Nepaisant to, kad pastatą tikrinę savivaldybės darbuotojai jokių dirbtuvių pėdsakų – nei staklių, nei kitos gamybinės įrangos nerado. Tiek politikai, tiek savivaldybės tikrintojai pakraupę – nuo šiol galima statyti dirbtuves, jas įrenginėti ir pardavinėti kaip namus, ramiai gyventi ir jokios baudos negrės.
Plačiau apie tai – TV3 Žiniose.
Vienas iš įspūdingų Pavilnių regioniniame parke stovinčių namų priklauso buvusiai socialinės apsaugos ir darbo ministrei Monikai Navickienei ir jos vyrui. Tiesa, politikė su sutuoktiniu tvirtina, kad tai visai ne gyvenamasis namas, o dirbtuvės, taip ir Registrų centre įregistravę. Pagal statybos reglamentą, dirbtuvės – tai pastatas, skirtas daiktams gaminti ir taisyti. Tačiau po ilgų derinimų į namą patekę savivaldybės tikrintojai jokių staklių nerado.
„Išvadoje yra surašyti požymiai, kurie labiau atitinka gyvenamosios paskirties statinį ir konstatuota, kad tai ne pagal paskirtį naudojami pastatai. Nes oficialiai dokumentuose įvardinta, kad tai yra dirbtuvės“, – pasakoja Vilniaus savivaldybės atstovas Dalius Krinickas.
Pirmame aukšte tikrintojai rado svetainę su virtuve, židiniu, televizoriumi, kilimais, knygų lentynomis, stalu, kompiuteriu ir kitais įprastų namų atributais. Antrame aukšte aptiko darbo kambarį primenančią patalpą, o kitoje rado tamsiu brezentu uždengtą objektą, galimai lovą.
Neva dirbtuvėse išvydusi visko, tik ne tai, kas nors kuo nors primintų dirbtuves, savivaldybė Navickus įpareigojo pasikeisti pastato paskirtį į gyvenamąją. Neįvykdžius šio reikalavimo grėsė bauda iki 3000 eurų. Tačiau eksministrės vyras savivaldybės sprendimą apskundė Vilniaus miesto apylinkės teismui.
„Situacija tikrai atrodo apgailėtinai, kada yra bandoma tokiu atveju išsiplauti savo mundurą ir bandyti per teismus įsiteisėti neteisėtą gyvenimą dirbtuvėse, bet manęs Monikos Navickienės istorijoje niekas nebenustebins“, – komentuoja Seimo narė Agnė Širinskienė.
Išsamių atsakymų pateikti nenorėjo
Teisėja Eglė Ramanauskienė ne tik savivaldybės nutarimą panaikino, kad Navickai namą naudoja ne pagal paskirtį, bet dar ir 1,5 tūkstančio eurų Navickui teismo išlaidų iš savivaldybės priteisė.
„Dirbtuvių požymių nebuvo nustatyta, bet tai, kas yra išvardinta protokole iš esmės nepatvirtina, kad tai nėra dirbtuvės“, – sako D. Krinickas.
„Jeigu tokį precedentą patvirtintų ir Aukščiausiasis Teismas, akivaizdu, kad būtų galima statyti, parduoti dirbtuves, jose gyventi ir galiausiai po viso kontrolės mechanizmo paaiškėtų, kad nubausti negalima“, – teigia A. Širinskienė.
Teismo atstovai paaiškinti savo sprendimą atsisakė. O M. Navickienė, kuri neva nieko nežinojo apie teisėsaugai įtarimų sukėlusią savo vyro veiklą „Foxpay“, dabar neva nieko nežino apie namą.
„Visais namo klausimais rašykite mano vyrui raštu – jei rišlūs klausimai – atsakys Jums. Aš neseku proceso“, – tikina M. Navickienė.
Eksministrės vyras į klausimus atsakė. Pasiteiravus, kokią veiklą vykdė name, patikslinti nesiteikė.
„Patalpos naudojamos pagal tikslinę paskirtį. Jūsų klausimas apie konkretumus – asmeniškas, turintis asmeninės veiklos požymių, kurie saugomi įstatymo“, – raštu atsakė Mindaugas Navickas.
Nėra tiksliai apibrėžta dirbtuvių reikšmė
O paprašius paaiškinti, kodėl patalpų įrengimas labiau primena gyvenamąsias patalpas, o ne dirbtuves, Navickas atsakė taip: „Jūsų klausimas, kas ką primena, yra sunkiai „atremiamas“. Jūs man persiųskite techninius reikalavimus dirbtuvėms, aš Jums galėsiu atsakyti, ar jis labiau panašus į dirbtuves, ar kažką kito.“
Išties, kaip sako kai kurie architektai, įstatymuose ir savivaldybės tvarkose terminai, kas yra dirbtuvės ir kas jose turi būti, yra aptakūs, todėl ir Navickai bent jau kol kas iš balos išlipo sausi.
„Kaip žmogus supranta, kas yra dirbtuvės, tai, jeigu pas žmogų yra supratimas, kad turi būti staklės, turi būti meistras tepaluotom rankom, kažką tekinti, tai tas vienas, bet tik tiek, kad ir sąvokos išplaukusios“, – komentuoja architektas Rokas Mazuronis.
Savivaldybė teismo sprendimą, pagal kurį Navickų namas ne namas, o dirbtuvės, apskundė aukštesnės instancijos teismui.
Prieš aštuonerius metus Navickienė ir jos vyras Pavilnių regioniniame parke įsigijo sklypą su senu namu, ūkiniu pastatu ir lauko tualetu. Navickienės vyro įmonė „Litlab“ sklype pastatė 3 namus. Du iš jų įformino kaip dirbtuves. Vėliau du pastatus pardavė, o vieną pastatą, dirbtuves, Navickai pasiliko. Beje, iš pradžių šios patalpos buvo gyvenamosios, tik prieš 5 metus paskirtį pakeitė į dirbtuves.
„Viename sklype galima tik vieną gyvenamąjį namą statyti, ir dėl to toje vietoje, jei būna didesni sklypai žmonės nori ten pastatyti kelis namus, tai būna visokiausių panašių dalykų“, – sako R. Mazuronis.
Beje, sužinojęs, kad rengiamas TV3 Žinių reportažas, Navickas uždraudė rodyti jo namą: „Kadangi pastatas privatus, priklauso man asmeniškai, nesutinku, kad ji rodytumėte reportažuose.“
Vis dėlto, namo savininkė, anot teismo, yra ir Navickienė. Po kilusio skandalo ji žadėjo pasitraukti iš konservatorių partijos, tačiau iki šiol yra jos prezidiumo narė.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.







































































































































































































































































