• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos muitinė sako, kad nors atostogos egzotiškuose kraštuose yra puikus metas pailsėti ir parsivežti prisiminimų, tačiau kai kurie jų gali virsti teisės aktų pažeidimais. Taip nutiko ir neseniai iš Balio salos grįžusiam kauniečiui. Vyrui atostogos baigėsi nemalonia staigmena – jo bagaže Vilniaus teritorinės muitinės oro uosto posto darbuotojai aptiko du koralus. 

Lietuvos muitinė sako, kad nors atostogos egzotiškuose kraštuose yra puikus metas pailsėti ir parsivežti prisiminimų, tačiau kai kurie jų gali virsti teisės aktų pažeidimais. Taip nutiko ir neseniai iš Balio salos grįžusiam kauniečiui. Vyrui atostogos baigėsi nemalonia staigmena – jo bagaže Vilniaus teritorinės muitinės oro uosto posto darbuotojai aptiko du koralus. 

REKLAMA

Įtariama, kad tokiu būdu galėjo būti pažeista tarptautinė Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencija (CITES), sauganti nykstančias gyvūnų ir augalų rūšis.

REKLAMA
REKLAMA

Koralai sulaikyti ir perduoti ekspertams – aiškinamasi, ar jie priskirtini saugomoms rūšims. Vyras teigia nežinojęs, kad toks suvenyras gali būti draudžiamas.

REKLAMA

Lietuvos muitinė ragina keliautojus pasidomėti, ką galima įsivežti iš svetur, ir primena: jei kyla abejonių – geriau suvenyrą palikti ant prekystalio arba jei randate jį laukinėje gamtoje – ten, kur ir radote.

Lietuvos muitinė pabrėžia, kad jos tikslas – ne bausti, o padėti žmonėms išvengti netyčinių klaidų. Todėl prieš keliones į trečiąsias šalis muitinės specialistai ragina pasidomėti, kokie daiktai ir gamtinės gėrybės yra saugomi pagal tarptautines sutartis.

REKLAMA
REKLAMA

„Kiekvienais metais sulaukiame atvejų, kai keliautojai iš gerų ketinimų parsiveža koralų, kriauklių, odos gaminių ar net egzotiškų gyvūnų dalių, nežinodami, kad tai gali būti CITES pažeidimas. Norime, kad tokios situacijos būtų kuo retesnės“, – sako Lietuvos muitinės atstovai.

CITES buvo pasirašyta 1973 m., o Lietuvoje galioja nuo 2002 m. Ji saugo daugiau nei 40 900 rūšių: apie 6 600 gyvūnų ir per 34 000 augalų rūšių. Tai viena plačiausiai taikomų gamtos apsaugos priemonių visame pasaulyje. Šis susitarimas vienija 180 šalių, kurios bendradarbiauja, kad prekyba būtų tvari ir užkirstų kelią rūšių išnykimui dėl žmogaus veiklos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos muitinė 2024 m. fiksavo 8 prekių sulaikymo atvejus, pažeidusius CITES nuostatas. Iš viso sulaikyta 166 vienetai ir 56 kilogramai laukinės faunos ir floros. Nors daugelis pažeidimų – ne tyčiniai, už juos gresia administracinė atsakomybė, o baudos siekia nuo 200 iki 6000 eurų.

Ypač atidūs turėtų būti tie, kurie iš trečiųjų šalių nori parsivežti augalų, gyvūnų ar jų dalių – net ir legaliems pirkiniams dažnai reikalingi leidimai ar sertifikatai, kuriuos Lietuvoje išduoda Aplinkos apsaugos agentūra.

REKLAMA

Pasitikrinti, ar norimas parsivežti gyvūnas/augalas yra saugomas, galima čia: https://www.speciesplus.net

Dažniausi CITES pažeidimai (ką draudžiama gabenti be leidimų): koralai ir kriauklės: nors atrodo nekaltai, dauguma koralų (gyvų ar negyvų, net fragmentų) ir didelių kriauklių (pvz., tam tikrų sraigių ar dvigeldžių) yra saugomos. Turistai jų dažnai parsiveža iš atostogų.

  • Gaminiai iš saugomų gyvūnų odos, kailio ar dalių: rožmedžio mediena (naudojama muzikos instrumentams, baldams, dekoratyviniams dirbiniams).
  • Roplių oda (rankinės, diržai, batai, piniginės iš aligatorių, krokodilų, gyvačių, vėžlių).
  • Laukinių kačių (pvz., tigrų, leopardų), meškų, beždžionių kailiniai ir jų dalys.
  • Gaminiai iš dramblio ilčių (papuošalai, statulėlės, drožiniai).
  • Raganosio ragas, naudojamas medicinoje ar dekoratyviniams tikslams.
  • Banginio dantys ar kaulai.
  • Gaminiai iš vėžlių kiautų (papuošalai, rėmeliai).
  • Tam tikrų paukščių plunksnos ar jų gaminiai.
  • Gyvi egzemplioriai: egzotiniai gyvūnai (papūgos, ropliai, varliagyviai, vorai, tam tikros žuvys). Dažnai bandoma vežtis gyvūnus arba jų kiaušinius kaip augintinius.
  • Egzotiniai augalai. Retos orchidėjos, kaktusai, sukulentai, vaistiniai augalai, kai kurios medienos rūšys (pvz., raudonmedis) – gyvi augalai, sėklos, sodinukai, mediena.
  • Kitos, mažiau akivaizdžios prekės: medžioklės trofėjai. Be specialių leidimų draudžiama vežtis saugomų gyvūnų kailius, galvas, ragus.
  • Maistiniai produktai. Kai kurių saugomų žuvų ikrai (pvz., eršketų), tam tikra mėsa.

„Svarbu atsiminti: net ir nedidelis saugomos rūšies fragmentas, pvz., koralų nuolauža ar kriauklė, gali būti traktuojamas kaip pažeidimas. Dažnas pasiteisinimas „nežinojau“ nėra teisinis pagrindas išvengti atsakomybės. Net ir daiktai, įsigyti asmeniniam naudojimui, laikomi prekyba, jei gabenami per tarptautines sienas“, – sako muitinė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų