• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koronaviruso židiniu tapusiame Klaipėdos hospise numirė antras koronavirusu užsikrėtęs ligonis, dėl įstaigoje nustatytų pažeidimų bus kreipiamasi į teisėsaugą.

117

Koronaviruso židiniu tapusiame Klaipėdos hospise numirė antras koronavirusu užsikrėtęs ligonis, dėl įstaigoje nustatytų pažeidimų bus kreipiamasi į teisėsaugą.

REKLAMA

„Deja, mirė vienas garbaus amžiaus žmogus. Jam yra irgi patvirtinta teigiamas COVID-19. Žinoma, ten (buvo – BNS) įvairių kitų ligų“, – BNS sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas.

NVSC duomenimis, asmuo mirė pirmadienį.

Dar vienas šio hospiso globotinis, kuriam buvo nustatytas koronavirusas, mirė savaitgalį, asmuo taip pat turėjo įvairių gretutinių ligų.

Naujų koronaviruso atvejų tarp hospiso pacientų ir darbuotojų, antradienio ryto duomenimis, neatsirado: virusas nustatytas vienuolikai darbuotojų ir 33-ims pacientams.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak R. Grigaliūno, nuspręsta medžiagą dėl galimo kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo perduoti teisėsaugai.

REKLAMA

„Mes kreipsimės ir į teisėsaugą“, – sakė jis.

„Jeigu nebūtų pažeidimų, nebūtų išplitę, nebūtų įneštas tas virusas. Ar tai saugos priemones neteisingai naudojo, ar nenaudojo, ar dar kažkas – sunku pasakyti. Faktas, kad buvo tam tikri pažeidimai, nes jeigu to nebūtų buvę, ir tų ligų neturėtume“, – kalbėjo NVSC Klaipėdos departamento vadovas.

Užsikrėtus vienuolikai įstaigos darbuotojų, o likusiems privalant saviizoliuotis, įstaigoje kilo  personalo, galinčio slaugyti sunkius ligonius, problema. Nors hospiso vadovams pavyko rasti devynis iš reikiamų penkiolikos darbuotojų, kad būtų užtikrintas įstaigos darbas, liko neaišku, ar jie pradės darbą: įstaigos direktorė pirmadienį teigė, kad nauji darbuotojai negalės efektyviai tęsti veiklos ir prašė leisti jiems vadovauti skirti kažką iš esamų hospiso darbuotojų.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto tai, NVSC teigimu, negali būti daroma, nes kontaktą turėjusiems asmenims būtina saviizoliuotis.

„Jeigu jų darbuotojai buvo kontakte su teigiamais, tai bet kada gali tiems darbuotojams – dabar gal jie ir neigiami yra, netirta buvo galbūt – bet kada gali pasireikšti tie požymiai ir vėl, kad tas užkratas neplistų. Dabar negaliu pasakyti, kaip jie susidėliojo, bet tai yra jų atsakomybė“, – pabrėžė R. Grigaliūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NVSC neturi galutinio atsakymo, kaip įstaiga toliau organizuos savo darbą, bet žada tai kontroliuoti.

Aiškinamasi, kiek pacientų lankyti namuose

Taip pat NVSC šiuo metu renka informaciją apie asmenis, kuriuos įstaigos darbuotojai galėjo lankyti namuose. R. Grigaliūno teigimu, hospisas neteikia pilnos informacijos, todėl kol kas nėra nustatyta kiek tiksliai jų buvo.

REKLAMA

„Kažkokią tokią labai kuklią informaciją esame gavę, vakar pradėjome skambinti, ieškoti, tačiau nepilnai ir ne tiek, kiek mes prašome, gavome informacijos“, – sakė Klaipėdos departamento vadovas.

„Laukiame papildomai, šiandien kreipsimės dar sykį, jau trečią ar ketvirtą, kad papildytų, patikslintų mums reikalingą informaciją, nes mūsų darbas trukdomas, kai pateikiama nepilna ir netiksli informacija“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

NVSC turimais duomenimis, adresu Jūros gatvė 11, kur veikia įstaiga, registruoti du juridiniai asmenys: UAB „Klaipėdos hospisas“ bei viešoji įstaiga „Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centras“.

„Higienos pasas yra išduotas tikrai viešai įstaigai. „Klaipėdos hospisas“ higienos paso neturi. (...) Nežinau jų pasidalijimo, pasiskirstymo, čia tokių rebusų yra. Šiuo atveju tam, kam yra išduota, išsiaiškinome, kad ten yra ne 38, o vienai vienvietei palatai su atitinkamomis patalpėlėmis“, – sakė R. Grigaliūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie paslaugą galėjo teikti, pagal tuos dokumentus, ką mes turime, vienam žmogui“, – kalbėjo jis.

Hospise, tuo tarpu, slaugyti 38 pacientai.

Hospiso vadovė Rasa Dagienė pirmadienį Klaipėdos savivaldybės ekstremalių situacijų komisijai teigė, jog slaugomi užsikrėtę pacientai COVID-19 simptomų neturi.

Dėl sunkios hospiso pacientų būklės nuspręsta pagalbą jiems teikti šioje įstaigoje, į kitas gydymo įstaigas išvežant tik blogiausiu atveju, jeigu nepavyktų užtikrinti slaugos hospise.

REKLAMA

Lietuvoje per parą fiksuoti 24 nauji COVID-19 atvejai

Lietuvoje patvirtinti 24 nauji koronaviruso atvejai, bendras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 1350. Informaciją Sveikatos apsaugos ministerija patikslino po to, kai Vilniaus Universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) laboratorija pateikė tyrimų duomenis. Anksčiau ryte skelbta apie 22 naujus koronaviruso atvejus. 

REKLAMA

Per vakar dieną ištirta 4401 ėminių, o iki šiol iš viso dėl įtariamo koronaviruso ištirti 70753 ėminiai.

Naujausioje statistikoje išaugo ir pasveikusiųjų skaičius – šiuo metu pasveikusiais laikomi 298 asmenys, iš kurių 55 – medikai. 

SAM primena, kad nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – jau veikia mobilūs punktai, kuriuos pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. 

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

REKLAMA

Taip pat Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti, o kai kuriose jau atvėrė vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją. Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

REKLAMA

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

REKLAMA

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų