Daugiau apie tai – TV3 laidoje „Top 3“.
Kaimo turizmo sodybą turintis Vytis Štelbys nerimauja, kaip reikės dirbti nuo liepos. Rezervacijų daug, darbo irgi – tik spėk suktis. Bet nuo liepos, pačiame sezono įkarštyje, Vyčiui reikės iš kiekvieno nakvoti jo valdose liekančio žmogaus reikalauti paso ar kito asmens dokumento.
„Žmonės ateina su šakočiais rankose, su gėlėmis rankose, tai reikia tuos dalykus atiminėti ir reikalauti pasų, iš tikrųjų atmosfera labai bloga. Mūsų neatsiklausia, kur galima palengvinti, pagerinti darbą, bet kiekvieną kartą atsiranda vis kažkas naujo, kažkas ant viršaus, kad mums apsunkintų veiklą“, – piktinasi sodybos šeimininkas V. Štelbys.
Po visų paso duomenų surinkimo, Vytis privalės duomenis per 24 valandas suvesti į internetinę, Nacionalinę turizmo informacinę sistemą.
„Mes dirbam šeima: aš, žmona, padeda nepilnamečiai vaikai. Per tas 24 valandas mes dar turime ir pamiegoti, su šeima pabendrauti ir teritoriją sutvarkyti, kambarius išsivalyti. Dar vienas apynasris, apsunkinantis verslą“, – teigia V. Štelbys.
Vytis vienu metu savo sodyboje daug žmonių nepriima. Bet registravimas, paso duomenų surinkimas ir kita neaiški biurokratija ir taip, kaip jis sako, užkniso juodai.
„Čia yra tokia visiškai perteklinė idėja nuo biurokrato stalo, kuri yra nepagrįsta praktine argumentacija. Tai yra visiška kiaulystė tokią tvarką įvedinėti vidury sezono. Visi nusiteikę boikotuot ir nepildyti“, – piktinasi Vytis.
Atlikti užduoties neįmanoma, jei nėra interneto
Giedrės Rasiukienės kaimo turizmo sodyba „Angelų malūnas“, netoli Telšių, yra tokioje vietoje, kur visiškai nėra interneto ir artimiausiu metu ten jo tikrai nebus. Net telefono ryšys labai silpnas. Vien dėl interviu moteris turėjo vykti apie 100 kilometrų namo, kur yra internetas.
„Esame pateikę paraišką dėl interneto ir mums yra pažadėta 2030 metais, – teigia G. Rasiukienė ir prideda, kad ryšio nebuvimas poilsiautojams sunkumų nesukelia, – atvažiuoja šeimos su vaikais ir galim pamatyti tėvų džiugesį, kurie atvykę supranta, kad iš tikrųjų pas mus nėra interneto ir vaikai turės palikti telefonus kambariuose. Vaikai pailsi ir tėvai laimingi – vaikai nezyzia, kad jiems reikia interneto“.
Bet tai, kad sodyboje interneto nėra, reiškia, kad surinkus visų lankytojų asmens dokumentų duomenis, per parą sukelti juos į internetinę sistemą yra neįmanoma.
„Savaitgalį atvyksta žmonės, mes kaip savininkai užsiimam ir edukacinėmis programomis. Dabar turėtumėm surinkti duomenis, važiuoti į Telšių miestą, atsisėsti kažkur tai ir suvesti tuos duomenis. Įskaitant, kad žmonės gali atvykti ir vėliau ir anksčiau, bet tikrai neįmanoma to padaryti“, – sako Giedrė.
O kas, jei poilsiautojas nepasiėmė paso?
Bet problemos kamuoja ir išmanius kaimo turizmo verslininkus. Jei į šventę kaimo turizmo sodyboje suguža šimtai žmonių kiekvieno paso patikrinimas būtų atskiro etato reikalaujantis darbas. O ką daryti, jeigu atvykęs poilsiautojas paso neturi?
„Turiu juos išvaryti. Jie (poilsiautojai – aut. past.) sako: pas mus viskas sumokėta išankstiniu pavedimu, ar turiu kviesti policiją ir sakyti: jūs pateikit man dokumentą? Mes tikriausiai privalėsim atsisakyti apgyvendinimo paslaugų regione“, – teigia G. Rasiukienė.
Sodybų savininkai ir taip privalo registruoti kiekvieną svečią, kuris lieka nakvoti. Tik dabartinė tvarka daug lankstesnė ir neužima tiek laiko.
„Anksčiau buvo pildomos kortelės, tai yra popierinės kortelės, kurias mes padėdavom kambariuose ir svečiai, turėdami laiko, jas užpildo ir mes jas saugodavom iki pareikalavimo. Per tiek metų, kiek mes rinkom tas popierines formas, jų niekada niekam neprireikė. Popieriai eina makulatūrai ar į pečių, tai šitas failas irgi eis į pečių“, – teigia V. Štelbys.
Šią naują tvarką incijuoja ekonomikos ir inovacijų ministerija. Valdininkai sako, kad registruoti žmones reikia tam, jog išsiaiškintume, kiek žmonių atvyksta ir kur atostogauja. Kad patiems verslininkams būtų patogiau strategiškai planuoti verslą. O savivaldybėms matyti, kurios vietovės populiarios, o kurios ne.
Laidai TOP3 pakomentuoti savo inicijuojamos tvarkos ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis nesutiko.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–trečiadieniais, 21 val. tik per TV3.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.