Lietuviai Vokietijos ir Lenkijos pasienyje strigo, kai Lenkija uždarė šalies sienas dėl koronaviruso plitimo. Situaciją paaštrino lenkų sprendimas konvojumi nepraleisti lengvųjų automobilių. Jų keleiviams suorganizuotas grįžimas keltu ir traukiniu, bet pasiekti šiuos punktus sudėtinga dėl užkimštų kelių.
Papildyta 15:31
Lenkijos VRM Viceministras B. Grodeckis pranešė, kad po 3–4 valandų bus atidarytas Lietuvos–Lenkijos pasienio punktas Lazdijuose krovininiam transportui.
Papildyta 15.10 val.
Skvernelis: bus atidarytas Lazdijų pasienio punktas
Lenkija sutiko atidaryti antrąjį pasienio kontrolės punktą Lazdijuose, siekiant didinti pralaidumą ir mažinti eiles, antradienį pranešė premjeras Saulius Skvernelis.
Ministras pirmininkas sakė, kad apie tai jį informavo Lenkijos premjeras.
„Gavau Lenkijos ministro pirmininko žinutę, kad bus atidarytas Lietuvos ir Lenkijos pasienio punktas Lazdijai-Ogrodnikai, ir galės pajudėti visas transportas, kuriam tai leidžiama“, – sakė jis.
Dabar prekes ir produktus gabenantis krovininis transportas Lietuvos ir Lenkijos sieną gali kirsti tik Kalvarijos-Budzisko pasienio punkte. Čia susidariusi beveik 50 kilometrų vilkikų eilė.
Anot S. Skvernelio, Lenkijos premjeras taip pat patikino, kad ir toliau bus formuojami autobusų ir mikroautobusų konvojai per Lenkiją.
„Visiems kitiems sudaroma galimybė grįžti nemokamu traukiniu ir rinktis lengviesiems automobiliams keltų galimybes“, – teigė premjeras.
Vidaus reikalų ministrė teigė, kad vis atidedamas traukinio ir kelto išvykimas iš Vokietijos, nes laukiama į juos skubančių žmonių.
„Tikėtina, kad keltas greitai nepajudės, nes automobiliai yra įstrigę kamščiuose, jiems sudėtinga apsisukti. Vokietijoje susidarė spūstys“, – sakė R. Tamašunienė.
Jos duomenimis, nuo Vokietijos ir Lenkijos sienos pajudėjo penki konvojai, dabar kaimyninėje šalyje pakeliui į Lietuvą yra 350 žmonių, 91 transporto priemonė.
„Autobusai su lietuviais, latviais ir estais šiuo metu juda per Lenkiją, lydimi Lenkijos pareigūnų“, – sakė ministrė.
Keltas ir traukinys laukia lietuvių
L. Linkevičius kalbėjo su Vokietijos užsienio reikalų ministru ir padėkojo už tvarkos palaikymą Vokietijos-Lenkijos pasienyje, kuriame lietuviai blokavo kelią.
Pasak L. Linkevičiaus, dėl užblokuoto kelio, automobiliai negalėjo apsisukti ir išvažiuoti URM rekomenduotomis kryptimis, į Franfurtą prie Oderio ir Kylį, iš kur turės išvykti į Lietuvą tautiečius gabenantys traukinys ir keltas.
Ministro tvirtinimu, traukinio išvykimas atidėtas, nes daugelis lietuvių užstrigo automobilių spūstyse, taip pat nežinoma, kiek lietuvių užsiregistravo į kelionę keltu iš Kylio. L. Linkevičius svarsto, kad tautiečiai įstrigę spūstyse ar vairuoja, tad dar neužsiregistravo į kelionę keltu, dėl to keleivių skaičius turėtų išaugti.
Lenkijos ir Vokietijos pasienyje įstrigę Lietuvos piliečių vairuojami automobiliai iki kelto Vokietijos Zasnico uoste turėtų nuvykti iki antradienio 22 valandos.
Susisiekimo ministro atstovė Aldona Grinienė BNS sakė, kad jei reikės, jų bus laukiama ir ilgiau.
„Keltas turėtų išplaukti 22 val. vietos laiku, ir jei bus laisvų vietų, priims visus automobilius. Jei reikės, bus laukiama vėluojančių“, – BNS sakė A. Grinienė.
Tuo metu specialus Lietuvos piliečiams skirtas traukinys iš Frankfurto prie Oderio į Lietuvą per Lenkiją išvyks anksčiausiai 14 valandą Vokietijos laiku (15 val. Lietuvos laiku). Dabar į jį užsiregistravo 53 žmonės, bet vietų yra daugiau.
„Traukinys iš Frankfurto prie Oderio turėtų pajudėti tarp 14-15 val. Lietuvos laiku“, – BNS tikino „Lietuvos geležinkelių“ atstovas Mantas Dubauskas.
Kaip anksčiau teigė ministras Jaroslavas Narkevičius, traukinys link Kauno važiuos be sustojimo.
Ministras priešpiet sakė, jog į keltą iš Zasnico uosto išvykti registravosi tik apie 30 automobilių, kai vietų yra apie 250. Keltu galės grįžti tik automobiliai su vairuotojais.
Antradienį į Lietuvą išvyko keturi autobusų ir mikroautobusų konvojai, kuriuose yra virš 300 žmonių, pirmasis konvojus jau pasiekė Lietuvą. L. Linkevičiaus teigimu, jei bus reikalinga, su Lenkija bus tariamasi dėl papildomų konvojų praleidimo.
Premjero pavedimu į Lenkiją vyksta delegacija
Ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pavedimu šiandien į Lenkiją vyksta mūsų šalies pareigūnų delegacija.
Jai duota užduotis susitikti su atsakingais Lenkijos pusės pareigūnais ir pasiekti susitarimą, kuris pagaliau išspręstų Vokietijoje įstrigusių Lietuvos piliečių grįžimo problemą, o taip pat – rasti bendrus sprendimus, kurie sumažintų vis didėjančią krovininių vilkikų eilę Lietuvos – Lenkijos pasienyje, Lietuvos pusėje.
„Turime imtis visų įmanomų priemonių, turime daryti viską, ką galime, kad mūsų piliečiai pagaliau grįžtų namo. Laikas bėga, jei nepavyks rasti sprendimų, ši problema greitai gali tapti humanitarine krize“, – sako Vyriausybės vadovas.
Į Lenkiją Karinių oro pajėgų orlaiviu vyksta užsienio reikalų ministras L. Linkevičius, vidaus reikalų viceministras Česlovas Mulma, Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas.
L. Linkevičius nemano, kad ši situacija blogina dvišalius Lietuvos-Lenkijos santykius.
„Aš tikiuosi, kad mūsų santykiai pakankami tvirti, kad tokie incidentai jų neišklibintų“, – kalbėjo L. Linkevičius.
Lietuviai gali likti ir užsienyje
L. Linkevičiaus teigimu, užsienyje šiuo metu yra virš 4 tūkst. lietuvių, negalinčių grįžti į Lietuvą. Daugiausiai, apie 1 tūkst., yra Ispanijoje, nemažai Vokietijoje, Prancūzijoje. Tačiau, kaip pastebi L. Linkevičius, mažesnių lietuvių grupelių yra ir egzotiškesnėse šalyse, tokiose kaip Indonezija, Marokas ar Malis.
„Atrodo, kad lietuviai yra vieni labiausiai keliaujančių“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras.
L. Linkevičiaus teigimu, ten, kur yra didesnės lietuvių grupės, derinamos galimybės dėl komercinių skrydžių į Lietuvą užsakymo. Visi, kurie užsiregistravo ambasadose dėl noro grįžti į tėvynę, gaus visą informaciją, kada ir iš kur Lietuvos link pakils lėktuvai.
„Prioritetinė kryptis yra Ispanija, negaliu pasakyti datos, valandos, bet skrydžiai yra ruošiami“, – kalbėjo ministras.
L. Linkevičius pažymėjo, kad skrydžiai – komerciniai, tad grįžtantys lietuviai patys turės už juos susimokėti.
„Gal tik kaina bus nekomercinė“, – kalbėjo ministras.
Jo teigimu, situacija yra iš tiesų sunki, tad ir į Lietuvą grįžtantys žmonės turėtų pridėti prie savo grįžimo ir neužkrauti šių išlaidų „ant mokesčių mokėtojų pečių“. L. Linkevičius tvirtino, kad jei užsienyje šiuo metu esantys lietuviai turi tinkamas sąlygas likti tose šalyse, jiems rekomenduojama tą ir padaryti, o į Lietuvą grįžti praėjus koronaviruso krizei.
Kalbėdamas apie egzotiškuose kraštuose esančius lietuvius, L. Linkevičius siūlė bandyti atvykti į tiesioginį susisiekimą su Lietuva turinčius oro uostus. Ministro teigimu, svarstoma, kad ateityje galimai bus vykdomi tiesioginiai skrydžiai iš Stambulo oro uosto, į kuriuos atvykti bus kviečiami po visą pasaulį išsibarstę lietuviai.
Pirmasis konvojus pasiekė Lietuvą
Pirmasis transporto priemonių konvojus iš Lenkijos antradienio rytą kirto sieną, mikroautobusais vykusius Latvijos ir Estijos piliečius policija palydėjo iki Latvijos pasienio. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad iš viso suformuoti keturi konvojai.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas spaudai Giedrius Mišutis BNS sakė, kad konvojus, kuriame buvo 20 transporto priemonių su 71 asmeniu, kirto sieną prieš dešimtą valandą ryte.
„Lenkijos atstovai konvojų palydėjo iki mūsų sienos 9.47 val. per Kalvarijų punktą, iš viso 20 transporto priemonių, iš jų 16-oje buvo Lietuvos piliečiai, keturiuose – Latvijos ir Estijos piliečiai“, – BNS sakė G. Mišutis.
Anot jo, iš viso į šalį jau atvyko 52 Lietuvos piliečiai, taip pat keturi ukrainiečiai ir vienas baltarusis, turintys leidimą gyventi Lietuvoje. Tuo metu keturias transporto priemones su 14 Latvijos ir Estijos piliečių Lietuvos policija palydėjo iki pasienio su Latvija, kaip tai numatyta Vyriausybės nutarime dėl tranzito koridoriaus.
S. Skvernelis Seime teigė, kad iš viso pavyko suformuoti keturis konvojus.
„Pavyko suformuoti keturis konvojus, mūsų žiniomis. Lenkija pasakė, kad autobusai ir mikroautobusai bus praleidžiami. Dabar šiuo metu Lenkijos teritorijoje keturi konvojai važiuoja į Lietuvą, vienas jau pasiekęs Lietuvą, 71 žmogus yra sugrįžęs“, – žurnalistams sakė premjeras.
G. Mišutis teigė, kad pirminiais duomenimis, antrasis konvojus antradienio vidudienį buvo apie 250 kilometrų nuo Lenkijos pasienio su Lietuva, jame vyksta 25 transporto priemonės su 126 asmenimis.
Vyriausybės vadovas antradienį perpiet Seime žurnalistams sakė, kad traukinio išvažiavimas iš Frankfurto prie Oderio truputį atidedamas.
„Traukinio išvažiavimas atidedamas, matyt, atitinkamai jis pildosi. Tikiuosi, kad jis šiandien vėlai vakare pasieks Kauną. Žiūrėsime, kaip užsipildys keltas“, – sakė S. Skvernelis.
Jis apgailestavo, kad Lenkija uždariusi sienas lietuviams nepaliko laikino humanitarinio koridoriaus, nors neoficialiai buvo žadėjusi tai padaryti.
Kita vertus, premjeras sakė nemanąs, kad ši situacija pakenks tarpvalstybiniams santykiams.
„Nemanau, kad turėtų atsiliepti tarpvalstybiniams santykiams. Tikrai Lenkija padarė ne vieną išimtį ir neviešintą išimtį, bet jie apsisprendė nepraleisti automobilių sausumos keliais ir to laikosi“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Anot jo, sienų kirtimo klausimas turėtų būti aptartas šįvakar nuotoliniu būdu vykstančioje Europos Vadovų Taryboje.
Daugiau apie Vyriausybės veiksmus kovoje su koronavirusu žiūrėkite čia: