• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasiūlymas naikinti valstybės vadovo statusą Vytautui Landsbergiui buvo išbrauktas iš Seimo darbotvarkės. Kadangi šis statusas teisiškai parlamente buvo pripažintas tik 2022 m., natūralu, kad neturime konsensuso tarp ekspertų. Tačiau šios iniciatyvos rodo daugiau nei skirtingas konstitucinės teisės interpretacijas.  

Pasiūlymas naikinti valstybės vadovo statusą Vytautui Landsbergiui buvo išbrauktas iš Seimo darbotvarkės. Kadangi šis statusas teisiškai parlamente buvo pripažintas tik 2022 m., natūralu, kad neturime konsensuso tarp ekspertų. Tačiau šios iniciatyvos rodo daugiau nei skirtingas konstitucinės teisės interpretacijas.  

REKLAMA

Pažiūrėkime, kaip pasidalijo politinės linijos.

Įstatymo projektą, pagal kurį Vytautui Landsbergiui būtų atšaukiamas teisinis valstybės vadovo statusas, registravo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos parlamentaras. Šį sprendimą – dar ir vadindamas Landsbergį „blogiu valstybėje“ – karštai palaikė Remigijus Žemaitaitis kartu su partija „Nemuno aušra“. 

Kitame poliuje – konservatoriai ir liberalai, kurių dauguma praėjusioje kadencijoje Vytautą Landsbergį pripažino pirmuoju valstybės vadovu. 

REKLAMA
REKLAMA

Į šią pusę stojo ir prezidentas Gitanas Nausėda. Jis pakartojo savo poziciją, kad nors Landsbergis 1990-1992 m. ir nėjo prezidento pareigų, bet buvo faktinis valstybės vadovas. 2022 m. būtent Nausėda pasirašė įstatymą, kuriuo statusas įteisintas.

REKLAMA

Savotiškai centristines pozicijas užėmė socialdemokratai ir demokratai „Vardan Lietuvos“. Premjerui Gintautui Paluckui atrodo, kad praėjusioje Seimo kadencijoje buvo padaryta klaida, bet jos nereikėtų taisyti dar viena klaida. Saulius Skvernelis tiek į teisinį statuso suteikimą, tiek į atšaukimą irgi žiūri skeptiškai.

Nepaisant tokio skeptiškumo, būtent šių partijų ir jų lyderių pozicijos lėmė, kad valstybės vadovo statusas Landsbergiui yra paliekamas.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pažiūros, šios politinės linijos sutampa su lietuviškąja kaire ir dešine. Kadangi Landsbergis yra buvęs dešiniųjų lyderis, jie jį palaiko. Ir kuo toliau į vadinamąją kairę, kurią pas mus užima įvairūs demagogai ir populistai (blogąja prasme), tuo kritiškesnis ir aršesnis požiūris į Landsbergį, kaip pirmąjį valstybės vadovą. 

Tačiau tokia kairė ir dešinė prastai koreliuoja su ideologija. Tikri Lietuvos kairieji, kurie valdančiojoje daugumoje bando įgyvendinti progresyvesnius mokesčių pakeitimus, Landsbergio takoskyroje yra centre. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apskritai laikausi teorijos, kad mūsų politinis spektras geriau atspindi santykį su valstybe ir pasitikėjimą ja, o ne ideologinę kairę ir dešinę. Privalau akcentuoti, kad kalbu būtent apie politinį pasidalijimą – pripažįstu, kad konstitucinės teisės specialistai gali ir turi turėti savo ekspertinius argumentus. 

REKLAMA

Landsbergis kaip valstybės vadovas iš dalies yra politinių pažiūrų – ar požiūrio į politinį asmenį – klausimas. Bet žiūrint plačiau, šis klausimas nėra apie Landsbergį. O apie tai, kaip matome savo valstybingumo istoriją. 

Man atrodo, kad tai yra pagarbos valstybei klausimas – ar matome 1990-1992 m. ją kaip besikuriančią, nepriklausomą, savarankišką. Valstybei, kuri nebuvo begalvė ir turėjo aukščiausiąjį valstybės pareigūną, faktinį vadovą, kuris jos vardu pasirašinėjo tarptautines sutartis. Tą darė Aukščiausios tarybos pirmininkas. 

REKLAMA

Iškalbinga tai, kad Landsbergį kaip de facto vadovą pripažino užsienio valstybių lyderiai – iš jo nebuvo prašoma įgaliojimų raštų. JAV prezidento George H. W. Busho tuometinėje darbotvarkėje matome, kad prie 1990 m. gruodžio 10 d. susitikimo su Landsbergiu parašyta – president Vytautas Landsbergis, Lithuania. 

Žinoma, pirmieji valstybės žingsniai buvo sudėtingi. Daug žmonių Lietuvoje patyrė nepriteklių. Nemanau, kad tai yra Landsbergio individualioje atsakomybėje, juolab 1992 m. į valdžią atėjo kitos politinės jėgos. Tačiau kartu ir visiškai normalu, kad dalis visuomenės gali nemėgti jo asmenybės ar apskritai dešiniųjų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet žiūrint į platesnę perspektyvą, būtent 1990-1992 m. mes padėjome valstybingumo pamatus. O faktinis valstybės vadovas buvo Landsbergis. Todėl jo statuso klausimas yra daugiau apie pagarbą valstybei, nei apie Landsbergį. 

Ne atsitiktinumas yra tai, kad ideologiniai dešinės priešininkai – socialdemokratai – susiturėjo. O aiškios ideologijos neturinti „Nemuno aušra“ kovoja už tai, kad valstybės vadovo statusas būtų panaikintas.

REKLAMA

Žemaitaitis ir kiti „Nemuno aušros“ politikai nuolat sėja abejones Lietuvos valstybe ir jos užsienio politika. Kai kurie šios partijos parlamentarai nesugeba gerbti net ir vyriausybės, už kurią jie patys balsavo, ministrų. 

Pagal mano tyrimus, būtent „Nemuno aušros“ elektoratas pasižymi didžiausiu nepasitikėjimu politinėmis institucijomis. Todėl jos lyderių pozicija Landsbergio takoskyroje nestebina. Jie patys nesupranta, kad nekenčia ne tiek Landsbergio – jie negerbia savo valstybės ir ciniškai išnaudoja nepasitikėjimą ja. 

Mažvydas Jastramskis, VU TSPMI docentas, Politika.lt

REKLAMA
O kur tvarto Urbonaitė? - Turėjo jau lygtai išsipagirioti? - Ar ilgalaikis, - "zapojus"?
Linkiu paskaityti tiems, kurie iki šiol galvoja, kad be jo nieko nebūtų buvę. Be mūsų visų nieko nebūtų buvę. Jis buvo tas, kas iš tikrųjų buvo. Ir darė ką galėjo tam, kam reikėjo. Bet teko padaryti tai, ko norėjom, kad ir kaip to nenorėjo. Ir dabar gali vaidinti, kad buvo ne taip.
"Bus, bus Jo gatvės ir aikštės, laivai ir mokyklos, darželiai ir lopšeliai!
Ir Vytauto Antrojo universitetas, ir poligonas su atbėgėlių centru, ir valstybinis aerouostas tai tikrai!
--Balkonėlyje biustas-automatas, įmetus monetą ir pasirinkus temą, sakys pamokslus ir pakrizens.
Visur išdygs paminklai, pastatus tirštai aplips memorialinės lentos. Laisvės nuo mokesčių dienomis su portretais eis dėkingumo procesijos aplink buvusius privatizavimo tarnybų pastatus. Sostinė bus pervadinta Jo vardu. Marmurinis atminties muziejus su auksiniais pisuarais, vardiniai eurai ir pašto ženklai, traškučiai, ordinai ir raktų pakabukai. Jo vardu pakrikštys firminius kepsnius, batalionus ir patrankas, trinkelių takus ir naujas pomidorų veisles.
Pažįstamas kiekvienam, brangus tėvelio veidas puikuosis ant veganiškų dešrelių, kaukių, padažų ir koldūnų. Išleis veidaknygės poezijos raštus ant kreidinio popieriaus, ir taps Poezijos pavasario laureatu. Glaudžiai susitelkę piliečiai stebėsis, kaip iki šiol netapo, ir suras, kas kaltas! Per sausio speigą jam skanduos skautų rikiuotės, prie Katedros degs asmeninis laužas artimiesiems ant atsikeltos žemės.
Vatnikai ir šiaip rusteikos tupės parų už neapykantos kalbas, o palankių komentarų lyderiai be eilės pataps L R T programų vedėjais. Posėdžių salėje būtinai altorėlis, koridoriuose - stacijos, ant kabineto sienos įrėmintas pareiškimas į komjaunimą. Per gimtadienį, - visaliaudinė Dainų šventė ir pasaulio tautiečių spartakiada, miesteliai sodins ąžuolus ir žemėj Lietuvos žaliuos vaikystės sodai.
Parduotuvėse gausim vardinės neužmirštuolių trauktinės, vaikų skyrelyje – Jo monopolio žaidimų, nuveiktų darbų dėlionių ir lipdukų. Portretai mokyklų klasėse, kasrytiniai skaitiniai apie gyvenimo kelią. Pilnas raštų, laiškų, žinučių ir kompromatų rinkinys. Ir iškils Jis valstybės aikštėje ant arklio, užsimojęs kardeliu, ir liepsnos šalia amžinoji ugnis!
-Lietuvos bunkeryje mauzoliejus, nuo kurio priiminės pasididžiavimo paradus. Koplytėlėje bus galima pasimelsti, kioskelyje nusipirkti šventinto vandens fleškutę su atvaizdu, vardinių skiepų ir suvenyrų, skanukų vaikams ir šuniukams. Ir de l f iuose (juk svarbu, kas pirmas!), ir ambasadose nekrologai seniai parašyti, asmenys paskirti, juodraščiai išsaugoti, reikia tik paspausti ENTER.
Ir ratas ims suktis, pasipils dar didesni pomirtiniai apdovanojimai, karaliai ir prezidentai sulėks būriais.
Juk taip tikrai bus, ar dar abejojat? Tai kodėl ir Jis negali to pamatyti, pasidžiaugti savim?- kartu su mumis?
-Juk toks kuklus žmogus, kas jam iš tos laimės?
Vis pasako, kad nesvarbu ir nenori, bet nepasako, kad nereikia, nes baisiai nori. Gal užteks žmogų kankinti?
-Rytoj registruoju peticiją - suteikim Generalisimo laipsnį, Didžiojo Kunigaikščio titulą, negi jums gaila, po galais! Mes viską galim, jei nubalsuosim, kad dukart du penki - taip ir bus. Patriarcho ruduo prasidėjo, valstybės ir tautos likimas dabar priklauso nuo jo likimo. Nebeilgai laukti.""
Užsakomieji subinlaižiai
Užsakomieji subinlaižiai
Tik Landsdergis su savo nomenklaturine banda ir kitais pašlemėkais ėmėsi karo dėl valdžios,-- per sprogdinimus ir organizuojamus maištus...
VL pirmasis pradėjo išvoginėti LR per ofšorus su Wiliams LTD, -"valdovas", kuris vis dar laisvėje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų