• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šeštadienio įsigalioja privalomo testavimo tvarka. Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, tai ką anksčiau Vyriausybė tik rekomendavo daryti, dabar bus privaloma atlikti, nes privalomas testavimas yra įtvirtintas įstatymu. Dalis veiklų savo darbuotojų turės testuoti prieš jiems sugrįžtant į darbą, dalis tą daryti turės nuolat.

Nuo šeštadienio įsigalioja privalomo testavimo tvarka. Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, tai ką anksčiau Vyriausybė tik rekomendavo daryti, dabar bus privaloma atlikti, nes privalomas testavimas yra įtvirtintas įstatymu. Dalis veiklų savo darbuotojų turės testuoti prieš jiems sugrįžtant į darbą, dalis tą daryti turės nuolat.

REKLAMA

Vyriausybė nusprendė, kokie darbuotojai galės dirbti tik iš anksto pasitikrinę, ar neserga koronavirusu. Privalomai, prieš pradedami darbą, testuotis turės, pavyzdžiui, grožio specialistai ir maitinimo įstaigų darbuotojai. Pedagogai ir medikai turės tikrintis periodiškai.

Premjerės teigimu, sveikatos apsaugos, globos ir švietimo sričių darbuotojų testavimas yra periodinis, nepriklausomai nuo to, ar veikla buvo uždaryta, ar jau atnaujino veiklą anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai tos sritys, kurios nuolat kontaktuoja su žmonėmis, kur rizika yra padidinta. Didelė dalis žmonių ten yra vakcinuota, tačiau ne visi. Ta dalis žmonių, kurie nėra vakcinuoti, būtų periodiškai testuojami“, – kalbėjo I. Šimonytė.

REKLAMA

Prievolė pradėti darbą, turint neigiamą koronaviruso testą, anot I. Šimonytės, būtų taikoma toms veikloms, kurios atsiveria ar daugiau žmonių grįžta į darbą pasikeitus karantino reikalavimams.

„Tai ya tai, ką mes raginome daryti keisdami karantino nutarimą praėjusiomis savaitėmis, kai viena ar kita veikla būdavo atlaisvinama ir žmonės buvo raginami pasidaryti testą savanoriškai. Dalis ta teise pasinaudojo, dalis nepasinaudojo. Ateityje, kai tokie sprendimai bus priimami, pareiga pasidaryti testą bus jau nustatyta įstatymu“, – tvirtino premjerė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak I. Šimonytės, privalomo testavimo tvarka įsigalios netrukus. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patikslino, kad privalomo testavimo tvarka įsigalioja nuo šeštadienio.

Jis taip pat pridėjo, kad laboratorijose artimiausiu metu ketinama pradėti naudoti naujus reagentus, leisiančius nustatyti pavojingas koronaviruso atmainas.

„Artimiausiu metu kai kurios laboratorijos jau ir kitą savaitę pradės taikyti naujus reagentus. Tai leis greitai nustatyti, ar žmogus, sergantis COVID-19, yra užsikrėtęs pavojinga kuria nors mutacijos linija“, – per spaudos konferenciją sakė ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu viruso atmainos nustatomos vykdant sekoskaitos tyrimus. Jie, pasak ministro, yra toliau tęsiami, siekiant nustatyti pavojingesnių britiškosios ir Pietų Afrikos Respublikos atmainų atvejus.

Naujausiais anksčiau šią savaitę skelbtais duomenimis, iš viso iki šiol Lietuvoje atlikta 1608 ėminių sekoskaita ir aptikta 225 britiškosios bei du Pietų Afrikos viruso linijų atvejai. Mėginiai sekoskaitai atrenkami atsitiktinai.

REKLAMA

Užkrečiamųjų ligų įstatyme įtvirtinus privalomo darbuotojų testavimo galimybę, Vyriausybė patvirtino sąrašus sričių, kurių darbuotojams reikės pasitikrinti vieną kartą prieš pradedant veiklą, bei kitą sąrašą, kuriame esančių sričių darbuotojai tikrintis turės kartą per 7–10 dienų.

Į sąrašą veiklų, kurių darbuotojams privalu pasitikrinti dėl koronaviruso prieš pradedant dirbti ar atnaujinant veiklą, yra kultūros ir meno sektoriaus darbuotojai, fizinio aktyvumo ir aukšto meistriškumo sporto veiklą vykdantieji, viešo maitinimo paslaugas teikiantieji, dirbantys mažmeninėje prekyboje, teikiantys laisvalaikio ir pramogų veiklą, tokią kaip pirtys, baseinai, diskotekos, barai, kino teatrai ir kitos pasilinksminimo vietos, grožio paslaugų ir apgyvendinimo paslaugų sektoriuose dirbantys žmonės.

REKLAMA

Periodiškai tikrintis, ar neserga turės dirbantieji asmens sveikatos priežiūros įstaigose, taip pat jose valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas teikiantys žmonės, atliekantieji praktinį mokymą tokiose įstaigose.

Tą turės daryti ir socialines paslaugas gavėjo namuose ar įstaigose teikiantys žmonės bei valymo, maisto tiekimo ir kitų paslaugų tiekėjai tokiose įstaigose.

Periodiškai tikrintis turės ir visi švietimo paslaugas teikiantys žmonės, įskaitant dirbančiuosius švietimo įstaigose, laisvuosius mokytojus ar kitur dirbančius pedagogus. Taip pat periodiškai tikrintis reikės visiems vaistinių darbuotojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Persirgusiems ar paskiepytiems darbuotojams tikrintis nereikės, jeigu pateiks tai įrodančius dokumentus.

Galimybė numatyti privalomąjį tikrinimąsi bei kompensacijas už jį įtvirtinta šią savaitę pakeitus Užkrečiamųjų ligų įstatymo pataisas.

Atsisakęs tikrintis arba be labai svarbių priežasčių nepasitikrinęs darbuotojas, atsižvelgiant į darbo pobūdį, būtų skiriamas dirbti nuotoliniu būdu arba perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą.

REKLAMA

Jei tokių galimybių nėra, jis bus nušalinamas nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio, iki tos dienos, kol jis pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga.

Pataisos taip pat įtvirtina, kad nustačius darbovietėje ligos protrūkį darbuotojams taip pat leidžiama dirbti tik pasitikrinus, ar neserga. Išsitirti turinčių darbuotojų sąrašą nustatytų Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Testavimas bus finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, Vyriausybės nustatyta tvarka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų