Pirmieji maisto atliekų rūšiavimą išbando 67 miesto daugiabučiai, esantys tarp Pilėnų, Nemuno, J. Tilvyčio ir V. Alanto gatvių. Daugiau nei 1,7 tūkst. panevėžiečių išdalyti specialūs septynių litrų talpos kibirėliai, skirti augalinės kilmės maisto atliekoms rinkti. Taip pat jiems įteiktos atmintinės, kokias atliekas galima mesti į maisto kibirėlius, ir rūšiavimo maišelių komplektai.
„Stebima tendencija, kad maisto atliekoms skirtuose konteineriuose dažnai atsiduria ir kitos buityje susikaupiančios atliekos, kurias čia mesti griežtai draudžiama. Svarbu suprasti, kad teisingai rūšiuojant atliekas reikšmingai prisidedama prie aplinkos tausojimo – taupomi vis labiau senkantys gamtos ištekliai, mažinami sąvartynai, nuo taršos poveikio saugoma aplinka“, – pranešime cituojama Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Taučikienė.
„Atskyrus biologiškai skaidžias atliekas, visų kitų atliekų perdirbimo procesas tampa daug efektyvesnis. Tad šio pilotinio projekto sėkmė priklausys tik nuo mūsų pačių – labai svarbu, kad miestiečiai atliekas rūšiuotų sistemingai ir atsakingai“, – pabrėžė ji.
Į specialius rudos spalvos konteinerius gali būti metamos įvairios lupenos, daržovių ar vaisių liekanos (bananų, apelsinų žievės ir kt.), arbatos ar kavos tirščiai, arbatžolės, arbatos maišeliai, seni prieskoniai, daržovių paruošimo metu liekančios ar maistui netinkamos dalys, taip pat kambariniai augalai ar jų dalys.
Projektas atliekamas, nes nuo 2024 metų įsigalios Europos Sąjungos direktyva, reikalaujanti iš bendro atliekų srauto atskirti maisto ir virtuvės atliekas, tad atliekų tvarkytojai iki šio termino privalo tinkamai pasirengti maisto atliekų surinkimui. Savivaldybė projektu siekia kuo tiksliau įvertinti realius maisto atliekų surinkimo ir tvarkymo sistemos kaštus.
Planuojama, kad įsigijus reikalingą techninę įrangą bus pradėtos rūšiuoti ir gyvulinės kilmės maisto atliekos: pieno produktai, kaulai, gyvulinės kilmės riebalai, aliejai, skysčiai.