūdžio balsais“, – sakė R. Karbauskis.
Socialdemokratų lyderis G. Paluckas teigė, kad jis pats palaiko V. Čmilytės-Nielsen kandidatūrą į Seimo pirmininko postą, o frakcija sprendimą priims trečiadienį.
V. Uspaskichas kalbėjo, kad V. Čmilytė-Nielsen yra nebloga moteris: „Bet mes tikrai nesikišime į jų postų dalybas, užtenka jiems balsų ir tegul jie patys pasiskirsto – tai jų vidinis reikalas, o ne opozicijos“.
Derybos dėl opozicijos lyderio dar nevyksta
Opozicijoje besiruošiančių dirbti partijų lyderiai teigia, kad kol kas derybos dėl darbo opozicijoje ir opozicijos lyderio posto dar nevyksta.
Šiuo metu galvojama apie parlamento vicepirmininko postą, kuris atitenka opozicijai. R. Karbauskis teigė nesieksiąs parlamento vicepirmininko posto kaip didžiausios opozicinės frakcijos lyderis. G. Paluckas aiškino, kad jie turi „ne vieną labai patyrusį parlamentarą, kurie tas funkcijas atliktų puikiai“.
„Vėliau kalbėsimės, kaip ir dėl ko opozicija turėtų rinktis opozicijos lyderį“, – sakė G. Paluckas.
V. Uspaskichas paminėjo, kad opozicijos lyderis galėtų keistis rotacijos būdu, kaip ir buvo anksčiau.
„Būsime konstruktyvi opozicija, kurios mes neturėjome ketverius metus. Mes turėsime šešėlinę Vyriausybę, turėsim Vyriausybės programą, turėsim alternatyvinius biudžetus“, – sakė R. Karbauskis.
Stebėkite, kaip koalicija susitarė ir pasirašė sutartį: