Vienu iš pagrindų atleisti M. Danielę iš pareigų buvo jos prisipažinimas, kad yra vartojusi narkotinių medžiagų.
Antradienį parlamentarė patikino, kad yra bandžiusi tam tikrų narkotinių medžiagų, tačiau tokie atvejai, anot jos, buvo pavieniai.
„Šiandien vėl esu tribūnoje, nes prieš dvejus metus man buvo pareikštas nepasitikėjimas. To pretekstas 2020 metais buvo mano pasisakymas televizijos laidoje, kad paauglystėje esu vartojusi įvairių nelegalių medžiagų.
„Jokio heroino aš asmeniškai niekada nebandžiau“
Tikslumo dėlei, pasinaudosiu proga patikslindama, kad nors mano pasakymas, kad paauglystė buvo audringa ir joje buvo „absoliučiai visko“ žiniasklaidoje buvo išeskaluota kaip „Morgana prisipažino vartojusi heroiną“, žinoma, kad jokio heroino ten nebuvo.
Jokio heroino aš asmeniškai niekada nebandžiau ir jokia priklausomybės liga aš niekada nesirgau. Visada buvau pavyzdinga moksleivė ir studentė, mano pasiekimai ir rezultatai visada buvo tik geriausi, o eksperimentai su medžiagomis tikrai buvo, tačiau jie buvo pavieniai“, – savo „Facebook“ rašo ji.
Tuomet M. Danielė paaiškino, kodėl „buvo visko“.
„Aš mačiau vaikus, klupdomus ant kelių dėl neišmoktos daugybos lentelės. Mačiau juos talžomus ir žeminamus, springstančius ašaromis ir atsakinėjančius kiek bus triskart septyni.
Aš girdėjau vaikus, besišaukiančius pagalbos iš kaimyninio buto per rozetę. Girdėjau, kaip jie klykdami išsprūsdavo į laiptinę, ir MAČIAU kaip niekas iš suaugusiųjų net nenueidavo pasidomėti, kas vyksta.
Aš mačiau, kaip pagyvenęs kaimynas tokius vaikus kviesdavosi pas save „pabendrauti“.
Ir aš mačiau, kaip šitie vaikai vartojo heroiną. O Seimo nariai savo salėje vis nepriėmė apsaugos nuo smurto įstatymų.
Man buvo septyneri, dešimt, trylika, penkiolika – ir aš tai mačiau, o jūs kažkodėl ne.
Taip, kaip šiandien nematote, kaip šitie vaikai, ir tie, kurie jau nebe vaikai, yra toliau persekiojami ir baudžiami jūsų sukurtų sistemų. Tų, kurių vis dar nenorite pakeisti į pagalbą.
O vaikai, vartoję heroiną, mirė. Kai kam iš jų padėti pavėlavau, kai kam suspėjau. Tačiau vieno žmogaus pastangos padėti, kad ir kokios nuoširdžios ir visapusiškos, Lietuvoje atsimuša į stiklinę sistemos sieną“, – tikina ji.
Anot parlamentarės, didžiules traumas išgyvenusiam žmogui reikia daugybės metų sugyti – gauti supratimą, padrąsinimą, nuolatinę paramą, tikėjimą juo.
„Narkotikų vartojimas yra būdas gintis nuo patirto skausmo, tai tuo pačiu yra ir pyktis, nukreiptas į save – savęs naikinimas, nesugebant gyventi su patirta trauma. Tačiau policijos persekiojimas, teismų ir įkalinimų patirtys, smerkiantis aplinkinių požiūris, niekinimas „narkomano“ ir „alkoholiko“ epitetais ir daugybė kitų sistemos, kurią sukūrėme, dalykų nepadeda šitiems užaugusiems vaikams sveikti.
Ir šitą puikiai supranta Jungtinės Tautos – jos ragina aiškiai nusibrėžti brūkšnį tarp žmonių, vartojančių narkotikus, ir organizuoto nusikalstamumo.
„Peržiūrėti ir panaikinti baudžiamuosius įstatymus, susijusius su narkotikų vartojimu be tikslo platinti“ – yra Jungtinių Tautų, kurių sudėtyje yra ir Pasaulio sveikatos organizacija, rekomendacija pasaulio šalims. Į pagalbą ir sveikatą orientuota narkotikų politika yra tai, ką jos ragina kurti. Nes apie traumą informuotas požiūris į psichikos, o ypač – priklausomybės ligas, pasaulyje ir moksle yra plačiai žinomas. Kitaip tariant, specialistai ir mokslas žino ir sako, kad nenumaldomas poreikis vartoti žalingas medžiagas yra glaudžiai susijęs su traumuojančiomis patirtimis ir kyla iš jų. Tolimesnis žmogaus traumavimas baudžiamojoje sistemoje nepadeda žaizdų gydyti, o jas tik papildomai gilina. Baudžiamasis persekiojimas yra skirtas organizuotam nusikalstamumui, kurio pastangomis žmones pasiekia nelegalios ir netgi žudančios medžiagos.
Su tokiu įstatymo projektu aš ir atėjau į Seimą bei pradėjau vadovauti Priklausomybių prevencijos komisijai. Tuo sukeldama opozicijos nepasitenkinimą. Įkibę į savo aklą ideologiją, jie nenori girdėti nei apie Jungtinių Tautų Organizacijos rekomendacijas, nei apie mokslo įrodymais grįstą narkotikų politiką. Kitaip tariant, jei Lietuvoje ir yra žmonių, kurie nenori mūsų šalyje matyti su narkotikais susijusių problemų TIKRO sprendimo, tai jie sėdi Seimo salės opozicijos sekcijoje.
Praėjusio amžiaus – bausmių, persekiojimo ir įkalinimo – narkotikų politika neatnešė laukto rezultato. Todėl šalys ima keisti savo sprendimus ir ieškoti kitų, duomenimis pagrįstų sprendimo būdų savo piliečių sveikatai ir gerovei apsaugoti:
Visų, net ir „sunkiausių“ medžiagų dekriminalizavimas, siekiant taikyti sveikatos paslaugas nuo jų priklausomiems, o teisėsaugos pastangas nukreipiant į organizuotą nusikalstamumą, yra viena iš politikos krypčių, šiuo metu dominuojanti išsivysčiusio pasaulio šalyse.
Kanapių juodosios rinkos perėmimas į valstybės rankas, amžiaus cenzo, pardavimo vietų, pakuočių, informacinės medžiagos apie produktą ir jo keliamas rizikas, ir kitų taisyklių išgryninimas ir sureguliavimas yra dar viena, išskirtinai kanapes apimanti narkotikų politikos kryptis.
Kanapės, haliucinogenų (LSD, haliucinogeninių grybų), taip pat MDMA (empatogenas) įteisinimas medicinai, mokslo tyrimų dėl jų potencialo medicinoje plėtra yra trečia narkotikų politikos kryptis.
Jų yra ir daugiau.
Priklausomybių prevencijos komisija nėra Bausmių ir blaivybės komisija. Šios komisijos tikslas – ne aukštinti vieną ar kitą ideologiją, o nagrinėti problemas ir mokslo įrodymais grįstus jų sprendimus ir pasaulines politikos tendencijas, nuo BET KOKIŲ IDEOLOGIJŲ ATSIRIBOJUS. Kaip daugybę metų narkotikų politiką tyrinėjusi specialistė, šią sritį atidžiai sekanti ir toliau, aš tikrai pažadu kalbėti apie pasaulinius pokyčius, mokslo tyrimus ir atsirandančias praktikas. Ir nebūsiu tildoma nei šitos, nei kokios kitos opozicijos“, – rašo ji.
Seimas balsuos dėl Danielės atleidimo iš Seimo komisijos vadovės pareigų
Seimas ketvirtadienį balsuos dėl valdančiosios Laisvės frakcijos atstovės M. Danielės atleidimo iš Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos vadovės pareigų.
Atleisti M. Danielę siūlo opozicijos atstovai, nepasitikėjimą komisijos pirmininke pareiškę dar 2021 metų lapkričio 10 dieną. Opozicija neteikė šio siūlymo į posėdį, tačiau prisiminė po valdančiųjų paskelbto nepasitikėjimo Antikorupcijos komisijos pirmininku Algirdu Stončaičiu.
Seime antradienį per slaptą balsavimą valdantiesiems neužteko balsų iš posto išversti Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ deleguotą A. Stončaitį, o dėl M. Danielės atleidimo opozicija paprašė pertraukos. Balsavimas dėl to planuojamas ketvirtadienį.
Kaip numato statutas, už Seimo pareigūno atleidimą dėl nepasitikėjimo, kad būtų priimtas sprendimas, turi balsuoti ne mažiau kaip pusė visų parlamentarų, tai yra ne mažiau kaip 71.
M. Danielė opozicijos inicijuotą procedūrą sako vertinanti kaip „tuščią politikavimą“, taip pat sako, kad prisipažinimas paauglystėje vartojus narkotines medžiagas neapsprendžia jos kompetencijų vadovauti Priklausomybių prevencijos komisijai.
Nepasitikėjimą M. Daniele inicijavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Asta Kubilienė. Pasak jos, pirmininkės elgesys ir veikla nesuderinami su šios komisijos paskirtimi. Vienu iš pagrindų atleisti M. Danielę iš pareigų buvo jos prisipažinimas, kad yra vartojusi narkotinių medžiagų.
Laisvės frakcijos narė yra siūliusi Seimui panaikinti baudžiamąją atsakomybę už disponavimą nedideliu kiekiu narkotinėmis medžiagomis neturint tikslo jų platinti.
Šlykštu matyt, beprotė priklausoma