Mirusiųjų artimieji tvirtina, kad „koronavirusas žudo dukart“ – iš pradžių žmogų, o tuomet ir jo artimuosius, kurie dažnai neturi galimybių atsisveikinti ir palydėti jo į paskutinę kelionę.
Viena labiausiai nuo viruso nukentėjusių šalių pasaulyje yra Ispanija. Valdžia įvedė griežtas taisykles, kuomet patekti į kapines gali tik trys šeimos nariai ar artimiausi draugai, o apeigų metu privalomas stovėti nutolus bent per metrą. Dažnai laidotuvės ir išvis vyksta tik dalyvaujant kunigui ir apsauginius kostiumus vilkintiems duobkasiams.
Kaip atrodo laidotuvių procesija
Mirusiųjų yra tiek daug, kad Ispanijoje dirbantys krematoriumai priversti dirbti faktiškai be pertraukų. Kas penkiolika minučių prie Madrido „La Almudena“ kapinėse esančio krematoriumo išdygsta tamsi procesija.
Tėvas Edduaras pasitinka šeimos narius, atėjusius atiduoti pagarbą savo artimajam. Eisenoje dalyvauja ne daugiau penkių žmonių. Stovėdami šalia paprasto medinio karsto gedintys žmonės privalo laikyti atitinkamos distancijos. Kai kurie jų vilki kaukes ir pirštines. Apkabinimai ar bučiniai yra retai bepasitaikantis atvejis, rašoma CNN.
Tėvas Edduaras pašlaksto uždarą karstą šventintu vandeniu, prieš pat keliems krematoriumo darbuotojams pasikraunant mirusįjį ir nusivežant į vidų.
Ir tai yra viskas. Nėra nei atsisveikinimo kalbų, nei artimųjų ir draugų ilgesnio gedėjimo kartu. Iš tiesų, to vargu ar užtenka laiko paprasčiausiai atsisveikinti, pažymima CNN.
„Jūs galite matyti tai jų veiduose, tą didį skausmą“, – cituojamas tėvas Edduaras. Pasak šventiko, žmonės ne tik praranda savo mylimuosius, tačiau ir atsisveikinti su jais gali tik labai siaurame rate. Kai kurie tiesiog telefonu transliuoja tiesiogiai savo artimiesiems laidojimo procesiją.
Katalikiškoje Ispanijoje uždarius visas bažnyčias, kapinės dabar yra faktiškai vienintelė vieta, kurioje galima išvysti kunigą.
„Aš stengiuosi būti kuo artimesnis jiems. Aš sakau, kad aš su jais ir jie nėra vieniši. Kartais tai mane nuliūdina. Aš verkiu“, – pasakojo kunigas.
Rizika užsikrėsti pačiam kunigui yra pakankamai didelė. Jis neturi jokių apsisaugojimo priemonių.
„Tai gali skambėti keistai, tačiau šį istorinį momentą aš tai laikau tam tikra privilegija… mano gyvenimas yra skirtas žmonėms – būti su jais šiuo lemiamu momentu“, – aiškino jis.
Mirtys dėl įrangos trūkumo
Žmonės miršta dėl perpildytų ligoninių ir trūkstamos įrangos. Tragiškų pavyzdžių, kaip Felixo Poveda šeimos atveju, pasitaiko neretai. Vyras kartu su savo šeimos nariais užsikrėtė virusu prieš kelias savaites. Užsikrėtė ne tik jis pats, bet ir brolis su mama – visi trys buvo išgabenti į ligoninę. Jo 77-erių motina mirė.
Kaip ir daugelis Ispanijoje, F. Poveda atsisveikinti su artimu žmogumi turėjo telefonu. Vyras tvirtina, kad gydytojai jam pateikė tokį paaiškinimą: jo mama „neatitiko“ reikalavimų plaučių ventiliavimo įrangai – Madrido ligonines užgriuvus ligonių bangai, pradėjo trūkti gyvybę galinčios gelbėti įrangos.
„Aš nežinau, kaip su tuo tvarkytis… Nežinau, kaip jaustis“, – aiškino jis.
Jis supranta, kam reikalinga laikytis atstumo laidotuvių metu, tačiau tai niekaip nepalengvina situacijos.
„Aš čia esu vienas. Mano brolis ir sesuo negalėjo atvykti. Mano žmona neatvyko. Anūkai ir anūkės neatvyko. Tik aš. Neįmanoma tokio dalyko įsivaizduoti“, – širdgėla dalijosi vyras.
F. Poveda tvirtino, kad planuoja surengti „normalias“ laidotuves, kuomet baigsis krizė, tik nebuvo tikras, kada tai galėtų įvykti.
Susirgusiųjų skaičius krinta
Tokios laidojimo ceremonijos ir mirčių akistatos yra kasdienybė Ispanijoje paskutines tris savaites, kurių metu galioja nepaprastoji padėtis, – dar mažiausiai trys panašios savaitės liko.
Ispanija tapo viena labiausiai koronaviruso sukrėstų valstybių pasaulyje. Madridas – labiausiai nukentėjęs miestas šioje šalyje. Jam tenka net 40 proc. visų užfiksuotų mirčių. Miesto morguose netelpa mirusiųjų kūnai, todėl laikinam jų saugojimui buvo pasitelktos dvi ledo arenos. Kapinėse laidojama du ar tris kartus daugiau kūnų negu paprastai.
Kol kas guodžianti naujiena yra ta, kad tiek užkrėstųjų, tiek ir mirusiųjų nuo ligos skaičius kasdien po truputį mažėja.
Balandžio 7-ąją Ispanijoje buvo užfiksuota jau 140 tūkst. užsikrėtusiųjų, iš jų beveik 14 tūkst. mirė, pasveiko – beveik 44 tūkst.