Prieš Velykas iš Amerikos į tėvynę trumpam atvykusį Liudą Masteiką Lietuva pasitiko maloniu pavasariu. Tačiau nuotaiką temdė neišspręstos problemos su „Sodra“. Septyniasdešimt trejų Liudas – pensininkas, bet lietuviškos pensijos negauna.
„Aš pridaviau į „Sodrą“ visus dokumentus ir jie man pasiūlė tame atsakyme kreiptis į tarptautinį pensinį fondą. Kur jis, kaip kreiptis, jokios informacijos jie man nedavė“, – pasakoja L. Masteika.
Lietuvoje šaltkalviu Liudas dirbo daugiau nei 20 metų ir pensiją turėjo gauti jau 6 metus. Bet tąkart, kai kreipėsi, jam „Sodra“ nepaaiškino, nei kiek jam pensijos priklauso, nei ar pakanka pateiktų dokumentų.
„Kaip ir numojau ranka. Galvojau, kad jie mane čia mulkina, tuo viskas ir pasibaigė, daugiau nesikreipiau į tą „Sodrą“, – sako Liudas.
Liudas jaučia nuoskaudą, kad „Sodros“ darbuotojai nepadėjo susitvarkyti reikiamų dokumentų pensijai.
„Nelabai malonu, svetima šalis kažkaip labiau rūpinasi negu sava šalis. Toks truputį lyg ir negerumas apima“, – skundžiasi emigrantas.
Atgautų tik paskutinių 12 mėnesių pensiją
Tačiau dabar Liudas pasiryžęs su teisininkų pagalba išsikovoti jam priklausančią pensiją.
„Preliminariais skaičiavimais, suma siekia 30 tūkstančių eurų, galbūt netgi ir daugiau. Nėra vienetinis atvejis ir ypatingai Kauno „Sodros“ darbuotojais nusiskundimus iš praeities laikų girdžiu jau ne pirmą kartą“, – pasakoja „Personal Interpreter LTD“ direktorė Sandra Paulauskė.
Tačiau pagal dabartinius įstatymus, net ir susitvarkęs dokumentus, vyras atgaus pensiją tik už paskutinius 12 mėnesių, o ne išėjimo į pensiją dienos.
„Sodros“ valdyba turėtų pateikti premiją „Sodros“ darbuotojai, kad jos dėka apie 30 tūkstančių eurų nugulė į „Sodros“ biudžetą“, – sako S. Paulauskė.
„Kodėl tie metai buvo įteisinti, nes žmogus nepateikia, nekontaktuoja, tada metai jau įgauna visiškai kitokią prasmę, bet jeigu tai iš tiesų yra „Sodros“ klaida, tai aš manau, kad žmogui turi būti kompensuojama“, – komentuoja socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Siūlo įstatymo pataisą
Seime po pateikimo pritarta įstatymo pataisoms, kurios panaikintų 12 mėnesių ribą pensijai atgauti, nes toks ribojimas, anot projekto autorės Dalios Asanavičiūtės, yra neteisingas.
„Atsitinka, kad žmogus nesugeba dažną kartą susitvarkyti dokumentų. Praranda savo uždirbtą pensijos dalį ir aš mačiau tame neteisybę. Nes žmonės, jei turi teisę gauti pensiją sukakus tam tikram amžiui, reiškia, jis tą pensiją užsidirbo savo metu, mokėdamas įmokas“, – sako D. Asanavičiūtė.
Įstatymo projekto autorė nuogąstauja, ar jį pavyks priimti, nes kai kurie politikai jam nepritaria. Per pateikimą prieš balsavo Juozas Olekas, nors dabar ne toks kategoriškas.
„Jeigu kalta yra institucija, kuri vienaip ar kitaip neinformavo žmogaus ir dėl to jam nėra išmokėta, tai ta skola susidariusi turėtų būti grąžinta visa, o ne kažkoks gabalėlis“, – sako J. Olekas.
O štai buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras neskuba projektui pritarti.
„Reikia sulaukt Vyriausybės išvados ir, kai ji bus, darysim sprendimus, iš principo, jei čia yra problema, ją reikia spręsti“, – komentuoja „Vardan Lietuvos“ atstovas Linas Kukuraitis.
„Sodra“ komentuoti Liudo istoriją atsisakė – senjoras, anot, „Sodros“, asmeniškai dar kartą turėtų į ją kreiptis. O situacijos, kai Lietuvos piliečiai, gyvenantys tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, kreipiasi dėl pensijos skyrimo po maždaug 10 metų yra retos.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.







































































































































































































































































