Vyriausybė šią savaitę pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtai neigiamai išvadai liberalų parlamentaro Vitalijaus Gailiaus siūlomiems Civilinio kodekso bei Notariato įstatymų pakeitimams.
Jie numato, kad ne tik tėvai, bet ir globėjai turėtų galimybę sudaryti sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu, šiems pasiūlymams gegužę po pateikimo pritarė Seimas.
Dabar Civilinis kodeksas reglamentuoja, kad tik tėvai be išankstinio teismo leidimo neturi teisės perleisti, įkeisti vaikų turto. Įstatymai taip pat numato, jog sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu, notaras tvirtina tik tada, kai tėvai pateikia reikiamą informaciją ir ją pagrindžiančius dokumentus.
Į abi šias nuostatas V. Gailius siūlo įtraukti globėjus.
Seimo nario teigimu, galiojantys įstatymai lemia tai, jog globėjai išeikvoja gerokai daugiau laiko sąnaudų nei tėvai siekdami užtikrinti geriausius vaiko interesus tvarkydami ir naudodami vaiko turtą, o geriausias to pavyzdys – palikimo priėmimas arba atsisakymas priimti palikimą vaiko vardu.
Šiuo metu norėdami vaiko vardu priimti ar atsisakyti palikimo be išankstinio teismo leidimo kreiptis į notarą gali tik tėvai, todėl, pasak liberalo, dažnu atveju notarai globėjams nurodo kreiptis į teismą vadovaujantis Civilinio kodekso nuostatomis su prašymu išduoti teismo leidimą, o šie atsisako prašymus tenkinti bei nukreipia atgal į notarus.
V. Gailiaus teigimu, tokie procesai taip pat reikalauja globėjo finansinių sąnaudų, nes prašymai dėl termino atnaujinimo priimti arba atsisakyti priimti palikimą yra apmokestinami žyminiu mokesčiu, taip pat proceso metu gali būti reikalinga mokama teisininkų konsultacija.
Pasak liberalo, priėmus įstatymų projektus būtų užtikrintas vienodas teisės aiškinimas bei taikymas, sumažės teismų krūvis, bus pašalintas teisinis vakuumas.
SADM parengtoje išvadoje teigiama, kad problema kyla ne dėl nepakankamo reglamentavimo, o dėl teisės aktų taikymo praktikoje.
„Tai gali būti spręstina teisminės praktikos formavimu, aiškinamųjų rekomendacijų ar metodinės pagalbos priemonėmis, o nekeičiant pačių teisinių saugiklių, kurie yra svarbūs užtikrinant globojamo vaiko interesus“, – rašoma išvadoje.
Ministerija taip pat pabrėžia, kad vaiko globa nėra alternatyvi tėvystės forma, todėl už tinkamą globą ir jos priežiūrą atsakinga valstybė.
„Teisinis reguliavimas užtikrina didesnės atsakomybės ir kontrolės principą, kai vaiko vardu veikia ne tėvai, o tretieji asmenys – globėjai, ir yra svarbi apsaugos priemonė, užkertant kelią galimam piktnaudžiavimui ar neapdairiems sprendimams“, – teigiama išvadoje.
Pasak SADM, Civiliame kodekse numatyti saugikliai yra aktualūs, kai sprendžiami klausimai dėl sandorių, galinčių turėti didelę įtaką vaiko gyvenimo kokybei.
Ministerijos teigimu, teismo leidimo išdavimas, susijęs su vaiko turtu, neturi būti laikomas pertekliniu, o kaip tik užtikrina papildomą apsaugos lygį.
SADM teigimu, pritarus liberalo siūlymams, būtų sukurtas prieštaringas teisinis reguliavimas ir tai iškreiptų Civilinio kodekso sisteminę struktūrą bei teisinio reguliavimo logiką.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!