Jis pripažino, jog įmonės akcininkui ir buvusiam vadovui Marijušui Koženevskiui žemesnės instancijos teismai pagrįstai skyrė administracinę 3,3 tūkst. eurų baudą už tai, kad „Eksortus“ tęsė dvi sutartis su IAE, nors 51 proc. įmonės akcijų tuomet kontroliavo Rusijos pilietis Sergejus Petrovas.
LAT antradienį pranešė, kad tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys privalo laikytis europinių ir nacionalinių sankcijas Kremliaus režimui reglamentuojančių teisės aktų, kuriais sąsajų su Rusija turintiems verslams draudžiama tęsti arba vykdyti viešųjų pirkimų sutartis.
„(Europos Sąjungos – BNS) Tarybos reglamentas (...) ir Tarptautinių sankcijų įstatymas imperatyviai nustatė draudimą tarptautinių sankcijų įgyvendinimo laikotarpiu sudarinėti naujas prievoles, vykdyti seniau sudarytas prievoles, šias nutraukiant vienašališkai ar šalių susitarimu arba jų vykdymą sustabdant. Byloje nustatyta, kad minėta pirkimo-pardavimo sutartis tiek teisiniu, tiek faktiniu požiūriu buvo vykdoma, bendrovė nesustabdė sutarties ar neinicijavo šios sustabdymo, todėl (...) minėtas draudimas buvo pažeistas“, – antradienį išplatiname pranešime konstatavo LAT.
„Taigi administracinėn atsakomybėn bendrovės direktorius buvo patrauktas pagrįstai“, – nurodė jis.
M. Koženevskiui bauda skirta, nes jis įsigaliojus sankcijoms Rusijai toliau vykdė dvi su IAE sudarytas sutartis: toliau tiekė apsaugines antklodes bei vykdė Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos statinių griovimo parengiamuosius darbus ir laikinų statinių statybą.
Šios sutartys buvo pasirašytos atitinkamai 2021 ir 2022 metais.
Byloje nustatyta, kad tuomet 51 proc. „Eksortus“ akcijų valdė Rusijos pilietis.
Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ 2023 metais rašė, kad tai S. Petrovas, kuris buvo nurodęs kitą savo tapatybę – Lenkijos pilietybę ir lenkišką pavardę Siergiejus Pietroszas.
LAT teigimu, M. Koženevskis sąmoningai vengė draudimo dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, jei įmonę kontroliuoja Rusijos pilietis.
Pats M. Koženevskis aiškino, jog jo S. Pietrozas yra Lenkijos pilietis, o teismai nepagrįstai konstatavo, kad jis turėjo žinoti apie savo partnerio rusišką tapatybę, nors apie ją informacijos neturėjo nei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, nei Lenkijos institucijos.
IAE 2023-iasiais teigė, kad informacija apie S. Petrovo turimus mažiausiai dviejų valstybių pasus IAE nebuvo žinoma ir tiekėjas apie tai neinformavo.
2022-ųjų kovą Lietuvoje įsigaliojo Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos iš strateginių objektų viešųjų pirkimų gali būti eliminuojamos įmonės, kurių galutiniai savininkai yra Rusijos ar Baltarusijos piliečiai.
Registrų centro duomenimis, šiuo metu M. Koženevskis šiuo metu valdo 74,50 proc. „Eksortus“ akcijų, likusias – bendrovė „Specprojektas“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!