• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje dar kartą bus mėginama įteisinti heteroseksualių ir homoseksualių porų partnerystę, bet šįkart ji vadinsis ne partneryste, o civiline sąjunga. Pokyčių prireikė, nes ankstesnis įstatymas Seime neperėjo net pateikimo stadijos.

Lietuvoje dar kartą bus mėginama įteisinti heteroseksualių ir homoseksualių porų partnerystę, bet šįkart ji vadinsis ne partneryste, o civiline sąjunga. Pokyčių prireikė, nes ankstesnis įstatymas Seime neperėjo net pateikimo stadijos.

REKLAMA

Pagal naujai parengtą teisės aktą, civilinė sąjunga bus registruojama pas notarą, o ne Civilinės metrikacijos biure, nebus galimybės pasiimti partnerio pavardės arba pasirinkti dvigubos pavardės.

Dar viena naujovė, kad įstatymo eigą į savo rankas perėmė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų politikai, nors būtent šios partijos gretose veikia krikščionių demokratų sparnas, nepritariantis partnerystei. Iš viso koaliciją sudaro konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija. Šis klausimas yra svarbiausias Laisvės partijai, nes tai buvo vienas esminių rinkimų pažadų: priimti partnerystę reglamentuojantį teisės aktą laisviečiai buvo pasižadėję per šimtą dienų. 

Senojo Partnerystės įstatymo kritikai teigė, kad ankstesnis partnerystės apibrėžimas nelabai kuo skyrėsi nuo santuokos, o santuoka pagal Konstituciją sudaroma laisvu vyro ir moters sutikimu, todėl esą partnerystė turėtų skirtis nuo santuokos savo turiniu, teisėmis ir pareigomis. Šįkart įstatymo rengėjai tikina atsižvelgę į priešininkų argumentus.

REKLAMA
REKLAMA

Civilinės sąjungos įstatymo projekto pristatymas:

Turi iki 60 balsų Seime

Pagal registruotą projektą, civilinė sąjunga yra dviejų asmenų savanoriškas susitarimas, įregistruotas teisės aktų nustatyta tvarka, kuriuo jie siekia sukurti, plėtoti bei apsaugoti tarpusavio santykius. Norėdami sudaryti tokią sąjungą abu partneriai turės būti pilnamečiai, nesusituokę ir nesudarę jokių kitų civilinių sąjungų. Civilinė sąjunga automatiškai nutrūks, jeigu partneriai susituoks, jeigu nutrauks ją abipusių sutikimu, jei sąjunga nutrauks teismas vieno iš jų prašymu arba jeigu vienas iš partnerių mirs. 

REKLAMA

Pagrindinis skirtumas nuo ankstesnio įstatymo yra tas, kad partnerystė tapo civiline sąjunga, tokią sąjunga partneriai turės registruoti tik pas notarą, o sąjungą sudarę partneriai negalės turėti vieno jų pavardės arba dvigubos, tai yra savo ir partnerio, pavardės. Bet civilinės sąjungos partneriai galės paveldėti vienas kito turtą, gauti informaciją apie sveikatos būklę iš sveikatos priežiūros įstaigų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kas nors gali sakyti ar vadinti, kad projektas yra kompromisų kompromisas. Galima su tuo sutikti palyginus su mano paties įsivaizdavimu, kuris artimas Laisvės partijai. Tačiau reikia pripažint, kad tai, kas yra pasiūlyta šitame projekte yra didžiulis ir labai svarbus žingsnis į priekį reglamentuojant kelių šimtų tūkstančių Lietuvos žmonių, kurie gyvena nesusituokę, tarpusavio teisinius santykius“, – sakė Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politikas pabrėžia, kad teisės aktas aktualus vienos lyties ar abiejų lyčių nesusituokusioms poroms, kurios šiuo metu negali paveldėti partnerio turto, jeigu tai nenurodyta testamentu, negali gauti informacijos apie partnerio sveikatą, nes nėra laikomi susijusiais asmenimis. Iniciatorių teigimų, tokių žmonių Lietuvoje yra apie 500 tūkst. 

REKLAMA

„Tie žmonės nesaugūs socialine, teisine, ekonomine prasme, kai pragyvena dešimt metų, paskui kas nors atsitinka ir pradeda aiškintis, o kieno čia turtas? O kaip vaikai? Tiesa, šis įstatymas vaikų teisių nereglamentuoja, bet vien jau ekonominiai dalykai šitame įstatyme užtikrina tokių dviejų žmonių sukaupto turto ar neturtinių teisių, informacijos vienam apie kitą turėjimą, valdymą, disponavimą“, – pridūrė E. Gentvilas. 

REKLAMA

Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas spaudos konferencijoje sakė, kad jo atstovaujamos partijos frakcijos atstovai Seime neregistruos jokio kito alternatyvaus projekto, nes priėmė brutalias parlamentinio žaidimo taisykles. Pasak politiko, valdančioji koalicija šiuo klausimu turi iki 60 Seimo narių balsų.

Kaip žinoma, krikdemiškasis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sparnas bei keletas Liberalų sąjūdžio vienmandatininkų anksčiau nepritarė partnerystei. Buvusiam įstatymui nepritarė ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdančiosios koalicijos politikai apeliavo ir į opozicines partijas, kurios savo programose yra pareiškusios remiančios partnerystę. Viena tokių yra socialdemokratai, bet šios partijos atstovai tokiais klausimais dažnai balsuoja nevieningai. 

Pastebėtina, kad pirmadienį spaudos konferencijoje, kurioje pristatytas Civilinės sąjungos įstatymas, nedalyvavo Laisvės partijos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius. Gali būti, kad taip buvo siekiama išvengti tam tikro susipriešinimo, kadangi šis politikas daugiausia viešumoje atstovauja LGBT bendruomenės interesams. 

REKLAMA

Kas svarbiausia buvo senajame Partnerystės įstatymo projekte?

Pagal senąjį Partnerystės įstatymą, partnerystė buvo apibrėžiama kaip dviejų asmenų bendro gyvenimo faktas, įregistruotas teisės aktų nustatyta tvarka, su tikslu sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius, grindžiamus pastoviais emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagalbos, pagarbos ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas.

REKLAMA

Norint sudaryti partnerystę reikėjo būti pilnamečiu, nebūti sudarius santuokos ar partnerystės su kitais asmenimis. Partneriai galėjo pasilikti savo anksčiau turėtą pavardę, pasirinkti kito partnerio pavardę kaip bendrą arba turėti dvigubą pavardę, kai prie savo pavardės prijungiama partnerio. Partnerystė galėjo būti registruojama Civilinės metrikacijos įstaigoje. 

Partnerystės pasibaigimas buvo galimas, kai partneriai sudaro santuoką, kai nutraukia registruotą partnerystę bendru sutarimu, kai ją nutraukia teismas vieno iš partnerių prašymu arba kai vienas iš partnerių miršta. Partnerystės laikotarpiu įgytas turtas buvo apibrėžiamas kaip bendroji dalinė nuosavybė, išskyrus kai kurias įstatyme apibrėžtas išimtis. 

Įstatyme taip pat apibrėžtos partnerių pareigos, pavyzdžiui, kad partneriai privalo būti vienas kitam lojalūs ir vienas kitą gerbti, taip pat vienas kitą remti moraliai ir materialiai ir, atsižvelgiant į kiekvieno iš jų galimybes, prisidėti prie bendro partnerių gyvenimo ar kito partnerio poreikių tenkinimo. Jeigu vienas partneris dėl objektyvių priežasčių negali pakankamai prisidėti prie bendrų partnerių poreikių tenkinimo, tą pagal savo galimybes turi daryti kitas partneris.

Nesuprantu ir kam jiems tą partnerystė reikalinga .Tegul sau gyvena kaip gyvenę ir viskas bus gerai.Kam jiems tos reklamos visokios eitynės .Kaip besistengtu jie niekada neprilygs normalioms šeimoms.
I pirmas eiles kovoje su Rusijos agresija,
Zengia gejai pionieriai.
Tokiai Šimonytei nieko švento nėra, susirinko su gėjais užsivilkusi marškinėlius palaikančius kare žūstančius ukrainiečius.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų