• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad 5-11 metų amžiaus vaikų skiepijimas nuo COVID-19 ligos Lietuvoje prasidės dar šiemet. Vieni Seimo nariai, turintys vaikų, patenkančių į šią amžiaus grupę, nusiteikę pozityviai – su nekantrumu laukia, kada galės paskiepyti savo atžalas, kiti teigia nesiruošiantys to daryti ir prašo politikų „baigti bauginti visuomenę“. Ekspertai atskleidžia, kaip tokios lyderių pozicijos prisideda prie vakcinacijos rodiklių.

Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad 5-11 metų amžiaus vaikų skiepijimas nuo COVID-19 ligos Lietuvoje prasidės dar šiemet. Vieni Seimo nariai, turintys vaikų, patenkančių į šią amžiaus grupę, nusiteikę pozityviai – su nekantrumu laukia, kada galės paskiepyti savo atžalas, kiti teigia nesiruošiantys to daryti ir prašo politikų „baigti bauginti visuomenę“. Ekspertai atskleidžia, kaip tokios lyderių pozicijos prisideda prie vakcinacijos rodiklių.

REKLAMA

EVA rekomendavus nuo koronaviruso skiepyti 5–11 metų vaikus, gruodį šios amžiaus grupės vakcinacija prasidės ir Lietuvoje.

Specialiai šios amžiaus grupės vaikams skirtos mažesnio tūrio „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“) vakcinos Lietuvą turėtų pasiekti gruodžio antroje pusėje.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikus skiepys tiek Seimo pirmininkė, tiek kai kurie ministrai

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti Seimo nariai, turintys vaikų, kurie patenka į 5-11 metų grupę, pasiskirstė į dvi grupes. Vieni teigia pozityviai vertinantys šią žinią ir skiepysiantys vaikus, kai tik bus galima, kiti nurodo lauksiantys tolimesnių mokslinių tyrimų, nes jiems jų dabar per maža.

REKLAMA

Seimo pirmininkės, Liberalų sąjūdžio lyderės Viktorijos Čmilytė-Nielsen teigimu, skiepai – vienintelis kelias sustabdyti viruso plitimą, naujų atmainų atsiradimą, todėl palankiai vertina sprendimą skiepyti vaikus nuo penkerių metų.

„Skiepijausi aš ir mano šeima, nes suprantame, kad tai reikalinga. Mano du vyriausi sūnus paskiepyti, vienas patenka į 5–11 m. amžiaus grupę. Jį skiepysime. Jauniausiam dar šiek tiek teks ūgtelti“, – nurodo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės pozicija skiepų atžvilgiu taip pat pozityvi. Jos manymu, nėra kito būdo apsaugoti nuo COVID-19 savęs ir artimųjų, todėl būtina pasitikėti mokslo teikiamomis galimybėmis ir pažanga. 

„Ji pati jau yra pasiskiepijusi 3 dozėmis. Skiepijo ir skiepys savo dukras.

Vyresnėlė, kuriai jau 12 m., paskiepyta 2 vakcinų dozėmis. Dėl jaunėlės, kuriai dabar 10 m., buvo laukiama medikų rekomendacijų. Europos vaistų agentūra, kaip žinia, rekomendavo skiepyti 5-11 metų vaikus nuo COVID-19 ligos. Kiek žinoma ministrei, gruodį Lietuvoje bus pradedama vakcinacija ir šios amžiaus grupės vaikams, tad ministrė planuoja paskiepyti ir jaunesniąją dukrą“, — naujienų portalui tv3.lt komentuoja M. Navickienės patarėjas viešiesiems ryšiams Tomas Kavaliauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo komiteto reikalų narės, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovės Jurgitos Sejonienės dukros taip pat patenka į 5-11 metų amžiaus grupę. Politikė jau ne kartą viešai dėstė, kad joms stengiasi aiškinti, kodėl reikalinga laikytis visų saugumo reikalavimų norint suvaldyti pandemiją, todėl laukia, kada bus pilnai įtvirtinta vakcinacija ir šios amžiaus grupės vaikams.

REKLAMA

Taip pat ji siunčia žinutę tėveliams, kurie baiminasi dėl vakcinų efektyvumo vaikams ar galimų šalutinių poveikių: „Tyrimai atliekami su dar mažesniais vaikais nei 5 metų amžiaus, tai greičiausiai (skiepai nuo COVID-19 – aut. past.) bus patvirtinti ir jaunesniems  nuo 2 metų amžiaus. Tokios indikacijos nebūtų galima patvirtinti, jei nebūtų atlikti tyrimai. Jie rodo, kad vakcina yra saugi, reikia mažesnės dozės. Nepageidaujamų reiškinių dažnis niekaip neišsiskiria, kad būtų didesnis ar kad tos reakcijos būtų sunkesnės“.

REKLAMA

„Man to visiškai pakanka“, – išdėsčiusi argumentus pridūrė J. Sejonienė.

Tiek vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės, tiek teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos vaikai dar nepatenka į numatytą amžiaus tarpsnį, kuriuos rekomenduojama skiepyti, tačiau vos tik atsiras galimybė skiepyti jaunesnius nei 5 metų amžiaus vaikus, jos planuoja tai padaryti.

Ministrės taip pat ragina tėvus nebijoti skiepų ir vadovautis gydytojų rekomendacijomis, „nes tai galimybė apsaugoti vaikus (ir kitus šeimos nariu taip pat) nuo sunkių COVID-10 ligos formų“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teigia, kad per mažai informacijos

Kol kas savo vaikų skiepyti neplanuoja nei Darbo partijos frakcijos narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, nei partijos „Laisvė ir teisingumas“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.

Abiejų politikų nuomone, skiepyti mažamečius dar yra per anksti ir neprotinga, nes „trūksta išsamesnės informacijos apie vaikų skiepus ir apie skiepų poveikį“.

Aš esu linkusi pasitikėti mokslu ir mokslas šiuo atveju sako, kad susirgimai ir komplikacijos, nuo kurių labiausiai ir apsaugo skiepai, tokio amžiaus vaikų grupėje nėra labai dažnai pasitaikantis dalykas, todėl aš galvodama apie savo vaikus norėčiau sulaukti galutinių tyrimų rezultatų ir neskubėsiu skiepyti vaikų, nes tokio amžiaus grupėje esantys vaikai, jei serga, tai serga nesunkiai. Skubotas vakcinavimas dar nesant rizikos grupėje man neatrodo protinga ir savalaikė priemonė šiuo metu“, – teigia tris vaikus, patenkančius į 5-11 amžiaus grupę, auginanti I. Kačinskaitė-Urbonienė.

REKLAMA

Politikė taip pat priduria, kad jos vaikai yra paskiepyti visomis privalomomis vakcinomis, nes tyrimų ir informacijos apie juos apstu.

„Bet kai kalbame apie COVID-19 skiepus ir ypač naujo tipo RNR vakcinas, kurios naudojamos pirmą kartą istorijoje, nėra pabaigti tyrimai, ypač su vaikais, aš tikrai nebėgsiu savo vaikų skiepyti, nebent juos iki galo bus ištirtos ir patvirtintos, kad yra saugios. Šioje stadijoje man atrodo, kad skiepyti yra per ankstyva ir būtų nepakankamai protinga“, – sako ji.

REKLAMA

R. Žemaitaitis nurodo, kad jo šeima dėl vaikų skiepijimo nuo koronaviruso jau tarėsi su gydytojais, tačiau skiepyti jų bent jau kol kas nežada.

„Manau, kad trūksta išsamesnės informacijos apie vaikų skiepus ir apie skiepų poveikį.

<…> Manau, kad Europos Sąjungos  narės turėtų reikalauti, kad vakcinos gamintojai pilnai atskleistų visą informaciją asmenų grupės, vaikų grupės tyrimus bei šalutinių veiksmų  jiems buvimą. Suaugusiajam mes daugiau mažiau žinome, kad tai yra susiformavęs organizmas, alergiškas ar nealergiškas, o vaikui vargu, ar gali nustatyti. Vaikas bręsta. O suaugęs tu žinai, kam esi alergiškas, kam nesi alergiškas, kokias tu turi gretutines ligas. Pas vaiką dabar gali būti koks sutrikimas, gali būti kraujotakos dalykai. Tu gali net nežinoti, kad pas vaiką yra. <…> Čia tu nelabai žinai“, – nurodo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visais privalomaisiais skiepais politikas tikina sutikęs skiepytis vaikus, tačiau pasikartoja, kad vakcinomis nuo COVID-19 skiepyti savo atžalų dar nežada: „Negaliu sakyti, kad skeptiškai žiūrime ar neigiame mokslą, bet duomenų ir informacijos pakankama stoka“.

Politiko teigimu, dabar visos jėgos turi būti sukoncentruotos ne į skiepus, bet į vaistų kūrimą. Jis taip pat prašo kitų politikų „baigti bauginti visuomenę“.

REKLAMA

„Gal jau užteks eksperimentuoti su pačiu pasauliu, su visa visuomene, nes matome, kad kovidas mutuoja, keičiasi, atmainų yra pakankamai. Reikėtų baigti bauginti visuomenę ir pasakyti, kad 0,5 proc. žmonių mirs nuo šitos ligos.

Manau, kad pribrendo tas laikas, kada mokslas ir pasaulis turi visus finansus nebeskirti vakcinai, o vaistams“, – priduria jis.

Ekspertas: žmonės stebi lyderių poziciją

Anot komunikacijos eksperto Arūno Armalio, lyderių pozicijos prie vakcinacijos rodiklių smarkiai prisideda.

REKLAMA

„Sekti lyderiais mes esame įpratę, nes per nuomonių lyderius, per politinius lyderius komunikacija vykdoma ilgą laiką. Dabar politikų pasisakymai, kad jie savo vaikus skiepys, tai vienareikšmiai didina pasitikėjimą.

Tai nedaro stebuklų, bet koks panašus žingsnis, savo pavyzdžio rodymas – kai rodai savo pavyzdį, tu rodai, kad tiki sprendimai, kuriais tu darai. O kai rodai, kad tiki tais sprendimais, kuriuos darai, tai natūralu, kad ir žmonės taip pat tiki“, – A. Armalis.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš savaitę imunologas Imunologas Marius Stroga savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo didelės apimties įrašu, kuriame aiškina, kokia yra skiepų nauda vaikams.

Anot jo, visuomenėje tarpsta dvi nuomonės – vieni rekomenduoja vaikus skiepyti nuo COVID-19, kiti teigia, kad masinė vaikų vakcinacija yra perteklinė priemonė, nes vaikai gali įgyti imunitetą natūraliu būdu be didelės rizikos jų sveikatai ir juolab gyvybei.

M. Striogos įžvalgas galite skaityti straipsnyje: Vaikų skiepijimas nuo COVID-19: imunologas išdėstė argumentus „už“ ir „prieš“.

Gruodį – skiepai vaikams

Naujienų portalas tv3.lt primena, EVA rekomendavus nuo koronaviruso skiepyti 5–11 metų vaikus, gruodį šios amžiaus grupės vakcinacija prasidės ir Lietuvoje.

Specialiai šios amžiaus grupės vaikams skirtos mažesnio tūrio „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“) vakcinos Lietuvą turėtų pasiekti gruodžio antroje pusėje, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime. 

Naujoji vakcina jaunesniems vaikams turės 10 mikrogramų COVID-19 mRNR (veikliosios medžiagos), vaikui bus suleidžiama 0,2 ml tūrio vakcinos dozė. 12 metų ir vyresniems gyventojams skirtose „Comirnaty“ vakcinose yra 30 mikrogramų COVID-19 mRNR, o vienos dozės tūris sudaro 0,3 ml.

REKLAMA

EVA praėjusią savaitę patvirtino, kad 5-11 metų vaikams skirtos „Comirnaty“ vakcinos yra saugios ir efektyviai apsaugo vaikus nuo COVID-19 ligos. Jos bus suleidžiamos į žasto raumenį, tarp pirmos ir antros dozės bus daroma trijų savaičių pertrauka. „BioNTech ir Pfizer“ informavo, kad vakcinos, skirtos 5-11 metų vaikams, gruodžio antroje pusėje turėtų pasiekti visas ES šalis.

Pirmąją Lietuvai skirtą siuntą sudarys 78 tūkst. vakcinos dozių.

Kai jos bus pristatytos į Lietuvą ir paskirstytos skiepijančioms įstaigoms, gyventojai galės registruoti savo vaikus vakcinacijai. Registruotis bus galima tuo pačiu būdu, kaip iki šiol, – internetu www.koronastop.lt arba trumpuoju numeriu 1808.

Atlydėti vaiką į vakcinacijos centrą turės bent vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų arba rūpintojų. Atvykimas į vakcinacijos centrą yra traktuojamas kaip sutikimas skiepytis, todėl sutikimo pažymos pildyti nereikės.

Šiuo metu skiepijami vyresni nei 12 metų vaikai.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje nuo COVID-19 paskiepyta 32 proc. 12–15 metų vaikų.

Pa dlos valdzioj, valstybei pizdec
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų