• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rašidas yra vienas iš šimtų tūkstančių Tadžikistano piliečių, kurie pastaraisiais metais įgijo antrą – Rusijos – pilietybę. Kaip ir dauguma kovoti tinkamo amžiaus dvigubą pilietybę turinčių vyrų, Rusijai tęsiant savo invaziją Ukrainoje ir paskelbus apie mobilizaciją, jis susidūrė su dilema.

Rašidas yra vienas iš šimtų tūkstančių Tadžikistano piliečių, kurie pastaraisiais metais įgijo antrą – Rusijos – pilietybę. Kaip ir dauguma kovoti tinkamo amžiaus dvigubą pilietybę turinčių vyrų, Rusijai tęsiant savo invaziją Ukrainoje ir paskelbus apie mobilizaciją, jis susidūrė su dilema.

REKLAMA

Rašidas gali arba likti Rusijoje ir rizikuoti būti išsiųstas kovoti į Ukrainą, arba grįžti į savo gimtąjį Tadžikistaną, kur jo laukia slegiantis skurdas, rašo Radio Free Europe/Radio Liberty. 

„Čia mes gyvename gana patogiai, – sakė Rašidas, atskleidęs tik savo pirmąjį vardą. – Grįžęs į Tadžikistaną, turėčiau gyventi su savo tėvais ir vėl pardavinėti mobiliuosius telefonus. Bet, jeigu atvirai, aš bijau, kad mane išsiųs į karą. Nežinau, ką daryti.“

Rašidas Rusijos Tatarstano respublikos sostinėje Kazanėje su savo žmona ir neseniai gimusiu sūnumi gyvena nuo 2019 m. Prieš dvejus metus jis baigė Federalinį Kazanės universitetą, kur gavo informacinių technologijų diplomą, ir įgijo Rusijos pasą.

REKLAMA
REKLAMA

Baigęs studijas, Rašidas grįžo į Tadžikistaną, kur jis nesugebėjo rasti darbo savo srityje. Vietoje to, jis 18 mėnesių dirbo mobilių telefonų parduotuvėje, kur uždirbdavo apie 90 eurų per mėnesį.

REKLAMA

Kaip ir daugybė kitų tadžikų, Rašidas Rusijoje susidūrė su plačiai paplitusiu rasizmu ir korupcija. Tačiau jis vis tiek įsitikinęs: „Gyvenimas Rusijoje yra daug geresnis nei Tadžikistane.“

Išsilaisvinti iš skurdo

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praeitą mėnesį paskelbė šaukiantis dalinę mobilizaciją, taip siekdamas papildyti praretėjusias Maskvos pajėgas. Šis sprendimas paskatino tūkstančius karinei tarnybai tinkamų vyrų bėgti į užsienį.

REKLAMA
REKLAMA

Nėra žinoma, kiek tiksliai dvigubą Tadžikistano ir Rusijos pilietybę turinčių asmenų jau buvo pašaukti į tarnybą. Tadžikistanas perspėjo savo piliečius nesivelti į užsienio šalių karinius konfliktus. Tačiau Tadžikistano advokatai teigia, kad tokie įspėjimai negalioja dvigubą pilietybę turintiems tadžikams.

Rusija ir Tadžikistanas susitarimą dėl dvigubos pilietybės pasirašė 10-o dešimtmečio viduryje. Pastaraisiais metais, susidūrusi su populiacijos ir darbo jėgos mažėjimu, Rusija palengvino pilietybės gavimo procesą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remiantis oficialiais Rusijos duomenimis, 2021 m. daugiau nei 103 000 Tadžikistano piliečių gavo Rusijos pilietybę. Tai reikšmingas pokytis, kadangi vos prieš penkerius metus Rusijos pasus gavo apie 30 000 tadžikų.

Tadžikistanas yra pati skurdžiausia valstybė iš visų kitų buvusių sovietinių respublikų centrinėje Azijoje. Taigi daugybė tadžikų siekia gauti Rusijos pilietybę, norėdami gauti geresnes ekonomines galimybes.

REKLAMA

Vidutinis atlyginimas Tadžikistane – turinčiame maždaug 10 mln. gyventojų, kurių dauguma yra musulmonai – siekia apie 150–200 eurų per mėnesį. Tadžikistaną taip pat kamuoja didelis nedarbas ir paplitusi korupcija.

Remiantis Rusijos vidaus reikalų ministerijos skaičiais, 2021 m. į Rusiją persikėlė daugiau nei 3 mln. Tadžikistano piliečių. Didžioji dauguma jų nurodė, kad čia atvyko dirbti.

„Nenoriu būti nužudytas“

Daugumai dvigubą pilietybę turinčių tadžikų svarstant, ką pasirinkti, kai kurie jau nusprendė grįžti į Tadžikistaną. Žurnalistai kalbėjosi su vienu iš vyrų, kuris, gavęs šaukimą tarnauti Rusijos kariuomenėje, grįžo į Tadžikistaną per Rusijos sausumos sieną su Kazachstanu.

REKLAMA

Jo tapatybės neatskleisti prašęs 28-erių vyras pasakojo apie sunkų pasirinkimą tarp „tikimybės, kad mirsiu kare Ukrainoje, ir grįžimo į skurdą bei kitas negandas“.

Dabar jis bijo prarasti savo Rusijos pilietybę, kartu su galimybe susikurti „geresnę ateitį“.

Kai kurie politikai ragina vyriausybę atimti Rusijos pasus iš dvigubą pilietybę turinčių asmenų, atsisakančių tarnauti kariuomenėje. Pagal rugsėjo mėnesį priimtą įstatymą, asmenims, kurie prisijungę prie ginkluotųjų pajėgų dezertyruos ar atsisakys kovoti, gresia iki 10 metų nelaisvės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Priešingai nei Tadžikistane, Rusijoje yra daug neblogai apmokamų darbų, geresnė sveikatos apsauga, geresnės gyvenimo sąlygos, vandentiekis ir gamtinės dujos. Rusijoje taip pat yra daug paprasčiau pasistatyti arba nusipirkti savo namus“, – aiškino vyras.

„Visą tai palikau ir man dėl to skaudu, – pridūrė jis. – Bet aš per daug bijojau būti išsiųstas į karą. Aš nenoriu būti nužudytas. Aš taip pat nenoriu žudyti kitų.“

REKLAMA

Vyras pasakojo nenoromis susikrovęs savo daiktus tą dieną, kai gavo šaukimą. Kitą dieną, maždaug 2 valandą ryto, jis ir keli kiti dvigubą Rusijos ir Tadžikistano pilietybę turintys vyrai išvyko į Tadžikistaną.

Bet kiti, tokie kaip Furkatas Amindžonovas, imasi atsargesnės strategijos.

Šis Tadžikistano pilietis praeitą mėnesį gavo leidimą gyventi Rusijoje, kuris atveria duris pateikti prašymą ir Rusijos pilietybei gauti.

REKLAMA

Šio momento 34-erių kelininkas iš Tadžikistano šiaurinės Sugdo provincijos ir jo keturių asmenų šeima laukė jau seniai. Tačiau šis džiaugsmas dabar tapo nežinomybe.

„Iš vienos pusės, aš norėčiau gauti rusišką pasą – tai labai svarbu mano šeimai, ypač mūsų vaikams, – sakė F. Amindžonovas. – Bet iš kitos pusės, aš bijau, kad tapęs Rusijos piliečiu, būsiu išsiųstas į karą Ukrainoje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų