Iki šiol, planuojant nacionalines ar ES investicijas, regionų poreikiai dažniausiai buvo nustatomi centralizuotai, tai yra – ministerijose.
Vis tik, savivaldybių nuomone, ministerija turėtų keisti tokį požiūrį ir užtikrinti, kad regionų plėtros prioritetai būtų nustatomi „iš apačios“, remiantis pačių savivaldybių bei Regionų plėtros tarybų iškeltais tikslais ir poreikiais.
Anot asociacijos, ne mažiau svarbu ir tai, kad Regionų ministerijai nebūtų priskirtos pavienės kitų ministerijų funkcijos įvairiose srityse.
Ji galėtų perimti funkcijas tik tose valdymo srityse, kuriose turėtų išimtinę kompetenciją formuoti politiką (pavyzdžiui, vietos savivalda, bendruomeninių organizacijų plėtra, būsto tvarumas ir prieinamumas).
Regionų ministerija turėtų užtikrinti ir tai, kad vietos savivaldai būtų priskirta ekonominės aplinkos gerinimo funkcija ir įteisintos reikalingos priemonės, padėsiančios regionams ir savivaldybėms pritraukti tiek viešąsias, tiek privačias investicijas.
ELTA primena, kad steigti Regionų ministeriją praėjusių metų rugsėjį pasiūlė šalies vadovas Gitanas Nausėda. Pasak jo, naujai įsteigta institucija perimtų Vidaus reikalų ministerijos regionų politikos formavimo atsakomybę ir prisidėtų prie tarybų ir savivaldos savarankiškumo didinimo.
Ši ministerija taip pat galėtų perimti funkcijas ir iš kitų ministerijų, kurios leistų jai vykdyti regionų lūkesčius atitinkančią nacionalinę politiką.
Apie tai, kad pastaroji institucija sustiprintų regionus, yra teigęs ir vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius. Interviu Eltai jis yra nurodęs, kad nauja Regionų ministerija Lietuvoje galėtų pradėti veikti jau 2026 metais.
Įstatymų paketą dėl Regionų ministerijos steigimo numatoma parengti ir pateikti Seimui dar šiais metais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!