„Mano trys anūkai vakar irgi skaptavo moliūgus. Mokytojai sakė, kad man padovanos moliūgų, tai aš savo anūkams tris moliūgus kaip mokytojų dovaną parvešiu. Tikiu, kad ta šviesa yra geras simbolis ir šiek tiek praskaidrina mums tą rudens dieną“, – žurnalistams šalia ministerijos sakė ministras.
„Manau, kad čia gražiu stiliumi pademonstruotas aiškus poreikis, bet reikia dar daug ką padaryti, kad biudžete atsirastų tos galimybės“, – pridūrė A. Monkevičius.
Simbolinę akciją „Uždek šviesą moliūge“ surengė Egidijaus Milešino vadovaujama Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS), jau anksčiau pranešusi apie planus šiemet rengti streiką.
Profsąjungos vadovas BNS teigė, kad tai ne protestas, o „draugiška“ akcija, kuria siekiama parodyti, kad kitų metų biudžete atsispindėtų mokytojų poreikiai.
„Noriu pasakyt, kad tai senas tradicijas turinti akcija. Senovės keltai tuo pradėdavo naujus metus. Mūsų akcija yra su tuo tikslu, kad kaip tik šiuo metu svarstomas naujų metų biudžetas, tad atkreipti dėmesį ir priimti švietimui palankius sprendimus“, – teigė A. Milešinas.
„Visi sprendimai bus priiminėjami tamsiai, tad ir uždegam žvakutę, kad politikai skaičių labirinte nepasiklystų ir matytų šviesą tunelio gale“, – pridūrė jis.
A. Milešinas teigė, kad kitų metų biudžete turėtų atsispindėti 2017 metais iškeltas reikalavimas dėl papildomų 117 mln. eurų švietimo darbuotojų atlyginimams.
„Čia yra 117 moliūgų ir vienas moliūgas – vienas milijonas. Tie biudžete dabar numatyti 55 mln. mūsų netenkina. Dabar trūksta pinigų darželių auklėtojoms apie 6 mln., trūksta apie 10 mln. pagalbos mokytojui specialistams, trūksta pinigų apie 40 mln. darbo koeficientų didinimui“, – sakė profsąjungos vadovas.
Akcijoje dalyvavo apie pora dešimčių mokytojų ir kitų švietimo darbuotojų iš visos Lietuvos, o priešais ministeriją išdėlioti moliūgai buvo suvežti iš Jurbarko, Kaišiadorių, Ukmergės, Kretingos, Naujosios Akmenės, Marijampolės, Mažeikių ir kitų miestų.
Į akciją iš Kretingos rajono atvykusi vyresnio amžiaus mokytoja Jūratė Lisauskienė teigia, kad mokytojų užmokesčio kėlimas turėtų atsispindėti kitų metų biudžete.
„Atvykom į akciją tikėdamiesi priminti, kad susitarimus reikia vykdyti. Aš eilinė mokytoja Kretingos rajone. Mokau rusų kalbos. Koeficientai mūsų nėra dideli, tad šitas svarbu. Aišku, darbo sąlygos. Daug įvairių dalykų susideda“, – BNS sakė mokytoja.
„Jeigu žadama viena, per pusę rėžiama ir paliekama. Jeigu tikiesi, kad pirksi kepalą duonos, o tau išeina tik pusė“, – teigė J. Lisauskienė.
Pasak geografijos mokytojo Kęstučio Norvaišos, valdžia turėtų laikytis savo pažadų.
„Palaikau mokytojus, kad ministerija laikytųsi sutarties, pasirašytos 2017 metais. Mane tiesiog siutina tas valdžios požiūris ir melavimas žmonėms į akis. Atrodo, tarėmės, tarėmės – viskas gražu, iki kol neateina eilė duoti“, – tvirtino 35-erių iš Akmenės atvykęs vyras.
Ministras A. Monkevičius ketvirtadienį, pasibaigus akcijai, į ministerijos vidų deryboms pasikvietė LŠMPS, taip pat švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ ir Lietuvos švietimo įstaigų vadovų profesinės sąjungos atstovus.
Mokytojų ir dėstytojų darbo užmokesčio didinimą A. Monkevičius įvardija kaip „prioritetinį darbą“.