VRK nurodo, kad tokia tvarka patvirtinta dar gruodį, dėl kandidatų į merus gausos juos teko suskirstyti į grupes, o vienai jų pirmenybė suteikta, kaip ir numato taisyklės, raštu pareiškus norą dalyvauti kartu.
Nacionalinis susivienijimas savo ruožtu teigia, kad principas prieštarauja „pamatiniams demokratijos principams“, nes taip, partijos nuomone, įtvirtinama sistema, kai valdžioje esančios politinės jėgos visada debatuoja tarpusavyje, sudarydamos uždarą sistemą ir „neleisdamos visuomenei pamatyti ir įvertinti naujų ir esamų politikų akistatos akis į akį“.
„Partijų susitarimai, su kuo debatuoti, taikyti jau 2020 metais. Jau tada kritikavome šią gėdingą, rinkimus diskredituojančią praktiką. Lietuvos radijas ir televizija organizuoja debatus rengdama burtus, kas su kuo debatuoja, tuo tarpu VRK, kuri turėtų užtikrinti rinkimų skaidrumą ir sąžiningumą, leidžia kandidatams tartis, su kuo debatuoti“, – penktadienį išplatintame pranešime sakė partijos kandidatas į merus Vytautas Sinica.
Anot jo, gavusios leidimą didžiosios parlamentinės partijos susitarė dėl uždarų debatų.
„Likusių „už susitarimo“ partijų kandidatams primetama diskusija tarytum „antroje lygoje“ yra pažeminimas ir pasityčiojimas iš laisvų ir lygių rinkimų. Kategoriškai atsisakome dalyvauti tokiame spektaklyje ir kviečiame jame nedalyvauti kitus“, – teigė V. Sinica.
VRK savo ruožtu BNS nurodė, kad kvietimas dalyvauti komisijos organizuojamose kandidatų į savivaldybių tarybas ir merus diskusijų laidose „laikantis lygiateisiškumo principo“ buvo išsiųstas visoms politinėms organizacijoms, kurios kelia kandidatus į merus ir kandidatų sąrašus į savivaldybių tarybas.
„Vyriausioji rinkimų komisija iki šiol jokio skundo, susijusio su kandidatų diskusijų laidų organizavimu, iš „Nacionalinio susivienijimo“ nėra gavusi“, – teigia VRK.
Pasak komisijos, savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose Vilniaus miesto savivaldybėje dalyvauja 16 kandidatų į merus ir 15 kandidatų sąrašų.
„Tai nemažas skaičius, todėl šių laidų dalyviai pagal Rinkimų kodekso reikalavimus ir VRK sprendimu patvirtintas rinkimų agitacijos laidų, skirtų rinkimų agitacijai, rengimo ir transliavimo taisykles turi būti suskirstyti į grupes“, – pabrėžė įstaiga.
„Iš aštuonių politinių organizacijų, anot VRK, buvo gautas rašytinis susitarimas kartu dalyvauti specialiose rinkimų agitacijos laidose. Tai reiškia, kad viena laidų dalyvių grupė buvo suformuota ir susitarimą pasirašiusiems kandidatams ir kandidatų sąrašų atstovams burtų dėl eiliškumo dalyvauti diskusijų laidose traukti nereikia“, – nurodė VRK.
Ji taip pat nurodė, kad kitiems diskusijų dalyviams Vilniaus miesto savivaldybės rinkimų komisija organizavo burtų traukimą.
„8 dalyvių grupei, pateikusiai rašytinį susitarimą, laidų filmavimo laikas buvo nustatytas pirmiausia, nes taip numatyta VRK patvirtintose taisyklėse“, – teigiama komisijos atsakyme.
Savivaldos rinkimai vyks kovo 5 dieną.