• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po ilgų derybų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir devynios medikų profsąjungos pirmadienį naujai pasirašė Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį. Komentarus apie tai teikia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė ir profesinių sąjungų atstovė Aldona Baublytė.

Po ilgų derybų Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir devynios medikų profsąjungos pirmadienį naujai pasirašė Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį. Komentarus apie tai teikia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė ir profesinių sąjungų atstovė Aldona Baublytė.

REKLAMA

Nauja LNSS šakos sutartis galios 2022–2024 metais. Taip tęsiama socialinės partnerystės tarp profesinių sąjungų, SAM ir darbdavių tradicija, kuri buvo pradėta prieš 3 metus. 

A. Dulkys džiaugėsi, kad net 9 medikus atstovaujančios sąjungos dalyvavo procese, tai pirmas toks atvejis istorijoje. 

„Vienas pagrindinių siekių – didinti medikų darbo užmokestį, noriu atkreipti dėmesį, kad 2020 m. jau dabartiniuose biudžetuose jau yra numatyti ištekliai, tai taip pat yra primą kartą biudžeto valdysenos istorijoje, kad pinigai atlyginimų didinimui numatomi ne nuo antro, trečio ketvirčio, o nuo sausio 1 d.“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Sutarta, kad tai bus „gyvas“ susitarimas, kurį bus galima pagal situaciją koreguoti.

Ministras priminė, kad kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete daugiau nei 150 mln. eurų numatyta skirti, tai leis papildomai pakelti medikų darbo užmokestį apie 5–6 proc.

REKLAMA

„Tikiu, kad mūsų prisiimti įsipareigojimai yra realūs, sąžiningi, derybos prasidėjo esant karantinui, derybas užbaigėme esant net dviem ekstremalioms situacijoms. (...) Tikimės, kad ši, kaip sakoma, sunkumuose užgrūdinta sutartis kaip užgrūdintas plienas bus tvari, brandi ir ilgalaikė“, – kalbėjo A. Dulkys. 

Anot jo, dar 35 mln. eurų numatyta mažiausiai uždirbančių medicinos darbuotojų atlyginimams didinti kitąmet. 

REKLAMA
REKLAMA

2023 metais medikų darbuotojų algos, planuojama, turėtų didėti 14 procentų.

Anot sveikatos apsaugos viceministrės Danguolės Jankauskienės, buvo svarbu, kad sutartis būtų pratęsta, o medikams duoti pažadai „nebūtų ore“. 

Viceministrės teigimu, kolektyvinėje sutartyje numatyta ir trumpesnė darbo savaitė medikams – vietoj įprastų 40 valandų gydytojai dirbs 38 valandas, numatytos ir ilgesnės atostogos, papildomos priemokos pavojingomis sąlygomis dirbantiems medikams, kvalifikacijos kėlimo galimybė ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kovidinė situacija mus įveda į tokią situaciją, kai medikams labai svarbu ne tik darbo užmokestis, bet labai svarbu darbo aplinka ir ypač darbo kultūra“, – per spaudos konferenciją teigė ji.

Istorinis žingsnis

Kaip pažymėjo profesinių sąjungų atstovė Aldona Baublytė, siekiant šakinės sutarties pasirašymo būta dvigubo iššūkio – tiek profsąjungoms susitarti tarpusavyje, tiek su ministerija.

REKLAMA

„Sveikatos sistemoje 9 organizacijos, atstovaujančios, ko gero, daugiau nei pusę sistemoje dirbančių darbuotojų interesų, tikslas visų, atrodo, vienas, bet interesai dažnai išsiskirdavo. Taigi mokėmės, vieni kitus mokėme, ir paauklėdavome, bet rezultatas šiandien tikrai džiugina“, – sakė ji.

A. Baublytės teigimu, ši šakinė sutartis išskirtinė net tik tuo, kad ją pasirašė tiek daug profesinių sąjungų. Ligi šiol nebuvo sveiktos sistemoje nebuvo vienos sutarties, kuri apimtų visus sektorius – tiek viešąjį, tiek biudžetinį.

REKLAMA

„Labai svarbu žiūrint į perspektyvą išskirti ir greitosios medicinos pagalbos sritį, nes ši sritis ypač šiuo laikotarpiu reikalauja sąlygų, kurios, ko gero, šiandien ne visada užtikrinamos ir lūkesčiai patenkinami“, – kalbėjo ji.

Susivienijo 9 profesinės sąjungos

Pasiektas bendras sutarimas dalyvaujant net 9 profesinėms sąjungoms (Lietuvos gydytojų sąjunga, Lietuvos slaugos specialistų organizacija, Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos greitosios medicinos pagalbos darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos medicinos įstaigų profesinė sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos profesinių sąjungų federacija „Sandrauga“, Lietuvos sveikatos apsaugos profesinių sąjungos federacija ir Profesinių sąjungų organizacija „Lietuvos medikų forumas“).  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos apima gydytojus, slaugytojus, farmacininkus bei kitus sveikatos priežiūros sektoriaus darbuotojus. Dar daugiau visų sričių sveikatos priežiūros darbuotojų galės džiaugtis geresnėmis darbo sąlygomis.

Įsipareigojimams, prisiimtiems derybų metu, įgyvendinti kitąmet PSDF numatyta skirti papildomai 153 mln. eurų (iš jų – buvusios sutarties tęstinumui 77 mln. eurų ir naujos sutarties darbo užmokesčiui didinti 76 mln. eurų). Tai leis pakelti darbo užmokestį viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose dirbančių darbuotojų atlyginimus vidutiniškai dar 6 procentais. LNSS veikiančių biudžetinių įstaigų kolektyvinei sutarčiai 2022 m. numatyta skirti papildomai 422 tūkst. eurų, todėl LNSS veikiančių biudžetinių įstaigų darbuotojų specialistų profesinių sąjungų narių atlyginimai nuo 2022 m. vidutiniškai didės 10,9 procento. 

REKLAMA

Sutartyje nustatyta, kad šalyje padidinus nustatytą minimalią mėnesinę algą (MMA), Vyriausybė LNSS įstaigoms kasmet papildomai skirs tokią lėšų sumą, kuri reikalinga įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio didinimui, taip užtikrinant nuoseklų šių darbuotojų darbo užmokesčio augimą.

Naujojoje šakos kolektyvinėje sutartyje numatyta, kad didesnio viešojo sektoriaus gydymo įstaigose dirbančių darbuotojų darbo užmokesčio bus siekiama etapais – kasmet skiriant papildomų PSDF lėšų sveikatos priežiūros paslaugų įkainiams didinti. Tokiu būdu gydymo įstaigos užsidirbs daugiau lėšų, iš kurių bus nuosekliai keliami gydytojų, slaugytojų ir kitų sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų atlyginimai. 

REKLAMA

Įsipareigojo parengti darbo krūvių nustatymo metodiką

Sutartimi SAM taip pat įsipareigojo parengti sveikatos priežiūros specialistų darbo krūvių nustatymo metodiką, pagrįstą realiomis darbo funkcijų atlikimo laiko sąnaudomis; įstaigų vadovai turės sudaryti psichologinę gerovę užtikrinančią darbo aplinką visose įstaigose, vadovaujantis Psichologinės gerovės veiksmų planu ir įgyvendinti numatytas priemones.

Dar labiau stiprinamas įstaigoje veikiančių profesinių sąjungų vaidmuo įstaigos valdyme – su profesinėmis sąjungomis bus derinama įstaigos darbo apmokėjimo ir kvalifikacijos kėlimo tvarka bei kiti organizaciniai klausimai ir kt.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų