• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kontroliuodami, kad šia liga sergantys pacientai reguliariai gertų vaistus, daktarai jiems kasdien skambina vaizdo skambučiu ir stebi, kad visos tabletės atsidurtų sergančiųjų skrandžiuose. Ši ir kitos naujovės jau duoda ir vaisių – tuberkuliozės atvejų mažėja.

Kontroliuodami, kad šia liga sergantys pacientai reguliariai gertų vaistus, daktarai jiems kasdien skambina vaizdo skambučiu ir stebi, kad visos tabletės atsidurtų sergančiųjų skrandžiuose. Ši ir kitos naujovės jau duoda ir vaisių – tuberkuliozės atvejų mažėja.

REKLAMA

Klaipėdos respublikinės ligoninės Tuberkuliozės filialo slaugytoja Ana pasakoja, kaip prasideda jos darbo diena: skambučiu „Skype“ programa pacientui. Ir ne šiaip paplepėti, nes šiame filiale taikoma naujovė. Medikė tiesiogiai stebi, ar pacientas geria vaistus nuo tuberkuliozės. 

Tokios naujovės uostamiesčio medikai ėmėsi pasimokę iš karčios patirties. Gydantis tuberkuliozę vaistus vartoti būtina nuolatos, mat procesą nutraukus liga grįžta. Tiesa, vaistus reikia gerti po keliolika tablečių kasdien. O jei žmogus serga vaistams atsparia tuberkuliozės forma, gydymas užtrunka net nuo 18 mėnesių iki dviejų metų ir ilgiau. Tad daliai pacientų tokia rutina nusibosta ir jie vaistų tiesiog nebegeria, o medikams meluoja, kad gydosi toliau ar sugalvoja kokių pasiteisinimų.

„Dalis pacientų sakydavo, kad jie jausdavosi, jog nelabai kas į juos kreipia dėmesį, ar jiems negera, ar pykina ar kas. Ir jie tada patys imdavosi spręsti savaip problemas, nutraukdavo gydymą, o paskui liga atsinaujina, padidėja atsparumas vaistams neretai ir tada dar daugiau problemų“, – sako skyriaus vedėjas Saulius Diktanas.

REKLAMA
REKLAMA

Tad išgirdę apie skandinavų šalyse taikomą praktiką, vaizdo skambučiu stebėti, ar pacientas gerią vaistus, to ėmėsi ir uostamiesčio medikai.

REKLAMA

„Mes vieninteliai, kurie taikom plačiai taip. Pavienių atvejų buvo, gal ir yra kitur, bet anksčiau jis nebuvo net įteisintas. Dabar jau yra įteisintas pilnai ir galime jau tokį gydymą skirti“, – pasakoja S. Diktanas.

Susiskambinimo vaizdo skambučiu laiką medikai su pacientais sutaria iš anksto. Tiesa, jei žmogus neatsiliepia, ramybės jau tą dieną neturės.

„O jeigu nepakelia, tai slaugytoja primygtinai skambina“, – teigia vyriausioji slaugytoja Valentina Beržienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jei pacientas kuo nors skundžiasi, su juo nuotolinių būdų bendravusi slaugytoja viską perduoda to žmogaus daktarui.

Iki šiol tuberkulioze sergantys žmonės vaistus privalėjo gerti bendraudami akis į akį su medikais, vadinamuosiuose DOTS kabinetuose. Tad bendravimas nuotoliniu būdų padeda išsaugoti ir daktarų sveikatą. Tiesa, pacientams, kurie neturi išmaniųjų įrenginių ar vaizdo kamerų, vis dar teks su medikais sutikti gyvai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pacientai ateina kiekvieną dieną į DOTS kabinetą ir vaistus sugeria slaugytojos akivaizdoje“, – kalbėjo V. Beržienė.

Vis tik, anot medikų, galimybė kabinete ar vaizdo skambučiu stebėti, ar pacientas geria vaistus jau atneša ir vaisių. Pastarąjį dešimtmetį pagal sergančiųjų tuberkulioze rodiklius mūsų šalis pirmavo Europoje.

Jei šia liga serga 40 iš 100 000 gyventojų, tai, remiantis pasauline praktika, sergamumas šalyje iš tiesų didelis. Dar 2017-aisiais Lietuvoje tuberkulioze sirgo 44 iš 100 000 gyventojų. Klaipėdoje – 46 iš 100 000. Šiandien Lietuvoje tuberkulioze serga 23 žmonės iš 100 000, uostamiestyje 18. O liga iš tiesų baisi. 

REKLAMA

Vis tik medikai baiminasi, kad dėl koronaviruso tuberkuliozė vėl gali pradėti plisti.

„Paslaugos prieinamumas nebuvo pakankamas, nes buvo ribojimai. Ir dabar išlenda tuberkuliozės atvejai, kurie yra užleisti abipusiai“, – pasakoja R. Gylienė.

Tuberkuliozė yra labiausia paplitusi infekcinė liga. Ja pasaulyje serga 2 milijardai žmonių, kasmet 3 milijonai miršta. Tuberkuliozę anksčiau lietuviai vadindavo džiova. Nuo jos mirė ir Vincas Kudirka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų