„Pirmiausia noriu pasakyti, kad ką norėjau pasakyti – jau pasakiau. Dėl komisijų savo nuomonę taip pat pareiškiau. Komisijos gali būti sudaromos, tačiau norėtųsi to žingeidumo Seimo nariams palinkėti visose srityse ir tikiuosi, kad tiesos kiekvieną dieną rasis daugiau. Matome, kad kiekvieną dieną atsiranda tam tikrų tiesos momentų, kurie patenka į viešąją erdvę ir aš tuo džiaugiuosi“, –sakė G. Nausėda.
Paklaustas, ar pasitiki Valstybės saugumo departamento vadovu Dariumi Jauniškiu, prezidentas atsakė trumpai: „Be jokios abejonės“.
G. Nausėda taip pat teigė Vilniuje balsavęs už permainas, už tai, kad grafoje „nepadaryti darbai“ būtų kiek galima mažiau nepadarytų darbų. Prezidentas paminėjo, kad Vilniuje nebuvo pastatytas Nacionalinis stadionas, Tautos namų rūmai ant profsąjungų kalno, jis pasigedo ir kai kurių paminklų, nors nepaminėjo, kokių tiksliai. Prezidentas išsakė viltį, kad Vilnius, jau būdamas gražus miestas, taps dar jaukesnis.
Paviešino Pranešėjo vardą
Kaip žinoma, valdantieji labai priešinosi laikinosios Seimo tyrimo komisijos sudarymui aiškinantis, kas galėjo nutekinti informaciją seksualine prievarta prieš vaikus įtariamam buvusiam konservatorių Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui, tačiau kalba apie poreikį iš naujo tirti vadinamojo Pranešėjo informaciją, esą Valstybės saugumo departamentas ne pagal taisykles tikrino tuometinio kandidato G. Nausėdos komandos ir štabo narius.
Kaip trečiadienį paviešino politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius, Pranešėjas, pateikęs informaciją apie G. Nausėdos komandos tikrinimą Valstybės saugumo departamente, yra Tomas Gailius, kuris šiuo metu dirba Sveikatos apsaugos ministerijoje Arūno Dulkio patarėju.
Primenama, kad Pranešėjas paviešino informaciją, jog Valstybės saugumo departamentas neva neteisėtai rinko duomenis apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos štabo narius paties G. Nausėdos prašymu.
Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis teigia, kad informaciją apie kandidato aplinką tikrai rinko, kad nebūtų jokių kontržvalgybinių rizikų, tačiau tokie veiksmai esą buvo atlikti visų kandidatų atžvilgiu ir tai esą buvo daroma Valstybės saugumo departamento iniciatyva.
Premjerė Ingrida Šimonytė, kuri taip pat dalyvavo prezidento rinkimuose, bet pralaimėjo G. Nausėdai, suabejojo D. Jauniškio versija, socialiniame tinkle paskelbusi, jog jos štabas nepateikė Valstybės saugumo departamentui jokių štabo narių ir rėmėjų sąrašų, todėl jai neaišku, kaip departamentas būtų galėjęs tikrinti jos aplinką.
Pranešėjas taip pat liudijo, kad Valstybės saugumo departamento vadovas D. Jauniškis paprašė patikrinti savo draugo merginą. Lietuvos žvalgybos vadovas TV3 laidoje „Dėmesio centre“ šią informaciją patvirtino, sakydamas, kad paprastai tikrinama visa jo paties aplinka, jeigu tik tam kyla poreikis.
Ši istorija nėra nauja: dar 2019 metais balandžio mėnesį tuometinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas sulaukė informacijos, kad „vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių vykdomųjų institucijų nesant įstatymais numatyto pagrindo renkama informacija apie asmenis, naudojantis institucijai suteiktomis galimybėmis bei daromas galimai neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams“.
Tačiau Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba nepradėjo ikiteisminio tyrimo. Reaguodamas į šią istoriją Seimas vėliau nusprendė sukurti Žvalgybos kontrolieriaus tarnybą, bet ji kol kas neįveiklinta, nes dalis Seimo narių kreipėsi į Konstitucinį Teismą, klausdami, ar tai neprieštarauja Konstitucijai. Teismas nutarė, kad prieštaravimo Konstitucijai nėra, todėl beliko surasti, kas užims šias pareigas.