Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Pietrytinėje Ispanijos dalyje esantis Tore-Pačeko miestas jau kelias naktis neramus – vietiniai kovoja su policijos pareigūnais.
Neramumai prasidėjo, kai praėjusią savaitę migrantas užpuolė ir sumušė 70-metį vyriškį, išėjusį pasivaikščioti. Vyrą sumušė marokietis nelegalas. Nors jį sulaikė policija, bet miesto gyventojų kantrybė trūko. Iš maždaug 40 tūkstančių gyventojų, trečdalį sudaro būtent marokiečiai migrantai.
Nelegalai plaukia į Ispaniją, Italiją, Graikiją. O ten jau sparčiai pildosi ir jiems skirti apgyvendinimo centrai.
Dauguma nelegalų – vyrai
29-erių sudanietis Gamaa Birir Mohamed Musa sako, kad yra farmacininkas. O Sudane, esą buvo kankinamas ir mušamas, todėl nusprendė vykti į Europą. Dabar jis yra migrantų centre Kretoje.
„Pagal Jungtines Tautas, jie turi mus gelbėti. Pagal žmoniškumo principus, jie turi mus gelbėti. Ir jie tą žino“, – sakė migrantas.
Sulaikymo centrai pilni jaunų vyrų. Moterys ir vaikai sudaro tik mažą dalį.
„Negaliu sakyti, kad sąlygos, kaip viešbutyje, bet stengiamės jas gerinti, kiek tik galime. Agijoje jie yra parodų salėje, parūpinome tualetus, vandens, maisto – tokios tos sąlygos. Jie nėra viešbutyje, bet mes stengiamės pasirūpinti viskuo, kad užtikrintume žmoniškas sąlygas“, – teigė Kretos Civilinės saugos vadovas George Tsapakos.
Jungtinėje Karalystėje glaudžiasi viešbučiuose
Bet viešbučių patogumais mėgaujasi nelegalai Jungtinėje Karalystėje. Kai kurie prieš imigraciją nusiteikę britai į tokias vietas patys lenda ir filmuoja, norėdami savo akimis pamatyti, kokios sąlygos nelegalams suteiktos už britų mokesčių mokėtojų pinigus.
Britų žiniasklaida suskaičiavo, kad pavasarį viešbučiuose buvo apgyvendinta daugiau nei 30 tūkstančių migrantų. Tai mokesčių mokėtojams kainuoja po daugiau nei 1.15 milijardo eurų kasmet.
Britų valdžia dabar žada, kad viešbučiuose migrantai gyvens iki 2029-ųjų, bet šalies auditoriai skaičiuoja, kad per artimiausią dešimtmetį rūpestis nelegalais britams kainuos daugiau nei 17 milijardų eurų.
Kad bėga ne nuo pavojų, o tiesiog ieško sotesnio gyvenimo, įrodo ir faktas, kad migrantai jau būdami Prancūzijoje bando patekti į Jungtinę Karalystę. Lamanšo sąsiaurį jie dažnai bando perplaukti valtimis.
Nors dalis svajoja apie Britaniją, kai kuriems gerai ir Europos Sąjunga. Šiemet per pirmus 3 metų mėnesius prieglobsčio paprašė beveik 200 tūkstančių nelegalų. O pagal naująjį migracijos paktą, valstybės privalės dalintis migrantų našta.
Gresia sumokėti daugiau nei 3 milijonus eurų
Jau paskaičiuota, kad Lietuvai teks rinktis – pusantro šimto nelegalų, arba sumokėti daugiau nei 3 milijonus eurų. Bet jau ilgiau nei metus laiko Lietuva nesugeba nuspręsti, kurį variantą pasirinks.
„Prieš mėnesį suderinome su Komisija strategiją. Viskas laiku, vėlavimų nematome. Reikia suprasti, kad yra Vidaus reikalų ministerija, yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kurie yra pagrindiniai šio pakto turinio davėjai, ir tikrai intensyviai mes dirbame, grupė veikia nuolat ir ieško sprendimų“, – tikino vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius.
Vis tik sprendimą – migrantai ar pinigai – ministerija žada deleguoti Seimui šį rudenį.
„Tas visas paketas įsigalioja 2027 metais, rudens sesijoje. Kaip ir planavome, mes pateiksime dokumentų paketą, kuriame ir bus numatyta, kaip bus priimami sprendimai dėl migrantų. Ar dalinis priėmimas, ar mokėjimas kompensacijų. Patvirtinus Seimui, manyčiau, kitais metais sausį galėsime sakyti, ką mes darysime“, – sakė ministras.
Tiesa, anksčiau skambėjo politikų kalbos, kad Lietuva bandys išvengti ir migrantų, ir pinigų mokėjimų – apeliuos į tai, kad priėmėme nemažai pabėgėlių ukrainiečių, be to, teko atlaikyti ir Lukašenkos pasiųstų nelegalų antplūdį.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



















































































































































































































































