Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lenta ant Vrublevskių bibliotekos sienos sugrįžo vakar. Kol prie prezidentūros šimtai žmonių protestavo prieš sostinės mero Remigijaus Šimašiaus sprendimą nuimti atminimo lentą, kelios dešimtys mitingo dalyvių nusprendė savivališkai, be savivaldybės leidimo, pakabinti naują patobulintą jos kopiją.
Viską filmavę policijos pareigūnai šios ceremonijos vakar nesustabdė. Šiandien policijos attsovai pareiškė, kad tyrimo dar nepradėjo ir nežinia, ar išviso pradės. Esą visa surinkta medžiaga bus analizuojama.
„Tie, kurie dalyvavo lentos kabinime, jie geranoriškai bendravo. Pateikė informaciją, kurios mes prašėme. Surinktą informaciją išanalizuosime ir žiūrėsime ar tam tikri veiksmai turi teisės pažeidimo požymių. Gali būti labai daug straipsnių, gali būti nei vieno, dabar sunku man pasakyti, kadangi reikia visą informaciją peržiūrėti“, – teigia policijos atstovas Dainius Daukantas.
Nors pareigūnai nesulaikė nei vieno lentą prie sienos kalusio asmens, atmosfera šiandien sostinėje gerokai įkaito. Kilo dar aršesnės diskusijos. Sostinės meras Remigijus Šimašius pasmerkė gyventojus, kurie užkabino su savivaldybe nesuderintą atminimą generolui Vėtrai.
„Vakar pakabinta lenta yra gėdos paminklas teisiniam nihilizmui, moraliniam degradavimui ir bestuburiai politikai“, – sako Vilniaus m. meras Remigijus Šimašius.
Tačiau vieną kartą atminimo lentą nukabinęs ir dėl to daug kritikos sulaukęs Šimašius, antrą kartą ant to pačio grėblio lipti nebenori:
„Kuo šita lenta skiriasi nuo mano iniciatyva nukabintos ankstesnės lentos. Ankstesnė lenta nors ir pakabinta neaiškiomis aplinkybėmis, bet jis priklausė savivaldybei. Ir dėl to labai aiškiai priėmėm sprendimą, ilgai komunikavę su mokslo, kad tą lentą reikia nukabinti. Šita lenta, kuri buvo pakabinta vakar buvo pakabinta privačių žmonių iniciatyva.“
Meras estafetę nusprendė perduoti kitiems. Esą savivališkai pakabintos atminimo lentos likimu dabar turi rūpintis sienos savininkė, Vrublevskių biblioteka ir šalies Prezidentas Gitanas Nausėda:
„Ar mokslo akademijai yra priimtina, kada ant tokios svarbios nacionalinės institucijos pastato kabo nelegaliai pakabinta lenta, žmogui, kuris savo parašais prisidėjo prie getų formavimo. Noriu kreiptis ir į Prezidentą ir paprašyti, kad jisai kaip pradėjęs temą, kad atminties politika turi būti nacionalinio lygmens, o ne municipalinio lygmens, kad jis pasakytų savo poziciją.“
Prezidentas Gitanas Nausėda išgirdęs Šimašiaus kvietimą, bedė pirštų atgal į merą:
„Žinote, kartais vaikai išpilą rašalą ant sienos mokykloje ir tada sako, tėveli ateik, mokytoja kviečia į mokyklą. Tai šiuo atveju aš galiu pasakyti tik tai vieną, kad sprendimas neišmintingas, sukiršinęs visuomenę.“
Ir pridūrė, kad Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentos klausimas bus išspręstas kitų:
„Siūlome konkrečiai komisiją, arba kultūros formą, kuri spręstų istorinės atminties klausimus. Ir žinau, suprantu, kad tai nėra lengvas klausimas, kadangi tai yra kaip gyvas nervas, kurį visuomenė labai jautriai priima. Bet tai dar kartą įrodo, kad sprendimus reikia priimti labai gerai apgalvojus.“
Lemiamą sprendimą dėl naujosios lentos likimo turės priimti ir pati Vrublevskių biblioteka. Anot jos atstovų, nors lenta pakabinta ir be Mokslų akademijos leidimo, ji artimiausiu metu pašalinta nebus. Mat irgi laukia aiškaus situacijos vertinimo.
„Noreikos asmeny susipina 2 skirtingo vertinimo reiškiniai: kolaboravimas ir kova už laisvę. Žinant Lietuvos istorinį kontekstą, norėtųsi aiškesnio, valstybinio vertinimo“, – sako bibliotekos direktoriaus pavaduotoja mokslui Rima Cicėnienė.
Iš viso kilusio erzelio ir chaoso džiūgauja vieninteliai – savivališkai lentą pakabinę mitingo dalyviai.
„Meras vienas pats neturėjo jokios teisės nuimti tos lentos, nes tokie reikalai sprendžiami visos Lietuvos mastu“, – mano partizano J. Jakavonio „Tigro“ dukra Angelė Jakavonytė.
Beje, naujoji savivališkai pakabinta Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lenta piktina ne tik merą, bet ir užsienio reikalų ministrą. Esą jos atsiradimas kenkia Lietuvos įvaizdžiui ir gali pakenti mūsų tarptautiniams santykiams. Tos pačios pozicijos laikosi ir Lietuvos Žydų bendruomenė.
„Mes laukiama bent dviejų didelių delegacijų, žinia jau šiandieną pasklido po užsienio spaudą.Kokia tai yra protesto akcija, aš pavadinčiau vandalizmo aktu“, – kalbėjo žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.
Daugiau nei du dešimtmečius ant Vrublevskių bibliotekos buvusi originalioji lenta Jonui Noreikai, savivaldybės sprenimu, nuimta liepos pabaigoje.