Kaip teigė sinoptikas Vytautas Sakalauskas, audra atėjo susidarius ciklonui, kurio centras pakibo virš Lietuvos. Naktį šis ciklonas labai lėtai judėjo per visą Lietuvą, o dabar po truputį traukiasi į žemyno gilumą.
„Deja, šio ciklono įtaka, kaip jaučiama ir šiandien, pirmadienio dieną, bet vakare ji po truputį silpnės, nes ir atmosferos slėgis kyla. Ciklonas iš Lietuvos po truputį trauksis. Taigi daugės pragiedrulių, ypač vakarinėje šalies dalyje, o naktį orai visai pagerės.
Iki vidurnakčio šiaurės vakarų vėjo gūsiai kai kur sieks 15–18 m/s, bet po vidurnakčio ir vėjas rims, ir lietus nebebus toks intensyvus. Tikėtina, kad bent jau naktį rytų Lietuvoje dar daugelyje vietovių kelis kartus pasikartos trumpi lietūs.
Temperatūra naktį 12–17, o prie jūros net ir iki 19 laipsnių šilumos.
Naktį ciklonas trauksis, jo įtaka dar sumažės dieną. Taigi vėjo gūsių nereikia tikėtis, vėjas nurims. Lietūs kai kur užsiliks rytinėje šalies, Aukštaitijoje, Dzūkijoje. Sugrįš vasariška temperatūra – aukščiausia temperatūra sieks iki 20–25 laipsnių šilumos“, – pranešė sinoptikas.
Kai kur per parą iškrito mėnesio kritulių norma
Sekmadienio dieną iš pirmadienio naktį daugiausiai kritulių iškrito vakarinėje šalies dalyje. Šiauliuose, Telšiuose ir Šilalės rajone, Laukuvoje, pirmadienį fiksuotos katastrofinės liūtys, daugelyje vietovių – stichiniai lietūs.
„Per parą lietaus kiekiai tikrai „padorūs“ – daugiau nei 100 mm, kada liepos mėnesio norma yra 80–90 mm. Taigi, kaip matome, prilijo už visą liepos mėnesį“, – pridūrė V. Sakalauskas.
Katastrofiniu lietumi laikoma liūtis, kai iškrenta daugiau kaip 80 milimetrų kritulių per 12 valandų, stichinis lietus – tarp 50 ir 79 milimetrų.
LHMT atstovė: duomenys PAGD tikrai buvo išsiųsti
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba tikina įspėjusi Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybą (PAGD) dėl į šalį atkeliaujančio stipraus vėjo ir gausių liūčių. Tad kodėl nesuveikė Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema (GPIS) ir departamentas neišsiuntė atitinkamų pranešimų – nepaaiškinama.
„Duomenys tikrai buvo išsiųsti. Buvo apie 10 val. buvo išplatintas pranešimas apie stichinį reiškinį – labai smarkų lietų – ir apie pavojingą reiškinį – smarkų vėją“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja Inga Grigorjanc.
„11 valandą dar suorganizavome video konferenciją, kurios metu su už ekstremalias situacijas atsakingomis institucijomis aptarėme situaciją, kur daugiausiai ir ko laukiama, kokie pavojingi reiškiniai numatomi, kaip reaguos upės – aptarėme visą bendrą situaciją. Todėl tikrai buvo informuotos visos reikalingos institucijos“, – pažymėjo ji.
Vis dėlto PAGD gyventojams neišsiuntė specialiųjų perspėjimo pranešimų. Departamento atstovė nurodė, jog meteorologai neprognozavo tokių smarkių vėjų ir lietaus, tad ir perspėjimai žmonėms nebuvo išsiųsti.
I. Grigorjanc atstovė teigė, jog tokie atvejai, kai PAGD tinkamai nesureaguoja į pateiktą informaciją, yra reti.
„Yra tikrai pasitaikę istorijoje (atvejų – red. past.), kad nesureaguoja. Bet su kiekvienu reiškiniu taip tikrai nevyksta. Dažniausiai yra sureaguojama ir laiku. Mes konsultuojamės telefonu, pakomentuojame, kurie regionai bus labiausiai paliesti, bet kartais nutinka tokia situacija, kad būna nesureaguojama laiku“, – dėstė I. Grigorjanc.
Klausiama, ar tokia situacija galėjo susiklostyti todėl, nes įspėjimai PAGD buvo perduoti savaitgalį, I. Grigorjanc spėlioti nesiėmė.
„Galbūt. To negaliu teigti. Mūsų sinoptikai, aišku, dirba visą parą. Aš pati įsijungiu, kai yra tokios situacijos, kai yra mano ne darbo valandos, bet mes visi bendrai bandome išspręsti situaciją ir informuoti institucijas, o kaip kitos institucijos sprendžia savo viduje, reikėtų jų konkrečiai ir paklausti“, – kalbėjo LHMT atstovė.
ESO: nėra audros nepaveikto regiono
Audra prasidėjo sekmadienio vakarą. Pirmadienio naktį ir rytą ugniagesiai gelbėtojai skubėjo šalinti užvirtusius medžius.
Pirmadienį 11 val. su elektros tiekimo sutrikimais buvo susidūrę arba jos iš viso neturėjo maždaug 165 tūkst. vartotojų, daugiausia Vilniaus rajone. Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skelbia, kad dėl stichijos elektros neturinčių gyventojų yra visuose Lietuvos regionuose, o blogos oro sąlygos neleidžia greitai pašalinti gedimų.
„Nėra nepaveikto regiono“, – BNS teigė ESO atstovė Rasa Juodkienė.
Dėl audros taip pat vėluoja traukiniai, viešasis transportas, vėluoja arba atidėti dalis skrydžių.
Orų prognozė
Pirmadienio dieną daugelyje rajonų lietus, Rytų Lietuvoje daug kur smarkus. Kai kur galima perkūnija. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, 16–21, kai kur 22–27 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–21 laipsnis.
Antradienį daug kur trumpas lietus. Vėjas šiaurės vakarų, 9–14 m/s, naktį vietomis gūsiai 15–18 m/s. Temperatūra naktį 13–18, dieną 20–25 laipsniai šilumos.
Trečiadienio dieną kai kur trumpai palis. Naktį vietomis rūkas. Vėjas vakarinių krypčių, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 10–15, pajūryje 16–18, dieną 21–26 laipsniai.