Pareigūnus į namus žmonės kvietė virš keturiasdešimties tūkstančių kartų. Pareigūnai aiškina, kad neretai žmonės manipuliuoja smurto orderiu: kviečia policiją, kai skiriasi, esą taip tikintys, kad tai padės skyrybų bylai. Pasitaiko atvejų, kai per kelias dienas įsisiautėjęs smurtautojas gauna po 3-4 smurto orderius.
Daugiau apaie tai – TV3 žiniose.
88 m. senjorė kaltinama sumušusi savo 90 m. sutuoktinį. Garbaus amžiaus moteris uždaryta areštinėje.
„Pirminiais duomenimis, moteris sukėlė fizinį skausmą, panaudodama kažkokį daiktą. Nukentėjęs asmuo nėra sunkiai sužalotas, buvo Skubos pagalbos skyriuje dėl sumušimų“, – komentuoja Panevėžio policijos atstovė Odeta Jukniūtė.
Panevėžiečiai senjorę pateisina
Panevėžiečiai išgirdę apie tokį garbaus amžiaus moters smurtą svarsto, kuo garbaus amžiaus vyras žmonai nusikalto:
„Nu tai bravo, jeigu jis į dūdą gavo, tai labai gerai. Moteris muša vyrą, tai, matyt, labai nusikalto. Man 88 m., bet maniškis nepakliuvo niekur.“
„Reiškia, kad senis bjaurus buvo, gerai padarė. Kas čia žino, koks jis buvo. Aš irgi duočiau, jei jis koks bjaurus būtų. Juk ne visada moterys turi kentėti ir tylėti.“
„Bet taip negalima, drausti žodžiais, auklėti, gražiai šnekėti. O muštis aš – prieš.“
„Jeigu žinokit dakniso, tai gali būti ir taip.“
Kad moteris smurtautų prieš vyrus, pasak policijos, pasitaiko pakankamai retai. Maždaug kas 10 atvejis. Ypač retai smurtauja tokio garbaus amžiaus senjorės.
„Bravo, kad moteris duoda, reikia vyrams užduoti. Va, kad negertų; kad nesistumdytų; kad nesikoliotų“, – komentuoja panevėžietė.
Manipuliuoja smurto orderiais
Kur kas dažniau šeimoje smurtauja vyrai. Lietuvoje jau beveik metus veikia smurto orderis. Tokius asmenis, kurie kelia grėsmę šeimos sveikatai ar gyvybei, tačiau smurto požymių nėra, policija iškelia 15 dienų iš namų.
Į policiją per mažiau nei metus dėl galimo smurto namuose žmonės kreipėsi per 40 tūkstančių kartų. Maždaug pusę atvejų galimiems smurtautojams išduoti smurto orderiai. Tačiau, pasak policijos, neretai žmonės smurto orderiais manipuliuoja ir grasina šeimos nariams.
„Šie vyrai yra ne tik sutuoktiniai ar sugyventiniai, tai yra sūnūs, broliai, kurie kelia ne tik prieš šeimos moteris, bet ir prieš šeimos vyrus“, – sako policijos departamento atstovė Laura Zaleskienė.
„Yra tikrai atvejų, kai yra smurto orderis naudojamas kaip manipuliacinė priemonė, kai yra santuokos nutraukimas. Kai viena iš pusių kviečia policiją specialiai, su mintimi, kad kitai pusei bus skirtas orderis“, – tikina Vilniaus policijos atstovas Jevgenijus Liepis.
Pasitaiko ir tokių atvejų, kai smurto orderį gavę žmonės 15 dienų atskirai būti nenori ir grįžta namo.
Per dieną gauna kelis orderius
Pasak pareigūnų, būna ir taip, kai iš namų iškeldintas grėsmę keliantis asmuo per dieną ar dvi susirenka po kelis smurto orderius. Eina muštis pas visus savo artimuosius.
„Atvyksta policija ir skiria orderį, žmogus pašalinamas iš šeimos. Jam nėra kur gyventi, jis nueina gyventi pas brolį. Kitą dieną jis susikonfliktuoja su broliu, brolis kviečia policiją – asmuo vėl gauna orderį. Tada eina pas motiną, vėl panaši situacija“, – pasakoja J. Liepis.
Vis dėlto policijos departamentas pabrėžia, kad ne visi konfliktai apsiriboja tik žodiniais grasinimais.
„Praeitais metais artimoje aplinkoje buvo nužudyti 29 asmenys“, – teigia policijos departamento atstovė Laura.
Iš namų iškeldintas grėsmę keliantis asmuo 15 dienų gali apsigyventi pas giminaičius ar draugus. Kitu atveju, nakvynės vietą jam parūpina savivaldybė.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.