Lietuvoje nuo balandžio 10 d. 20 val. iki balandžio 13 d. 20 val. įvedamas gyventojų judėjimo apribojimas – asmenims draudžiama vykti į ne savo gyvenamosios savivaldybės miestus ir miestelius be būtinos priežasties.
Numatomos išimtys tiems žmonėms, kurie į kitus miestus keliaus dėl artimųjų mirties, sunkios ligos, nelaimės, turėdami atlikti būtiną darbą ar suteikti būtinąją medicininę pagalbą. Tiesa, draudimas negalios tiems, kurie vyks į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę, kurioje turi nekilnojamojo turto.
Vilniaus miestas
Vilniaus miesto savivaldybė neatskleidžia, kuriose miesto vietose budės policijos pareigūnai ar bus statomi įspėjamieji ženklai. Tačiau miesto meras Remigijus Šimašius patikino, kad bus prižiūrimi pagrindiniai įvažiavimai į miestą.
„Prie pagrindinių įvažiavimų, be abejo, bus postai. Ar jie bus nuolat veikiantys, čia policijos pareigūnai spręs. Pagrindiniai įvažiavimai – apie trečdalis įvažiuojančiųjų yra iš Kauno pusės, apie trečdalis – Iš Ukmergės pusės, apie šeštadalis yra iš Trakų pusės, tai yra ir Marijampolės, ir Alytaus krypties.
Visos kitos kryptys žinomos – Nemenčinė, Molėtai, Minsko kryptis, ten yra mažesnis judėjimas. Bet iš principo yra keliolika rimtesnių krypčių, kur bus postai“, – žurnalistams ketvirtadienį kalbėjo R. Šimašius.
Taip pat meras ragino kaip įmanoma labiau apriboti ir judėjimą miesto viduje – nelankyti šeimos narių ar artimųjų, kurie gyvena kituose mikrorajonuose.
„Labai norėtųsi pakviesti, jeigu kažkas gyvena Lazdynuose, o jūsų tėvai gyvena, pavyzdžiui, Antakalnyje, kad neuždarytas judėjimas tarp miesto rajonų, tai dar nereiškia, kad reikia važiuoti pas šeimos narius ir sveikinti vienas kitą su Velykomis“, – sakė R. Šimašius.
Vilniaus apskrities policijos vadovas Saulius Gagas pridūrė, kad jeigu asmenys meluos vien tam, kad patektų į kitą teritoriją, tokia informacija vėliau galės būti tikrinama papildomai.
„Jeigu žmogus meluoja, mes tą informaciją patikrinsime. Surašę duomenis, mes galime patikrinti. Jeigu ne šiuo metu, galime patikrinti vėliau“, – teigė policijos atstovas.
Klaipėdos apskritis
Klaipėdos apskrityje ketinama įrengti 34 postus, kur nuo penktadienio vakaro iki pirmadienio vakaro budės policijos pareigūnai.
„Praktiškai visi savivaldybių centrai, savivaldybių miestai bus blokuojami policijos postų. Mes kontroliuosime įvažiuojančias transporto priemones. Tuo klausimu mes visoje apskrityje turime nusimatę 34 postus, kuriuose dirbs policijos pareigūnai įvairiose vietose.
Klaipėdos mieste yra 7 tokie postai numatyti. Žinome, kad tų įvažiavimų, kelių yra daugiau, tai juos kontroliuosime kartu su vietos savivalda su draudžiamaisiais ženklais, kuriuos taip pat kontroliuosime epizodiškai, privažiuodami arba vaizdo registratoriais“, – žurnalistams penktadienį kalbėjo Klaipėdos apskrities VPK viršininkas Alfonsas Motuzas.
Į uostamiestį ketinančių vykti gyventojų jis prašė su savimi turėti dokumentus, įrodančius, kad asmuo turi teisę patekti į miestą.
„Kad palengvintume tą pravažiavimą ir kad visiems būtų greičiau patikrinti, būtų prašymas pagal galimybes savo mobiliajame telefone nufotografuoti pagrindinius dokumentus – ar nekilnojamojo turto, ar nelaimės įrodymą. Jis nebūtinai turi būti patvirtintas antspaudais, bet turi būti įtikinamas“, – pridūrė A. Motuzas.
Be to, Klaipėdos miesto savivaldybė paviešino, kuriose vietose budės policijos pareigūnai, o kur stovės įspėjamieji ženklai.
Kauno apskritis
Kauno miesto savivaldybė nepraneša, keliose vietose ketina įrengti policijos pareigūnų postus ar įspėjamuosius ženklus, taip pat nepranešama apie tikslias jų vietas.
„Nuo penktadienio vakaro iki pirmadienio 20 val. dalis kelių į ir iš miesto bus ribojami fizinėmis priemonėmis, o ties pagrindiniais įvažiavimais bei išvažiavimais veiks mobilūs transporto kontrolės postai“, – rašoma Kauno miesto savivaldybės pranešime.
Eismo ribojimus Kaune įgyvendins policijos pareigūnai, jiems talkins šauliai, Karo policija ir policijos rėmėjai.
Alytaus apskritis
Alytaus miesto savivaldybė taip pat paviešino schemą, kurioje matoma, kaip ir kur bus kontroliuojamas patekimas į miestą. Alytuje veiks keturi policijos postai ir dar septyniose vietose bus pastatyti eismą draudžiantys ženklai, praneša savivaldybė. Policijos pareigūnai Alytaus mieste nepertraukiamai budės nuo balandžio 10 d. 20.00 val. iki balandžio 12 d. 24.00 val.
„Vykstantiems iš miesto pvz. į sodą, sodybą ar kitur, reikia su savimi turėti nuosavybę patvirtinančius dokumentus. Tinka ir mobiliu telefonu padaryta dokumentų nuotrauka. Nepateikus pareigūnams minėtų dokumentų, teks apsisukti ir keliauti atgal, iš kur esate atvykę“, – rašoma Alytaus miesto savivaldybės pranešime,
Be to, ir Alytaus mieste, ir Alytaus rajone patruliuos judantys policijos ekipažai, kurie užtikrins viešąją tvarką ir pasirinktinai tikrins transporto priemones, bei vykdys kontrolę kaip laikomasi draudžiamų kelio ženklų reikalavimų. Mieste ir rajone kasdien vienu metu budės iki 50 pareigūnų.
„Prašau gyventojų supratingumo ir atsakomybės. Žinoma, galime juokauti ir sukčiauti – juk visi miškų takeliai ir keleliai alytiškiams puikiai žinomi. Tačiau turime suvokti, kad nuo to priklausys, kiek dar žmonių išgirs COVID-19 diagnozę, kiek dar žmonių neteks savo artimųjų. Ir kiek ilgai tęsis karantinas. Per Šv. Velykas būkime namuose, kad turėtume ką apkabinti per Šv. Kalėdas“, – pranešime ragino Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis.
Šiaulių apskritis
Šiaulių miesto savivaldybė praneša, kad šventinį savaitgalį stiprins pareigūnų pajėgas, kad užtikrintų judėjimo ribojimo paisymą.
Įvažiavimuose į Šiaulius numatomi 7 postai, kuriuos prižiūrės policija, o visoje Šiaulių apskrityje, prie įvažiavimų į miestus ar miestelius, planuojamas 21 toks postas. Visuose įvažiavimuose bus įrengti kelio ženklai.
Šiauliai neskelbia, kuriose konkrečiai vietose bus įrengti pareigūnų postai.
Panevėžio apskritis
Įvažiavimus į Panevėžio miestą prižiūrės pareigūnai, numatomi 7 postai, praneša Panevėžio apskrities policija. Tuo metu Panevėžio apskrityje prie įvažiavimų į miestus ar miestelius, planuojamas 21 toks postas. Pareigūnų nekontroliuojamuose įvažiavimuose bus įrengti kelio ženklai.
Panevėžys neviešina, kuriose tiksliai vietose budės policijos pareigūnai ar bus statomi įspėjamieji ženklai.
Palangos miestas
Palangos miesto savivaldybė skelbia, kad ribojimą patekti į miestą ir aplinkinius miestelius įves anksčiau nei kitos savivaldybės – nuo penktadienio 14 val.
„Kadangi jau ketvirtadienį pastebėjome atvykstančiųjų į Palangą srauto didėjimą, nenorime laukti vėlyvo vakaro – apsisprendėme paankstinti įvažiavimo į miestą ribojimo laiką“, –¬ pranešime spaudai sako Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.
Tokį sprendimą priėmė penktadienio rytą posėdžiavę Palangos Ekstremalių situacijų komisijos nariai.
Pasak savivaldybės, kurorto policijos pareigūnai bei jiems talkinančios tarnybos yra pasirengusios jau nuo penktadienio 14 val. užtikrinti kontrolę ties įvažiavimais į miestą.
Savivaldybė neinformuoja, kiek policijos pareigūnų patruliuos šventinio savaitgalio metu, kiek ir kur postų ar įspėjamųjų ženklų ketinama įrengti.
Tikrins ne visus
Portalas tv3.lt primena, kad šventinį Velykų savaitgalį policija tikrins ne iš miestų išvykstančius, o į juos atvykstančius gyventojus, tačiau ne visus, o pasirinktinai.
„Policija tikrai 100 proc. nevykdys kontrolės. Tai neįmanoma. Tai bus daroma pasirinktinai, pasirinktinais būdais – tiek fiziškai organizuojant taip vadinamus kontrolės postus prie įvažiavimų į miestus ir miestelius, taip pat naudos ir technines priemones. Policija turi pakankamai skaitmeninės įrangos skanuoti valstybinius numerius, kameras, kurios yra išdėstytos miestuose ir užmiesčio keliuose“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo S. Skvernelis.
Velykų savaitgalį taikomiems draudimams vykti į kitus miestus užtikrinti bus pasitelktos 3 tūkst. policijos ir kitų tarnybų pareigūnų pajėgos, pranešė Vidaus reikalų ministerija.
„Savaitgalį keliuose bus įrengta 300 policijos postų, kuriuose automobiliais vykstantys piliečiai bus tikrinami, ar nepažeidžia izoliacijos taisyklių. Šį kartą mums visiems svarbiausia turi būti kitų žmonių saugumas ir sveikata“, – trečiadienį sakė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla tvirtina, kad pareigūnai dirbs ne tik keliuose, bet patruliuos ir viešosiose vietose, kontroliuos asmenis, kuriems skirta izoliacija, ar tuos, kurie pažeidinėja karantino reikalavimus, reaguos ir į kitus pranešimus apie pažeidimus ar nusikalstamas veikas.
„Mūsų prioritetas yra vadinamieji izoliaciniai pažeidimai. Tai yra asmenys, kurie privalo būti savo hospitalizacijos vietose arba izoliacijos vietose. Su šia asmenų grupe tikrai jokių kompromisų nebus. Policija disponuoja daugiatūkstantiniais duomenims apie minėtus asmenis“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo R. Požėla.
Anot R. Požėlos, policija gali bausti iš saviizoliacijos bėgančius asmenis baudomis nuo 200 iki 1,5 tūkst. eurų.
Seimui padidinus baudas, asmenims už karantino sąlygų pažeidimus gresia bauda nuo 500 iki 1 tūkst. eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų.
Lietuvos kariuomenės Karo policija didina paramą šalies policijai
Balandžio 10 d. vakarą Lietuvos kariuomenės Karo policija pradeda papildomais pajėgumais remti šalies policiją ir šventinio periodo metu budėjimams įvairiuose šalies miestuose kasdien skirs 30 ekipažų.
Vyriausybės sprendimu visas tris šventines dienas – nuo penktadienio 20 val. iki pirmadienio 20 val. uždrausta gyventojams vykti į kitus miestus. Karo policija rems Lietuvos policiją dešimtyje Lietuvos savivaldybių ir padės vykdyti judėjimo kontrolę Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Utenos, Tauragės ir Telšių savivaldybėse.
Nuo penktadienio 20.00 val. iki pirmadienio 20 val., nepertraukiamai 24 val. per parą, daugiau kaip 60 karo policijos karių rems policijos pareigūnus.
Bendradarbiavimas ir bendras patruliavimas su Lietuvos policija didžiuosiuose Lietuvos miestuose ir jų prieigose vyksta nuolat, o šalyje paskelbus karantiną, nuo balandžio 3 d. Karo policija pradėjo remti policiją vykdant patruliavimą, siekiant kontroliuoti karantino rekomendacijų laikymąsi.
Karo policininkai penktadienį pradėjo patruliuoti didžiuosiuose Lietuvos miestuose, o nuo antradienio pajėgos buvo padidintos ir atsakomybės rajonai, policijos prašymu, praplėsti ir už didžiųjų Lietuvos miestų ribų. Patruliavimas siekiant stabdyti viruso plitimą ir prižiūrėti viešąją tvarką vyks ir šį šventinį savaitgalį, tad Karo policijos kariai padės policijai jau vykdant dvi, su COVID-19, susijusias užduotis.