Šie skaičiai daugeliui nieko nesako, bet jie yra labai svarbūs. Visų pirma, vartotojų, žmonių, kurie perka prekes, optimizmas pakilo į aukštį, kurio nebuvo 40 metų. Tokios aukštumos buvo vos kelis kartus nuo antro pasaulinio karo. Tai reiškia, kad daugiausiai prekių vartojanti šalis pasaulyje yra nusiteikusi dideliam augimui. Antra, daugiausia prekių suvartojanti šalis paskelbė, kad, remiantis JAV statistikos duomenimis, į darbą naujai buvo pakviesta beveik milijonas žmonių per vieną mėnesį ir tai buvo 250 tūkstančių daugiau nei analitikai tikėjosi.
Vartojimas ir darbo rodikliai yra labai stiprus kokteilis, nes darbas duoda pajamas, o vartojamas tas pajamas sukuria per augančią ekonomiką ir tai vyksta didžiausioje Pasaulio ekonomikoje. Jei JAV vartoja – kinai gamina – vokiečiai eksportuoja technologijas, o Europos Sąjungą turi daug darbo. Grandinėlė vis tvirtėja, o ji pradėjo tvirtėti nuo stipriausios grandies.
Visai šiai istorijai reikia patvirtinimo ir jis pasirodė. Kinijos vartotojų pasitikėjimo indeksas balandžio 6 dieną pakilo į prieš pandeminį lygmenį. Antradienį ryte, Lietuvos laiku buvo paskelbta, kad indeksas pakilo iki 54,3 punkto, kas reiškia, kad ir kinai jaučiasi optimistiškai.
Optimizmas yra gerai ir galime tikėtis, kad turto kainos kils ir didės. Prekyba prekėmis turėtų augti artimiausiu metu ir galima tikėtis, kad JAV kelis artimiausius kelis mėnesius bus skelbiamam apie virš milijono priimamų naujų darbuotojų, o tai stiprins pasaulio tvarumo grandinę.
Ši tvarumo grandinė sukels ir nemalonių rezultatų. Visų pirma, augant ekonomikai, didėja turtas tų, kurie turto jau yra sukaupę – didėja turtinė nelygybė ir didėja „užsakymas“ neracionaliems politiniams sprendimams. Antra, artėja grėsmė, kad išsivysčiusio Pasaulio centriniai bankai imsis restrikcinių priemonių ir mažins pinigų pasiūlą bei didins palūkanas anksčiau nei tikėtasi.
Žvelgiant pagal „CME FedWatch Tool“ priemonę, kuri prognozuoja JAV bazinių palūkanų judėjimą, tikimybė kad šiais metais palūkanos augs yra vos 7,7 proc., tačiau matant tokias optimistines naujienas, palūkanos už paskolas gali pradėti didėti jau 2022 metų antroje pusėje. JAV centrinis bankas yra kalbėjęs, kad palūkanos nesikeis iki 2023 metų, bet šis teiginys gali būti paakstintas.
Tokios prognozės daugiausiai veikia tuos, pas kuriuos yra didelė būsto ar vartojimo paskola, nes jei didės palūkanos JAV, jos didės ir likusiame Pasaulio dalyje. Todėl būtina atsižvelgti į savo turto ir paskolos balansą. Šios dienos naujienos yra puikios ir skatina ekonomikos, finansų ir nekilnojamo turto augimą, bet jos iššauks padarinių po kelių metų, kuriems turime pasiruošti.
Marius Dubnikovas, Finansų analitikas.