„Nežinau, apie kokį konferencinį turizmą yra kalbama, (...) bet aš labai bijau, kad Šnipiškės pritrauks ne konferencinį turizmą, o žmones, žydus iš pasaulio, kurie atvažiuos į civilizuotą, demokratinę valstybę žiūrėti, kaip yra išniekinamos žydų kapinės“, – LRT radijui penktadienį sakė F. Kukliansky.
„Jeigu šito yra siekiama, jeigu tai vadinasi konferenciniu turizmu, tada tai yra nesunku pasiekti“, – pridūrė ji.
Sporto rūmai yra pastatyti senųjų Šnipiškių žydų kapinių teritorijoje.
F. Kukliansky: „Mažų mažiausiai žeidžia“
Apie Vyriausybės planus iš anksto nebuvusi informuota F. Kukliansky akcentavo, kad tokia komunikacija yra nepriimta, idėja turėjo būti išdiskutuota su suinteresuotomis šalimis.
„Kalbantis galima daug ką išspręsti. Bet taip, nei iš to, nei iš šio, po visų diskusijų, po visų argumentų, staiga sužinoti iš viešo informavimo priemonės, kad „jūs čia niekas ir mes ir be jūsų padarysime“, žinot, mažų mažiausiai žeidžia“, – teigė bendruomenės pirmininkė.
„Žmonės turi kalbėti ir valdininkai, kokie jie bebūtų, ar jie naujai atėję, ar seniai atėję, nauja kadencija, sena kadencija, turi kalbėti ir išklausyti nuomonių“, – tikino ji.
Pasak F. Kukliansky, Lietuvos žydų bendruomenė taip pat nuolat baiminasi, kad planuojamas konferencijų centras gali pavirsti koncertų sale.
„Pabandykite nueiti į katalikų kapines, galit ir Rasų kapines, ar kokias norit, ir padarykite ten sceną, ar padarykite ten konferencijų salę. Na, aš kažkaip tai nelabai įsivaizduoju, kad tai yra įmanoma“, – kalbėjo F. Kukliansky.
BNS trečiadienį rašė, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijai bus pavesta parengti naują galimybių studiją dėl būsimo Vilniaus kongresų centro projekto ekonominės naudos, bus numatyti konkretūs rūmų pertvarkymo terminai bei investicijos.
Be to, numatoma sutvarkyti aplink pastatą esančių senųjų Šnipiškių žydų kapinių teritoriją, įamžinti Sausio 13-osios įvykius.
Vyriausybei paskelbus apie šį sprendimą, sostinės meras Valdas Benkunskas sakė apie tai nieko nežinojęs. Meras tvirtino inicijuosiantis diskusiją su Vyriausybe, siūlys susitikti ir su verslo bendruomene.
BNS dar 2022 metais rašė, kad tuometinės premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė siūlė apleistus rūmus paversti muziejumi ar memorialu, skirtu žydų Lietuvos žydų istorijai. Ankstesnė valstiečių Vyriausybė planavo rūmuose įrengti Kongresų centrą, tačiau projektas taip ir nebuvo padėtas.
Planai vietoj 1971-aisiais statytų nebenaudojamų koncertų ir sporto rūmų įrengti konferencijų centrą brandinti nuo 2015-ųjų, kai pastatą perėmė Turto bankas.
Sporto rūmų rekonstrukcijos projektui priešinosi ir kai kurios žydų bendruomenės, nes kompleksas yra senųjų žydų kapinių teritorijoje, kurios čia veikė nuo XVI amžiaus.
1988 metų spalį Sporto rūmuose vyko Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio steigiamasis suvažiavimas, o 1991-ųjų sausį čia atsisveikinta su Lietuvos laisvės gynėjais, žuvusiais per Sausio 13-osios įvykius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!