VVKT informavo, kad sulaukta 3 pranešimų apie sunkias įtariamas netikėtas nepageidaujamas reakcijas, susijusias su tromboembolijos reiškiniais, pasireiškusiais Lietuvoje „AstraZeneca“ vakcinuotiems pacientams. Atvejai užfiksuoti Mažeikiuose, Vilniuje ir Šakiuose.
Kaip aiškino VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė, šiuo atveju pacientų amžius ir lytis atitinka vyraujantį šio susirgimo pasiskirstymą populiacijoje bendrąja prasme.
„Tai yra vyresnio amžiaus moterys, apie 80 metų ir vyresnės, kurios patyrė trombozės arba tromboembolijos reiškinius“, – sakė ji.
„Sąsajų, ar tai yra atsitikę dėl vakcinos, ar tiesiog sutapo tuo pačiu laiku, įrodymų šiandien neturime. Visi duomenys perduodami į bendrą tinklą, kuriuos vertina Europos vaistų agentūros (EVA) Farmakologinio budrumo ir rizikos vertinimo komitetas. Ir į visa tai atsižvelgiant mūsų tarnyba, kaip kitos Europos Sąjungos valstybės, atsargumo sumetimais rekomendavo laikinai stabdyti vakcinavimą iki galutiniai atsakymai bus pateikti Europos vaistų agentūros“, – sakė G. Andrulionis.
Pasitaiko ir po kitų vakcinų
Kartu R. Pilvinienė pažymėjo, kad žinomi ir kitų vakcinų, ne tik „AstraZeneca“ sukeliami tromboembolijos reiškiniai.
„Vieną atvejį tikrai žinome, kitos vakcinos pranešimas buvo gautas apie trombozės reiškinius. Detalesnės analizės kol kas pateikti negaliu, nes neskyrėme laiko detalesnei peržiūrai visų reiškinių, kuriuos esame gavę pastarosiomis dienomis, atkreipiame dėmesį, daugiausiai į „AstraZeneca“ sukeltus reiškinius. Tačiau iš Farmakologinio budrumo ir rizikos vertinimo komiteto posėdžių žinau, kad apie tokius reiškinius pranešta ir kitoms dviem rinkoje esančioms vakcinoms“, – aiškino ji.
Pašnekovė pasiskiepijusiems kartu patarė stebėti savo būklę, žiūrėti, ar neatsiranda blauzdos srityje tinimas: „Ypač jei žmogui anksčiau yra buvę tokių reiškinių. Taip pat – stebėti, ar neatsiranda kitų neįprastų reiškinių, kurių nėra patyręs, ir tokiu atveju turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.“
Nusprendė laikinai stabdyti skiepijimą
Portalas tv3.lt primena, kad nors dar antradienį dieną sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė neturintis pagrindo stabdyti skiepijimo „AstraZeneca“ vakcina, vakare pranešta, jog Lietuva jungiasi prie kitų šalių ir laikinai stabdanti skiepijimą šia vakcina. Iš viso vakcinacija laikinai sustabdyta 16 Europos bendrijos šalyse viena ar visomis vakcinos serijomis.
„Šiandien gavau iš Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) rekomendaciją, kuria tarnyba, kaip ir kitos Europos Sąjungos valstybės, atsargumo sumetimais rekomenduoja sustabdyti vakcinavimą COVID-19 „AstraZeneca“ vakcina, iki kol Europos vaistų agentūra (EVA) pateiks galutines išvadas dėl šios vakcinos saugumo“, – pranešė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Kaip sakė R. Pilvinienė, matant, kad kitose šalyse pranešama, jog pasiskiepiję žmonės patiria sunkius sveikatos sutrikimus, net mirtis, buvo nuspręsta siūlyti laikinai stabdyti vakcinavimą „AstraZeneca“ vakcina ir Lietuvoje.
Portalas tv3.lt primena, kad nerimas dėl vakcinos prieš kurį laiką kilo po incidento Austrijoje, kai po skiepo viena 49-erių seselė dėl sunkaus krešėjimo sutrikimo mirė, o kita, būdama 39-erių, atsidūrė ligoninėje išsivysčius plaučių embolijai. Tuo metu Lietuva po kelių dienų sustabdė skiepijimą tik konkrečia vakcinos serija.
Sveikatos apsaugos ministro duomenimis, Lietuva yra gavusi per 115 tūkst. „AstraZeneca“ vakcinos dozių, paskiepyta apie 74 tūkst., taigi, likutis siekia daugiau kaip 41 tūkstantį. Planuota, kad kovą atvyks dar 74 tūkst. dozių.
„Modernos“ vakcinos, pasak A. Dulkio, yra likę „vos keli tūkstančiai“, o „Pfizer“ vakcinos centruose yra apie 40 tūkst. dozių.Statistikos departamento duomenimis, pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze praėjusią parą paskiepyti 6385 žmonės, antra doze – 924 asmenys. Iš viso šalyje pirmąja doze paskiepyti 260 tūkst. 616 žmonių, abiem dozėmis – 100 tūkst. 185 asmenys.