• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moters pavardė po santuokos turi atitikti lietuvių kalbos taisykles, pareiškė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT).

Moters pavardė po santuokos turi atitikti lietuvių kalbos taisykles, pareiškė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT).

REKLAMA

Jis pirmadienį atmetė kasacinį vilnietės skundą, kad jai po santuokos būtų suteikta vyro pavardė be lietuviškos galūnės – tokia pat, kaip jos sutuoktinio, nesugramatinta.

Pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai šį pareiškėjos reikalavimą atmetė, LAT patvirtino jų sprendimą.

Moteris kreipėsi į teismą, prašydama įpareigoti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyrių pakeisti jos pavardę. Po santuokos jai suteikta pavardė su galūne -ienė, tačiau ji norėjo, kad jos pavardė būtų lygiai tokia pati kaip sutuoktinio.

REKLAMA
REKLAMA

LAT pabrėžė, kad asmenvardžių darymą ir rašymą reglamentuoja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) nutarimas „Dėl moterų pavardžių darymo“ bei teisingumo ministro patvirtintos Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės.

REKLAMA

VLKK nutarime numatyta, kad vyrų ir moterų pavardės savo forma skirsis net tada, kai sutuoktinių pasirinkta pavardė yra bendra.

„Toks moters pavardės, pasirinktos kaip bendros sutuoktinio pavardės, gramatinimas pripažintinas teisėtu ir pagrįstu tiek galiojančiais teisės aktais, tiek nacionalinėje ir tarptautinėje jurisprudencijoje, pagal kurią moterų pavardžių gramatinimas yra pateisinamas konstituciniu imperatyvu – Lietuvos Respublikos piliečio vardą ir pavardę asmens dokumentuose rašyti pagal lietuvių kalbos taisykles“, – teigiama LAT sprendime.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, remiantis VLKK nutarimo nuostatomis, bendra taisyklė yra ta, kad moterų pavardės daromos iš vyro pavardės su priesagomis -ienė ir -(i)uvienė, arba tais atvejais, kai norima turėti pavardės formą, kuri nenurodytų šeiminės padėties, pavardė iš vyriškos pavardės gali būti daroma su galūne -ė.

Išimtyse nurodyta, kad moteris gali pasilikti sutuoktinio pavardę, jos nekeisdama, jeigu jos ši yra nelietuviškos kilmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teismo teigimu, nagrinėjamu atveju pareiškėja nepateikė įrodymų, kad jai turėtų būti pritaikyta pastaroji Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklėse numatyta išimtis.

„Todėl pareiškėjos po santuokos pasirinktos pavardės įrašas Lietuvos Respublikoje yra pagrįstai atliktas remiantis pagrindinėmis asmenvardžių rašybos nuostatomis – juos rašyti lietuvių, kaip valstybine, kalba“, – konstatavo LAT.

REKLAMA
Svarbu yra issaugoti pavardziu galunes -avicius (-aviciene), -evicius (-eviciene) ar ne del to taip kovojome ir ar ne del to dabar laisve dziaugiames.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų