• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybės sprendimu nuo gruodžio 1 d. medicininių kaukių dėvėjimas tapo privalomas ne tik vyresniųjų, bet ir pradinių klasių mokiniams. Anot sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, šis sprendimas buvo neišvengiamas, mat sergamumas ugdymo įstaigose vėl auga. Tačiau vos tik užsiminta, kad kaukėmis mokyklas aprūpins savivaldybės, realybė kitokia – rūpinasi patys tėvai. Pastarieji tikina – kaukių taikymas pradinukams yra nelogiškas.

Vyriausybės sprendimu nuo gruodžio 1 d. medicininių kaukių dėvėjimas tapo privalomas ne tik vyresniųjų, bet ir pradinių klasių mokiniams. Anot sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, šis sprendimas buvo neišvengiamas, mat sergamumas ugdymo įstaigose vėl auga. Tačiau vos tik užsiminta, kad kaukėmis mokyklas aprūpins savivaldybės, realybė kitokia – rūpinasi patys tėvai. Pastarieji tikina – kaukių taikymas pradinukams yra nelogiškas.

REKLAMA

Nuo šiol mokiniai, ugdomi pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas, ir kiti vyresni nei 6 metų asmenys privaloma su medicininėmis veido kaukėmis arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną, sėdėti ir per pamokas, mat iki šiol jie veido apsaugos priemones užsidėdavo tik bendrose patalpose – dažniausiai koridoriuose.

Dar lapkričio pirmoje pusėje Vyriausybės posėdžio metu sveikatos ir apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė kalbėjo, kad reikalavimas pradinukams dėvėti kaukes įsigalioja ne iš karto, kadangi norima užsakyti mažesnių, patogesnių ir vaikams pritaikytų kaukių,

REKLAMA
REKLAMA

„Atitinkamomis priemonėmis rūpinasi sveikatos apsaugos ministerija, atitinkamai ir savivalda turi savo atsakomybių. Sutarta, kad tuo pasirūpins savivaldybės“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

REKLAMA

Tačiau realybė kiek kitokia – savivaldybės informuoja, kad kaukėmis mokinius įsigaliojus naujai tvarkai privalo aprūpinti patys tėvai, tačiau mokyklos turi rezervą ir esant poreikiui turi aprūpinti vaikus, jei vaikai jų neturėtų ar dėvėtų netinkamas.

Vilniuje mokosi per 25 tūkst. pradinių klasių mokinių savivaldybės pavaldžiose mokyklose, 4 tūkst. – valstybinėse ir privačiose.

Kaip informuoja Vilniaus miesto savivaldybė,  dar iki sprendimo priėmimo darželiams ir mokykloms skyrė 400 tūkst. eurų apsaugos priemonių įsigijimui, tame tarpe ir kaukių pirkimui.

REKLAMA
REKLAMA

„Savivaldybė papildomai nupirko vaikiškų (šiuo metu pasirašoma sutartis) medicininių kaukių už 10 tūkst eurų be PVM, už tiek kiek per tokį trumpą laiką leidžia Viešųjų pirkimų įstatymas“, – komentuoja savivaldybės atstovai.

Šią sumą vėliau savivaldybei kompensuos valstybė.

Sprendimas audrina tėvus

Sprendimas reikalauti dėvėti kaukes pradinukams audrina tiek tėvelius, tiek švietimo darbuotojus. Anot jų, sprendimas nėra logiškas, mat pradinukai gali skųstis sunkesniu kvėpavimu, o ir ne visos pandemiją galinčios suvaldyti priemonės yra taikomos švietimo įstaigose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi pradinukai yra jautresnė grupė, tai be abejo, tėvus labai erzina tas sprendimas. Vyresni vaikai juk yra sąmoningesni. <...>  Vaikai (nuo šešerių  – aut. past.)  dar ne tokio amžiaus, kurie galėtų sąmoningai ir atsakingai dėvėti kaukes. Kaukės nėra vaikų atributas, tai yra suaugusiųjų atributas, kurį turi dabar mokėti dėvėti vaikai“, – teigia Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Kęstutis Mikolajūnas.

REKLAMA

Jo pastebėjimu, tėvai labiausiai baiminasi, kad vaikams pradės trūkti oro, kadangi „jų plaučių tūris yra gerokai mažesnis ir jie kvėpuoja dažniau“ nei vyresni vaikai ar suaugusieji.

„Prieš metus, kai buvo priimtas toks sprendimas (dėvėti kaukes mokyklose –  aut. past.) , tai mokytojai tam, kad galėtų mokytis, kiek galima kokybiškai, per pertraukas išvesdavo į lauką vaikus ir jiems leisdavo nusiimti kaukes, nors jos net ten buvo privalomos. Suaugę žmonės, kurie dirba su vaikais, jie mato tą būklę.Turėjome keletą atvejų, kad vaikai tiesiog dusdavo. Vaikai nesupranta, kad tą kaukę nusiimti, tad jiems trūksta oro. Pradinukai gali nesuprasti, kad jiems trūksta oro ir laiku nenusiimti“, – pridūrė jis.

REKLAMA

Kiek anksčiau sveikatos apsaugos ministras paklaustas, kaip vertina teiginius, kad kaukės pradinukams – ne geriausia idėja, nes jos esą juos ir dusina, ir jas dėvėti drausmingas jas sudėtinga, ministras buvo konkretus.

 „Man atrodo, kad labiausiai kas dūsta, matote iš reportažų reanimacijose. Čia yra tikras dusulys. Visa kita, man atrodo, mes kartu galim surėmę pečius ištverti“, – sakė A. Dulkys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvų priekaištus – esą su medicininėmis kaukėmis pradinukams bus nepatogu, –  ministras teigė vertinantis ironiškai.

„Labiausiai, kas dūsta, jūs, man atrodo, matote iš reportažų reanimacijose. Čia yra tikras dusulys. Visa kita man atrodo, mes tikrai galime surėmę pečius ištverti“, – tikino jis. 

Nesutinka ir švietimo įstaigų vadovai

Tačiau su kaukių taikymu pradinukams nesutiktų ir švietimo įstaigų vadovai. Anot jų, kaukių dėvėjimas yra vien iš prevencinių priemonių užsikrėtimui, tačiau mažiems vaikams labai sunku elgtis su jomis teisingai.

REKLAMA

„Jie į burną susikiša, čiupinėja, nusismaukia – jiems yra pakankamai sudėtinga jas dėvėti. Bet jeigu aš remčiausi mūsų mokyklos tam tikrai atvejais, yra pradinės klasės, kurios jau nuo pernai metai nuolat dėvi tėvų susitarimu ir tie vaikai įpranta po truputį, nebesielgia su kauke kaip su žaisliuku“, – naujienų portalui tv3.lt pasakoja Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktorius Rimantas Remeika.

REKLAMA

Vilniaus Baltupių progimnazijos direktorė Ligita Visockienė teigė, kad sutiktų su kaukių taikymui pradinukams tik vienu atveju – jei jų dėvėjimas būtų taikomas ne šalies mastu, bet pagal užsikrėtimų skaičių atitinkamoje mokykloje.

„Mūsų mokykloje šiuo metu yra sergantys tik 3 ugdytiniai. Kadangi nėra didelio susirgimo masto, nėra didelių protrūkių, kol kas pradinukams kaukių nereikėtų taip drastiškai naudoti. Jeigu mokykloje protrūkis – tikrai sutinku, kad saugojamės, testuojamės, imamės kraštutinių priemonių, dezinfekuojame ir sustipriname tą apsaugą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O jeigu mokyklą laikosi neblogai, tai pradinukams taip griežtai nereikėti visų pamokų metu taip griežtai dėvėti kaukes. Žinoma, yra pamokos, kur jie nedėvi tų kaukių, tiesiog šiuo metu susidėvėčiau dėl visuotinio kaukių dėvėjimo mokyklose“, – L. Visockienė.

Visgi R. Remeika nesutiktų su kaukių dėvėjimu pagal konkrečios mokyklos atvejus, kadangi epidemiologinė situacija nuolat kinta.

„Aš nesutikčiau su tuo, nes šiandien blogesnė situacija, rytoj – geresnė epidemiologinė situacija. Šitaip mes ir nusireguliuosime. Aš sutikčiau ir norėčiau, kad SAM pasižiūrėtų ir kitų priemonių, kurias galime naudoti mokyklose ir pakankamai saugiai“, – teigė jis, pridurdamas, kad meta į A. Dulkio „daržą akmenį“, nes yra tam tikrų priemonių ir be kaukių dėvėjimo.

REKLAMA

„Jeigu jos naudojamas ir laikomasi atstumų, tai ta kaukė nelabai reikalinga ir būtų. Mūsų SAM pakankamai inertiška organizacija, kuri neaprobuoja tam tikrų kitų priemonių, palengvinančių veiklą“,– nurodė švietimo įstaigos vadovas.

Kaukėmis mokinius aprūpina tėveliai, tačiau mokyklos turi rezervą ir esant poreikiui turi aprūpinti vaikus, jei vaikai jų neturėtų ar dėvėtų netinkamas.

Vilniaus mieste yra 25 000 pradinukų savivaldybės pavaldžiose mokyklose, 4000 – valstybinėse ir privačiose.

REKLAMA

Kaip informuoja Vilniaus miesto savivaldybė, papildomai nupirko vaikiškų medicininių kaukių už  10 tūkst. eurų be PVM.

„Dar iki sprendimo priėmimo darželiams ir mokykloms buvo skirta 400 tūkst. Eur apsaugos priemonių įsigijimui, tame tarpe ir kaukių pirkimui“, – komentuoja savivaldybės atstovai.

Svarbiausios priemonės mokyklose viruso plitimui sustabdyti

Naujienų portalui tv3.lt kiek anksčiau komentavo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, profesorius Saulius Čaplinskas, kuris teigė, kad norint minimizuoti protrūkius mokyklose, pirmiausia būtina pradėti nuo dviejų svarbių prevencinių žingsnių: sąžiningo kaukių dėvėjimo ir periodiško vaikų testavimo.  

REKLAMA
REKLAMA

„Medicinine prasme, iki tol, kol pasieksime endeminį plitimo lygį, labai svarbu kuo operatyviau ir kuo dažniau testuotis, kad būtų nutraukta plitimo grandinė, o ne vien tik kalbėti apie skiepus. Pirmiausia, reiktų aiškiai nusistatyti prioritetus. Kai eina kalba apie mokyklas, tai mokyklose prioritetas numeris vienas – teisingai dėvėti kaukes ir testuotis. Ši priemonė sumažina viruso plitimą dukart“, – dėstė profesorius.

Toliau profesorius išskyrė patalpų vėdinimą, kuris stipriai prisidėtų užkertant kelią viruso plitimui.

 „Dabar pats laikas būtų, kad įeitų į rutiną CO2 koncentracijos matavimas patalpose. Turi būti aiškiai peržiūrėtos higienos normos ir nustatytos aiškios rekomendacijos mokykloms, kaip tai padaryti, nes užsikrėtimas vyksta oru“, – pabrėžė S. Čaplinskas.

Jam antrino ir profesorė Aurelija Žvirblienė, detalizuodama, kaip vėdinimas sumažina viruso kiekį patalpoje.

„Kai daug žmonių yra uždaroje patalpoje, tai tas virusas cirkuliuoja ir kuo didesnė tikimybė, kad jis užsikrės. Jei to viruso įkvepiam nedaug, tai gali būti, kad virusas bus sudorotas imuninės sistemos viršutiniuose kvėpavimo takuose, niekur giliau nepateks ir nesukels ligos. Bet jeigu to viruso įkvepia žmogus daug, tuomet sunkiau imuninei sistemai susitvarkyti ir virusas pradeda daugintis“, – nurodė ji.

REKLAMA

R. Remeika teigia, kad Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijoje sudėtinga teisingai užtikrinti vėdinimą, nors jis vyksta visą laiką.

„Dar pernai buvome įsigiję oro kokybės matavimo prietaisus kiekvienoje klasėje, pagal kuriuos einamuoju laikotarpiu rodė CO2 lygį klasėje. Pagal tai bandėme kas savaitę analizuoti šiuos parodymus ir žiūrėti, kada, kaip ir kiek reikėtų vėdinti klasę. Mes to mokėmės fiziškai ir šiek tiek išmokome“, – nurodo jis.

Dulkys: taikyti kaukes pradinukams neišvengiama

Kaip trečiadienį teigė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, iš atostogų grįžę vaikai vėl truputį išbalansavo sergamumą, todėl tiki, kad kaukės bus efektyvi priemonė.

 „Antros pandemijos bangos metu didžioji dalis vaikų buvo namuose, vyko tik nuotolinis mokymasis ir tik dabar daugelis jų, pradėję kontaktinį mokymąsi, ir perserga. Kas turi galimybę nuo 12 m. gali pasiskiepyti, bet tie procentai nėra dideli, tai persirgimas vis tiek turi įvykti“, – komentavo jis prieš Vyriausybės posėdį.

Paklaustas, kas – tėvai ar ugdymo įstaiga – turės prisiimti atsakomybę, jei patikrinus mokyklą vaikas nedėvės kaukės, A. Dulkys siūlė neišpūsti burbulo.

„Tikiuosi, kad nepaversime ugdymo įstaigų kontrolės štabu, kur viskas kiekviename žingsnyje kontroliuojama. Manau, kad kiekvienoje iš situacijų, kai kalbame, kad prie pandemijos valdymo gali prisidėti visi, tai čia tiesiog reikia edukacijos, dėmesio, nereikia bausmių, gąsdinti vaikų“, – komentavo ministras.

REKLAMA

 Anot A. Dulkio, dėl kaukių aprūpinimo pradinukams turi būti įsitraukę tiek tėvai, tiek pačios ugdymo įstaigos ir savivaldybės. „Mano žiniomis, Švietimo, moksli ir sporto ministerija yra dariusi ne vieną susitikimą su savivaldybėmis, yra net aptartas mechanizmas, kaip [...] bus kompensuojamos išlaidos“, – sakė jis.

Privalomos kaukės visiems moksleiviams nuo 6 metų

Nuo šiol mokiniai, ugdomi pagal pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas, ir kiti vyresni nei 6 metų asmenys švietimo įstaigoje uždarose patalpose dėvėtų medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

Kaukių dėvėjimo išimtys taikomos, kai vaikai sportuoja ar dalyvauja veiklose, kurių negalima atlikti būnant su kauke. Taip pat negalios paliestiems mokiniams, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei.

 Jiems sveikatos specialistai rekomenduoja nešioti veido skydelį. Tėveliai ar globėjai prašomi pasirūpinti, kad jų vaikai pamokų ir užsiėmimų metu dėvėtų tinkamas veido apsaugos priemones.

Taip pat turėtų bent keletą pakaitinių medicininių kaukių ar respiratorių, kuriuos galėtų periodiškai pasikeisti kaukei sudrėkus, netyčia nukritus ar kitaip ją pažeidus. 

REKLAMA

Primenama, sveikatos srities specialistai rekomenduoja kaukes dėvėti tik vieną kartą ir jas keisti būtina kas 3–4 val.

Nebegalioja medžiaginės kaukės

 Nuo lapkričio 15 d. įsigaliojo tvarka, kad viešose uždarose patalpose galima dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius.

Kitaip tariant, visos kitos kaukės, veido dangalai ar skydeliai nėra pripažįstami ir gyventojai su jomis įleidžiami į uždaras patalpas nebus. Išimtys dėl kaukių dėvėjimo taikomos neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių negali dėvėti arba jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Jiems rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

Taip pat kaukė nereikalinga jaunesniems nei 6 metų amžiaus vaikams, teikiant paslaugas, kurų negalima suteikti paslaugos teikėjui būnant su kauke (pvz., teikiant baseinų, pirčių, veido priežiūros paslaugas ir pan.), arba sportuojant.

Taip pat kaukės nedėvėti galima atlikėjams, pranešėjams, renginių vedėjams repeticijų, garso įrašų, transliacijų, renginių metu, kai užtikrinamas saugus atstumas nuo žiūrovų ir (ar) dalyvių; kino teatruose valgymo ir (ar) gėrimo metu stebint renginį kino salėje.

Be kita ko, nuo spalio 1 d. galioja rekomendacija kaukę dėvėti ir atvirose vietose tada, kai neužtikrinamas 2 metrų atstumas tarp asmenų ar asmenų grupės.

Ko norėt iš narkomanų ir debilų vyriausybės. Nauda tik kaukių pardavėjams.
Vaikai kaukes tai dėvi, tai nusiima per kūno kultūrą, kai valgo, bet nevispročiams viskas atrodo gerai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų