„Man dabar susideda visas paveikslas, kas vyko. Džiaugiuosi už pareigūnus, jų profesionalų darbą ir drąsą užkabinti tuos dalykus. Aš gerai atsimenu tą spaudimą, kurį pradėjo ponas Sutkus, kai buvau kviečiamas į Seimą“, – BNS trečiadienį sakė R. Masiulis.
„Ponas Sutkus griežė pirmu kaltinimų smuiku ir vėliau tuos kaltinimus perėmė visi kiti – ir politikai tą patį perėmė, tai realiai Sutkaus žodžiais viskas ir buvo dėliojama“, – pridūrė jis.
Teisėsauga trečiadienį pranešė, kad V. Sutkus galėjo už atlygį tikslingai teikti tendencingą neigiamą informaciją, siekdamas sumenkinti tuometinio susisiekimo ministro R. Masiulio autoritetą.
Pasak buvusio susisiekimo ministro, pastangos jį menkinti buvo akivaizdžios.
„Jos akivaizdžiai matėsi, buvo tiesiogiai ir spaudoje labai daug neigiamų, menkinančių mano autoritetą pranešimų, taip pat jo komentarai, tada jis dalyvaudavo ir Seimo, bent jau Ekonomikos komiteto posėdžiuose ir ne viename posėdyje. Žinau, kad jis buvo kviečiamas ir pas partijas ir tą patį sakė – visi tie kaltinimai, kad kažkas keliuose negerai, tai buvo pradėti Sutkaus“, – pasakojo buvęs susisiekimo ministras.
STT teigimu, įtariama, kad V. Sutkus, siekdamas sumenkinti R. Masiulio autoritetą, dalykinę ir politinę reputaciją, siekė, kad R. Masiulis būtų pašalintas iš susisiekimo ministro pareigų.
„Akivaizdu, kad tiek aš, tiek Kelių direkcijos vadovas Vitalijus Andrejevas buvome neparankūs dėl principingos pozicijos ir buvo siekiama visais įmanomais būdais mumis atsikratyti“, – teigė R. Masiulis.
„Aš netekau ministro posto, o V. Andrejevas irgi greičiausiai greit neteks“, – teigė jis.
Jis taip pat pridūrė, kad yra pasiruošęs bendrauti su teisėsauga, jeigu to prireiks, kol kas jis apklaustas nebuvo.
„Nebuvau apklaustas, bet jeigu tarnybos norės sužinoti mano poziciją, ką aš mačiau, be abejo, aš tikrai liudysiu ir viską pasakysiu“, – sakė buvęs susisiekimo ministras.
Sulaikyti kelių tiesimo įmonių vadovai
STT ir Generalinė prokuratūra antradienį pranešė apie ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo.
Taip pat pranešta apie įtarimus šešiems asmenims: Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentui V. Sutkui ir Lietuvos bankų asociacijos vadovui Mantui Zalatoriui, taip pat dviejų privačių kelių tiesimo bendrovių generaliniams direktoriams, privačios konsultacijų ir mokymų įmonės vadovui bei privačios informacinių technologijų bendrovės vadovui.
STT šių bendrovių neįvardija, tačiau teisėsauga BNS anksčiau patvirtino, jog šioje byloje sulaikyti „Šiaulių plento“ generalinis direktorius Juozas Aleksa bei „Kauno tiltų“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Aldas Rusevičius.
STT taip pat informavo atlikę dešimtis kratų ir kitų procesinių veiksmų. Tarnybos pareigūnai antradienį lankėsi ir bendrovės „Kauno tiltai“ pagrindiniame biure, taip pat prekybos tinklą „Maxima“ valdančioje įmonėje.
Teisėsauga galimus nusikaltimus sieja su neteisėtai vykdoma lobistine veikla ir poveikiu teisėkūros procesams bei aiškinasi V. Sutkui priklausančių 400 tūkst. eurų kilmę.
Prokuratūros teigimu, turimi duomenys leidžia įtarti, kad V. Sutkus, vykdydamas savo pareigas LVK ir atstovaudamas jos narių bei kitų verslo subjektų interesams, pasinaudodamas savo užimamomis pareigomis, visuomenine padėtimi, pažintimis, ryšiais ar kita įtaka, galimai gaudavo neteisėtą piniginį atlygį už jo darytą poveikį priimant įvairius verslo subjektams svarbius teisės aktus.
M. Zalatorius įtariamas dalyvavęs keliuose nusikalstamos schemos epizoduose.
V. Sutkų prokurorai prašė suimti, tačiau teismas to padaryti trečiadienį neleido, dieną prieš iš sulaikymo paleistas ir M. Zalatorius, jam skirtas pasižadėjimas neišvykti ir nebendrauti su nustatytais asmenimis.
„Prezidentas įkalbinėjo likti ministru“
R. Masiulio teigimu, jam šis ikiteisminis tyrimas yra „malonus siurprizas“, nes „atveria akis“.
„Sakyčiau, kad labai malonus siurprizas, nes atveria akis, kas buvo. Nors tą įtarimą, tiesą sakant, aš turėjau, kad čia kažkas orkestruoja šią situaciją – tą nuolatinį puolimą ant manęs, bet, aišku, įrodymų aš neturėjau“, – kalbėjo buvęs politikas.
Jis teigė, apie V. Sutkaus spaudimą detaliai nekalbėjęs su premjeru, taip pat jis teigė nežinantis, ar premjeras apie situaciją žinojo.
„Detaliai nekalbėjome. Tas laikas, kai mane pradėjo pulti, tai aš jau buvau likęs pats vienas sau“, – teigė R. Masiulis.
Jis taip pat pridūrė nemanantis, kad V. Sutkaus spaudimas neturėjo turėti įtakos prezidentui Gitanui Nausėdai neskirti jo ministru.
„Prezidentas buvo vienintelis aukštas politikas, kuris mane įkalbinėjo likti ministru, prezidentas norėjo, kad likčiau ministru“, – sakė buvęs susisiekimo ministras.
Grasinimai – dar prieš dvejus metus
BNS primena, kad dar 2018 metų rugpjūtį, būdamas ministru, R. Masiulis pranešė, kad jo patarėjas Darius Kuliešius, dabar dirbantis prezidento Gitano Nausėdos patarėju, sulaukė grasinimų iš „vieno įtakingo“ LVK nario.
Jis tuo metu teigė nenorintis įvardyti konkretaus LVK nario, tačiau patvirtino, kad grasinimų „užtampyti“ po spaudą sulaukta po Seime vykusio Ekonomikos komiteto posėdžio.
LVK pirmininkas V. Sutkus tuo metu BNS teigė, kad komiteto posėdyje konfederacijai jis atstovavo vienas. LVK vadovas sakė nenorintis komentuoti viešų susisiekimo ministro pasisakymų. Jis teigė nepažįstantis susisiekimo ministro patarėjų.
Pernai liepos pradžioje dėl valdančiosios koalicijos sutarus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, Lietuvos socialdemokratų darbo partijai, „Tvarkai ir teisingumui“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai, buvo atnaujintas ministrų kabinetas.
Vienas iš pakeistų ministrų buvo trejus metus Susisiekimo ministerijai vadovavęs Rokas Masiulis, jį pakeitė lenkų atstovas Jaroslavas Narkevičius.
Prezidentūra praėjusią vasarą yra teigusi, kad R. Masiulis posto neišsaugojo, nes neturėjo palaikymo nei Vyriausybėje, nei Seime.