Stebuklai padaromi
Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius A. Skorupskas prisipažino, kad, nors stebuklais netiki, bet jie padaromi.
„Todėl šiandien džiaugiamės matydami besišypsančią Ingą, kuriai buvo atlikta unikali operacija ir išgelbėta gyvybė. Eismo įvykio metu pacientė patyrė du sudėtingus sužalojimus: aortos ir žarnų kraujagyslių. Tai du mirtini pažeidimai. Aortos trauminis plyšimas priskiriamas pačiai aukščiausiajai sudėtingumo kategorijai. Statistika negailestinga, esant tokiems sužalojimams, ir išsiliejus gausiam kraujo kiekiui, pacientai išgyventi beveik neturi galimybės“, – teigė ligoninės vadovas.
Dirbo medikų komanda
Pasak ligoninės direktoriaus, pacientę gelbėjo virš 30 žmonių komanda: pradedant greitąja medicinos pagalba, kuri veikė labai operatyviai, ir chirurgų komanda, kartu su reanimatologais, pasiruošę laukė atvykstant pacientės.
„Gydytojai išnaudojo visas ligoninės turimas galimybes. Atliko viso kūno kompiuterinę tomografiją ir nustatė du labai sudėtingus sužalojimus. Pirmieji darbą pradėjo chirurgai, kol pastarieji stabdė kraujavimą ir tvarkė plyšusias žarnas, gydytojas radiologas Andrius Pranculis ruošėsi kitai operacijai – likviduoti plyšusią aortą, o tam reikėjo specialaus stento. Kol vyko operacija, stentas sėkmingai buvo atvežtas iš Rygos ir laiku įdėtas pacientei. Džiaugiuosi rezultatu. Bendradarbiaudami su Europos Sąjungos šalių medikais, Panevėžio ligoninė parodė, kad turi puikias gydymo galimybes ir profesionalius specialistus“, – džiaugėsi rezultatu A. Skorupskas.
Pasitiko speciali komanda
Panevėžio ligoninės Intensyvios terapijos skyriaus vedėjas Arūnas Valikonis pasakojo, kad nuo pirmų minučių pacientę pasitiko specialistų komanda, tame tarpe ir reanimatologas.
„Pacientui reikia kuo skubiau nustatyti visus sužalojimus ir susijusias rizikas, nes brangi kiekviena minutė bei svarbu pasirinkti gydymo taktiką. Situacija buvo labai sudėtinga, nes patirti ir kiti sunkūs sužalojimai. Pacientės būklė buvo labai sunki, bet visos komandos pastangų dėka – stabilizuota“, – sakė A. Valikonis.
Patirti sužalojimai – mirtini
Chirurgijos skyriaus vedėjas Irmantas Grubinskas, kuris yra politraumos klasterio vadovas ir vienas labiausiai patyrusių ekstremalių situacijų chirurgų Lietuvoje, pasidalino įžvalgomis apie šią sėkmės istoriją.
„Esant tokiam atvejui, labai svarbi – visa susistyguota sistema. Pirmiausia, svarbu, kad pacientas, kuo skubiau patektų į gydymo įstaigą ir būtų diagnozuoti sužalojimai bei būtų pradėtas gydymas. Tokie sužalojimai, kaip mūsų pacientės, dažnai yra mirtini. Šis atvejis – unikalus, nes dirbo virš 30 medikų ir bendrų pastangų dėka pacientę pavyko išgelbėti. Operatyviai buvo priimti galimi gydymo sprendimai, suteikiantys pacientui galimybę išgyventi. Tokiais atvejais labai svarbi komunikacija ir pačioje ligoninėje, ir tarptautiniu mastu, nes reikalingas pacientei stentas buvo operatyviai pristatytas iš Latvijos“, – sakė gydytojas chirurgas I. Grubinskas ir džiaugėsi rezultatu.
Atliktos sudėtingos operacijos
Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas gydytojas radiologas Andrius Pranculis pritarė kolegoms, kad esant tokiam išskirtiniam atvejui, itin mažas procentas žmonių išgyvena, todėl labai svarbus visos komandos bendras darbas.
„Buvo atliktos itin sudėtingos operacijos, reikalaujančio komandinio susitelkimo, tikslumo, kruopštumo. Variantų ir sprendimų gali būti šimtai, tačiau, kai situacija – kritinė, reikia operatyvių ir tinkamų sprendimų, kurie ir buvo padaryti“, – sakė gydytojas A. Pranculis.
Avarija netoli Krekenavos
Priminsime, kad vos tragedija nepasibaigusi avarija įvyko praėjusių metų rugsėjo 11-osios popietę. Po eismo įvykio į Respublikinę Panevėžio ligoninę buvo atvežta 47 metų pacientė iš Panevėžio rajono. Ji išgyventi beveik neturėjo galimybės.
„Nuo šiol švęsiu savo antrąjį gimtadienį. 2023 metų rugsėjo 11 dieną, iš Pociūnėlių važiavome namo į Krekenavą. Avarija įvyko likus iki Krekenavos 10 km. Jau praėjo daugiau kaip keturi mėnesiai. Ligoninėje praleidau 10 dienų, o po to – reabilitacija sanatorijoje. Po avarijos patyriau šoką, bet spėjau atsisegti saugos diržą ir iššokti iš automobilio. Sukniubau ties mašinos bagažine. Negalėjau atsikelti ir prisimenu, kad rėkiau – labai skaudėjo. Žinau, kad buvo iškviesta greitoji, kuri atvažiavo labai greitai – per 20 minučių. Jie suteikė pirmąją pagalbą, o po to jau gydymas vyko Panevėžio ligoninėje“, – dalijosi prisiminimais Inga ir dėkojo medikams už išgelbėtą gyvybę.
Autorė: Raimonda Mikučionytė