• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Priešpaskutinę spalio dieną buvo tyliai pakeista motinystės išmokų tvarka. Pagal naująją tvarką, moterys, kurios nėštumo metu nedirbo, išmokų negaus. Ši žinia sujaudino tūkstančius būsimų mamų, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių besilaukdamos neturėjo darbo. 

Priešpaskutinę spalio dieną buvo tyliai pakeista motinystės išmokų tvarka. Pagal naująją tvarką, moterys, kurios nėštumo metu nedirbo, išmokų negaus. Ši žinia sujaudino tūkstančius būsimų mamų, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių besilaukdamos neturėjo darbo. 

REKLAMA

Į portalą tv3.lt kreipėsi susijaudinusi skaitytoja, kuri pasakojo, kad dabar Lietuvoje daugybė nėščiųjų yra neviltyje, nes tyliai patvirtinta nauja išmokų tvarka jas užklupo netikėtai, moterys nežino, ką daryti, guodžiasi interneto forumuose ir vienos kitoms. 

Bedarbės būsimos mamos – neviltyje

Tai, pasak tv3.lt skaitytojos, tikras skandalas, nes apie naujai priimtas pataisas nebuvo kalbama viešai, o ir „Sodros“ darbuotojai nusivylusioms mamoms menkai padeda, nes patys ne iki galo suvokia, kaip veiks naujoji tvarka. 

Būsimų mamų internetiniuose forumuose vyksta karšti debatai. Štai viena mama iš Vilniaus skundžiasi savo sunkia dalia ir rašo: „Prašau padėkite, esu didelėje neviltyje. Savo ankstesnėje darbovietėje dirbau apie 17 metų. 2019 m. sausio 11 d. šalių susitarimu išėjau iš darbo, gavau 2 mėnesių išeitinę kompensaciją. Į darbo biržą kreipiausi praėjus nustatytam laikotarpiui, t.y. kovo pradžioje, buvau užregistruota, įgijau bedarbio statusą ir ėmiau gauti bedarbio pašalpą. 

REKLAMA
REKLAMA

Po dviejų mėnesių, jau ieškantis darbo, neplanuotai pastojau. Nėštumas gana sudėtingas, darbo jau intensyviai nebegalėjau ieškotis. Tokioje situacijoje buvau pirmą kartą, todėl ne kartą ir ne du skambinausi į „Sodrą“ pasikonsultuoti dėl visų išmokų, stažo, garantijų. Gal aštuoni skirtingi žmones patikino, kad motinystes išmoka man priklauso, kad viskas yra gerai. Lapkričio 15 d. išėjau į dekretą, gydytojas suformavo pažymėjimą, o aš užpildžiau prašymą motinystes išmokai gauti. 

REKLAMA

Deja, tą pačią dieną, konsultuojantis su „Sodros“ darbuotojais dėl [prašymo] pildymo, aš sužinojau, kad yra priimtas spalio 31 d. kažkoks įsakymas, kuris atima iš manęs teisę gauti motinystės išmoką, man ji jau nepriklauso. 

Kaip pasakė [„Sodros“] darbuotojas, jie patys dar nežino, kaip taikys šį įsakymą, bet turi jį taikyti visoms moterims išėjusioms į dekretą po 2019 m. spalio 31 d. Toms, kurios buvo darbo biržoje, stažas nėra aktualus. Pagal naują įsakymą [išmoka] priklausytų tik tuo atveju, jei bent vieną nėštumo dieną aš būčiau dirbusi. Niekas taip ir nesugebėjo paaiškinti, ką daryti toliau, kokie tolimesni žingsniai“, – rašo nusivylusi mama. 

REKLAMA
REKLAMA

Tokių, gyvenimo prispaustų mamų yra ir daugiau, kyla sumaištis dėl naujosios išmokų tvarkos išaiškinimo, nes pagal įstatymą motinystės išmoka sudaro 77,58 proc. nuo vidutinio moters darbo užmokesčio iki mokesčių ir gali būti mokama tik tuo atveju, jeigu moteris per pastaruosius dvejus metus yra įgijusi 12 mėnesių socialinio draudimo stažą. 

Visgi, pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų, jei moterys nė vienos dienos nedirbo savo nėštumo metu ši nuostata negalioja. Norint gauti išmoką, privalu nėštumo metu dirbti, nes motinystės išmokos yra skiriamos „dirbančioms motinoms“ kompensuoti pajamų netekimą nėštumo metu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš „Sodros“ menka pagalba

Būsimos mamos socialiniuose tinkluose skundžiasi, kad ir „Sodros“ darbuotojai joms padėti negali, nes arba dar nežino, kaip bus taikoma nauja tvarka, arba negali jų paguosti. 

