Teismas taip pat atėmė teisę politikui trejus metus dirbti valstybės tarnyboje.
Buvusi R. M. Račkausko patarėja Gintarė Maskoliūnienė taip pat pripažinta kalta, jai skirta 12,5 tūkst. eurų bauda ir trejus metus atimta teisė dirbti valstybės tarnyboje.
„Teismas įvertino visumą byloje surinktų duomenų ir nusprendė, kad nuteistieji piktnaudžiavo tarnyba, siekdami asmeninės naudos Ryčiui Mykolui Račkauskui, teismas taip pat pripažino, kad tokiais veiksmais buvo padaryta 4 tūkstančių 672 eurų žala, taip pat didelė neturtinė žala Panevėžio miesto savivaldybei ir valstybei“, – sakė teisėja Aušra Bielskė.
Ji atkreipė dėmesį, kad įstatymui nusikalto aukščiausias pareigas savivaldybėje einantys asmenys.
Meras: negaliu suprasti tokio teismo verdikto pagrįstumo
Savo ruožtu R. M. Račkauskas sako nesuprantantis tokio teismo verdikto, todėl ketina apskųsti jį Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
„Panevėžiui veržliai atsinaujinant, vieną po kito gaunant apdovanojimus už išskirtinius, ne tik miesto, bet ir Lietuvos veidą keičiančius projektus, baigiu savo kaip mero darbą. Negaliu suprasti ir nematau tokio teismo verdikto pagrįstumo. Žinoma, jis bus skundžiamas, tačiau šiandieninis sprendimas bus vykdomas ir netrukus nutrūks mano kaip mero įgaliojimai“, – feisbuke rašė R. M. Račkauskas.
„Dėkoju visiems panevėžiečiams už palaikymą šioje istorijoje. Dėkoju už palaikymą darbams, kuriuos pavyko atlikti Panevėžiui. Dėkoju bendražygiams, visai savivaldybės komandai už daugiau nei devynerius metus trukusį ir miestą į priekį vedusį darbą. Taryboje lieka stipri ir kompetentinga „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ komanda, todėl esu tikras, kad darbai bus tęsiami, o rezultatai ir toliau džiugins kiekvieną“, – akcentavo jis.
Teismo verdiktas įsiteisėjo iškart, tačiau dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
ELTA primena, Šiaulių apygardos teismas 2022 m. sausį R. M. Račkauską ir G. Maskoliūnienę taip pat buvo pripažinęs kaltais dėl to, kad, jie būdami valstybės tarnautojais, veikdami bendrininkų grupėje, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, siekdami asmeninės naudos R. M. Račkauskui. Trečiojo kaltinamojo – reklamos agentūros vadovo Mariaus Vaupšo – baudžiamoji byla buvo nutraukta jam mirus.
Pirmosios instancijos teismo nuosprendžiu buvo pripažinta, kad Panevėžio miesto meras, talkinant savo patarėjai G. Maskoliūnienei, davė neteisėtus nurodymus Panevėžio miesto savivaldybės administracijos tarnautojams.
Apeliacinis teismas tik pakeitė Šiaulių apygardos teismo nuosprendyje kai kurias sumas dėl paslaugų vertės ir sušvelnino nuteistiesiems paskirtas bausmes.
Po Apeliacinio teismo verdikto iš V. R. Račkausko bus konfiskuota iš 4,6 tūkst. eurų vietoje 5,4 tūkst. eurų, kaip buvo nuspręsta anksčiau. Žemesnės instancijos teismo skirtą 30 tūkst. eurų baudą teismas sumažino perpus, iki 15 tūkst. eurų, o teisės dirbti valstybės tarnyboje sutrumpinta nuo 5 iki 3 metų. Nuspręsta, kad anksčiau skirtos bausmės per griežtos, nuteistieji neturi kriminalinės praeities, nuo įvykio praėjo daugiau nei 6 metai.
Teismo nuosprendžiu buvo pripažinta, kad Panevėžio miesto meras, talkinant savo patarėjai G. Maskoliūnienei, davė neteisėtus nurodymus Panevėžio miesto savivaldybės administracijos tarnautojams.
Anot teisėsaugos, buvo siekiama, kad Panevėžio miesto savivaldybės administracijos organizuojamus viešinimo ir komunikacijos srities viešųjų pirkimų konkursus laimėtų su M. Vaupšu susijusi įmonė „Lukrecijos reklama“. Su M. Vaupšu iš anksto buvo suderintos perkamų paslaugų apimtys, techninės specifikacijos, paslaugų kainos.
Be to, bylos duomenimis, esą buvo susitarta ir dėl tolesnio bendradarbiavimo, tai yra kad Panevėžio miesto savivaldybės administracija ir ateityje iš M. Vaupšo atstovaujamos bendrovės pirks konsultacines paslaugas. Prokuratūra teigia, kad be oficialiai savivaldybės nupirktų paslaugų, R. M. Račkauskui buvo suteikta ir asmeniškai, kaip politikui, naudingų konsultacijų ruošiantis 2019-ųjų metų savivaldybių merų rinkimams.
Rinkimų kontekstą akcentavo ir teismas.
„Asmeninės naudos siekta pasiruošimo rinkimams procese“ , – sakė teisėja A. Bielskė.
Teismo vertinimu, byloje nustatyti viešųjų pirkimų pažeidimai nebuvo tik formalus viešųjų pirkimų procedūrų nesilaikymas. Aptariamu atveju dėl asmeninės naudos kitiems savivaldybės darbuotojams buvo sąmoningai pateikta klaidinga informacija, taip iš esmės ignoruojant jų pareigų vykdymo svarbą bei galimą atsakomybę, rašoma teismo pranešime.
Teismas atkreipė dėmesį, kad R. M. Račkauskas byloje nustatytus nusikalstamus veiksmus padarė eidamas vieno iš didžiųjų Lietuvos miestų mero pareigas ir veikdamas bendrininkų grupe su G. Maskoliūniene, ėjusia mero patarėjo pareigas (ją su meru siejo tiek tiesioginio pavaldumo, tiek ir tiesioginio pasitikėjimo, lojalumo, bendros politikos atstovavimo sąsajos).
Apeliaciniame teisme ši byla nagrinėta antrą kartą, pirmą kartą, 2023 m. meras ir jo patarėja buvo visiškai išteisinti, tačiau Aukščiausiasis Teismas bylą grąžino dar kartą nagrinėti iš naujo.