Apklausos duomenimis, kurią atliko „Lietuvos ryto“ užsakymu nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“, palankiausiai vertinamas šalies politikas – G. Nausėda. Apie antrąją kadenciją S. Daukanto aikštės rūmams vadovaujantį prezidentą palankiai atsiliepė 63,7 proc. respondentų.
Antroje reitingų lentelės vietoje – Seimo pirmininko S. Skvernelio vadovaujama Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ partija per mėnesį padidino savo populiarumą.
G. Palucką teigiamai įvertino 43,7 proc. tyrime apklaustų gyventojų, kai prieš mėnesį jų buvo 48,4 proc.
Krito ir valdančiosios „Nemuno aušros“ pirmininko R. Žemaitaičio palankus vertinimas – gegužę teigiamai apie Seimo narį pasisakė 29,8 proc. respondentų, kai balandį jų buvo 33,1 proc.
Eksperto įžvalgos: reitingams galėjo turėti įtakos mokesčių reforma
Politologo Igno Kalpoko nuomone, šį mėnesį vykęs mokesčių reformos svarstymas, lydimas prieštaringų nuomonių ir nuolatinių pokyčių, galėjo turėti įtakos G. Palucko palankaus vertinimo sumažėjimui.
„Šis mėnuo sutapo su labai intensyviu mokesčių reformos svarstymu. Ir mokesčių reforma niekada, pagal apibrėžimą, negali būti populiari, bet šiuo atveju tas visas procesas buvo gana chaotiškas, su daug įvairių viena kitai prieštaraujančių žinučių, planų, nuolatiniais keitimais ir panašiai.
Tas turbūt atsiranda, kai, viena vertus, žmonės galvoja, kiek jiems kainuos ši mokesčių reforma, bet kitas dalykas, kai vyrauja tas nuolatinis triukšmas ir neaišku, kas ir kaip bus, tada apskritai pasitikėjimo apskritai pačiu procesu neprideda“, – kalbėjo jis.
Trys priežastys, kodėl pasitikėjimas „Nemuno Aušra“ sumažėjo
Pasitikėjimas „Nemuno Aušros“ partija galėjo kristi dėl anksčiau išsakytų R. Žemaitaičio pažadų rinkėjams, dėl nuolatinių skandalų ir dėl prieštaringų veiksmų, atėjus į valdančiąją koaliciją.
„Iš dalies, jiems tai tikrai galėjo skaudžiai kirsti, ypatingai turint omenyje, kad į rinkimus R. Žemaitaitis ėjo žadėdamas, kad nebus jokių naujų mokesčių. Praėjo pusmetis nuo rinkimų, ir staiga paaiškėjo, kad bus tų mokesčių – ir gal net visai nemažai.
Kitas dalykas, man atrodo, mes jau esame toje stadijoje, kai „Nemuno Aušra“, tiesiai šviesiai sakant, pradeda užknisti. Tas nuolatinis judesys, kuris aplink juos vyksta, kažkokie nuolatiniai skandalai, didesni ar mažesni, išsišokimai ir panašiai galėjo atbaidyti tuos truputėlį nuosaikesnius palaikytojus.
Trečiasis faktorius – apskritai yra labai sudėtinga, kai ateini į rinkimus kaip kovotojas prieš sistemą, o tada atsiduri pačiame sistemos centre. Ir, aišku, nebegali jau būti visiška opozicija viskam. Todėl turbūt tie lūkesčiai irgi buvo užkelti, kad „dabar tai jau ateis tas Žemaitaitis ir išspardys visus“. Panašu, kad be žodinių išsišokimų nieko jis labai negali ir nepadarys koalicijoje“, – savo nuomone dalinosi politologas.
Skvernelio pakilimas reitinguose: griežtas tėčio vaidmuo
Pasak eksperto, S. Skvernelis atlieka griežto, moralizuojančio drausmintojo vaidmenį. Tiesa, Seimo pirmininko didesniam palankumo užsitarnavimui įtakos galėjo turėti ir Arūno Dudėno neliečiamybės nagrinėjimas.
„S. Skvernelis užima tokio griežto tėčio vaidmenį koalicijoje. Jeigu G. Paluckas labiau apeliuoja į tuos, kuriems reikia to nuraminimo ir pernelyg didelio nesureikšminimo, o R. Žemaitaitis šokinėja visur, kur gali, tai S. Skvernelis yra tas, kuris kažkiek pamoralizuoja, kad „kaip čia negražiai vieni arba kiti elgiasi“.
Jisai užima kartais vidinio, galbūt drausmintojo vaidmenį. Ir to, turbūt, žmonėms norisi. Ir dar vienas svarbus aspektas ir kas tikrai galėjo paveikti pasitikėjimą, tai A. Dudėno svarstymas Seime ir neliečiamybės nepanaikinimas“, – komentavo pašnekovas.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Seimui nepanaikinus į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato A. Dudėno teisinės neliečiamybės, S. Skvernelis sakė, kad tokiu būdu buvo sulaužytas esminis koalicinės sutarties punktas.
Politologas taip pat atkreipė dėmesį, jeigu G. Paluckas ir R. Žemaitaitis labai neužtikrintai atrodė šioje situacijoje, tai S. Skvernelis bandė tą išnaudoti „išjojimui ant balto žirgo“ su moralizuojančia pozicija. O tai galėjo truputėlį blogai surezonuoti kolegoms koalicijoje.
Nausėdos užtikrinta pirma pozicija reitinguose
G. Nausėda vis dar išlieka palankiausiai vertinamu politiku, pagal naujausius reitingus.
Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt komentavo politologas Vytautas Dumbliauskas, prezidento pareigos savaime suteikia žmogui autoritetą ir visuomenės pagarbą, nepriklausomai nuo to, kas tas žmogus yra.
„Taip yra todėl, kad jis prezidentas. Iš tikrųjų postas pakelia tą žmogų, nesvarbu, kokia jo pavardė, ar jis bus Nausėda, ar kažkas kitas, tas postas iškart prideda reitingų.
Matyt, žmonės, kaip visada, gerbia valstybės vadovą. Prezidentas yra tokia karaliaus modifikacija. O karalius visą laiką buvo kaip valstybės veidas ir valdovas, žodžiu, pavyzdys, ir manyčiau, kad čia tiesiog posto reikšmė“, – akcentavo jis.
Pasak pašnekovo, prezidentas nuolat užima aukščiausią vietą reitinguose, rezultatai kasmet būna panašūs.
„Šiaip tokie tyrimų rezultatai parodo, kad praktiškai visą laiką prezidentas būna pirmoje vietoje. Aš atsimenu, ne kartą buvo pateikti visų prezidentų kasmetiniai reitingai, ir visą laiką prezidentas – nesvarbu, ar Brazauskas, ar Adamkus, ar Paksas – jie būdavo pirmi“, – pasisakė V. Dumbliauskas.
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ reprezentatyvią visuomenės apklausą „Lietuvos ryto“ užsakymu atliko gegužės 2–12 dienomis. Apklausta tūkstantis šalies gyventojų, paklaida siekia 3,1 procento.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!