„Pagal „Sodros“ darbuotojų vakarykštį išaiškinimą, jei pastojo moteris būdama darbo biržoje, nors ir turi reikiama stažą, [išmokų] negaus. Sąlyga yra bent vieną dieną nėštumo dar būti dirbusiai prieš išeinant iš darbo/prieš atleidimą. Tokiu atveju, galima būti darbo biržoje ir išmoka taip pat priklausytų, bet jei išėjai iš darbo nesilaukdama ir tada pradėjai lauktis, tuomet nieko gero. Vakar trys skirtingos „Sodros“ darbuotojos man taip pasakė“, – socialiniame tinkle skundėsi besilaukianti moteris. 

REKLAMA

Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė sakė, kad pas juos mamų skundai ėmė plūsti dar praeitos savaitės pabaigoje. Moterys skundžiasi ir klausia patarimo. 

„Mes kreipėmės į teisininkus, prašysime jų išaiškinimo, bet kol kas neturiu jų komentaro. Mes išreikšime savo poziciją, bet laukiame, ką pasakys teisininkai. Kai jau turėsime [teisininkų] išaiškinimą, išsyk paviešinsime“, – sakė R. Žemaitė.

REKLAMA

Konstitucinis Teismas griežtas: išmokos tik dirbančioms mamoms 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paaiškino, kad moterims, kurios iš darbo išėjo būdamos nėščios, nėra ko jaudintis. Bet būsimoms mamoms, kurios nedirbo iki nėštumo – gali būti riesta. 

„Motinystės išmoka mokama moterims, kurios turi reikiamą socialinio draudimo stažą, tačiau nėštumo metu išėjo iš darbo, buvo atleistos iš tarnybos ar nutraukė savarankišką veiklą ir todėl tapo neapdraustos. O tais atvejais, kai moteris viso nėštumo metu nedirba, motinystės išmoka nemokama. Šie ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai įgyvendino Konstitucinio Teismo nutarimą ir įsigaliojo nuo 2019 m. spalio 30 dienos“, – skelbia ministerija. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau daliai moterų, nutraukusių darbinę veiklą nėštumo metu, motinystės išmoka nebūdavo mokama nepaisant fakto, jog jos turėjo reikiamą socialinio draudimo stažą.

Pranešama, kad Konstitucinio Teismo nuomone, tokia padėtis prieštaravo konstituciniam teisingumo principui, todėl Seimas pritarė pakeitimams, kurie sudaro sąlygas motinystės išmokas gauti visoms moterims, jei jos yra įgijusios reikiamą stažą ir tapo nedraustos nėštumo metu. Tai labai aktualu sportininkėms ir savarankiškai dirbančioms moterims, kurios išeina iš darbo arba nebegali vykdyti savo ligtolinės veiklos nėštumo metu.

REKLAMA

Tuo atveju, kai moteris viso nėštumo metu nedirba, negauna darbo užmokesčio arba nevykdo savarankiškos veiklos, motinystės išmoka jai nemokama, nes motinystės išmokos tikslas yra kompensuoti dėl vaikelio gimimo netektas pajamas. Jeigu tokių pajamų, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos, visą nėštumo laikotarpį nebuvo, tuomet nėra galimybių jų kompensuoti.

Konstitucijoje teigiama, kad įstatymai numato mokamas atostogas iki gimdymo ir po jo „dirbančioms motinoms“.  Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovės, moters darbo stažas privalo apimti ir nėštumo laikotarpį, jei ši nori gauti motinystės išmoką. Jei moteris dirbo, tarkime, 20 metų, bet porą metų prieš nėštumą – ne, motinystės išmokų gauti ji negali. 

REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad Motinystės išmoka moteriai mokama suėjus 30 nėštumo savaičių, kai būsima mama išeina į dekretą, tai yra nėštumo ir gimdymo atostogų. Įprastai ji mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau išmokos trukmė gali kisti priklausomai nuo to, kada pasinaudojama šiomis atostogomis, kiek gimsta vaikų, ar gimdymas yra komplikuotas ir panašiai. 

Kai moteris neatitinka sąlygų gauti motinystės išmokai iš „Sodros“, ji gali pretenduoti į vienkartinę išmoką nėščiai moteriai, kuri kitąmet padidės nuo 76 iki 250 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų