Praėjusią savaitę Seimo valdyba pranešė, kad, suprasdama ypatingą Kovo 11-osios reikšmę valstybės istorijoje, bet atsižvelgdama į paskelbtą ekstremaliąją situaciją ir į Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas, koreguoja numatytą nepriklausomos valstybės atstatymo 30-mečio šventinę programą.
„Seimo valdyba laiko savo pareiga perspėti vyresnio amžiaus ir sergančius lėtinėmis ligomis asmenis dėl galimų pavojų sveikatai, kurie gali iškilti ir viešų renginių metu“, – rašoma Seimo valdybos sprendime.
Posėdžiai vyks, minėjimas – ne
Dėl iškilusios koronaviruso grėsmės Seimo valdyba nusprendė atšaukti visus uždarose patalpose numatytus šventinius renginius Seime, tarp jų – ir iškilmingą Kovo 11-osios posėdį. Šis posėdis bus prijungtas prie kitos šventės – gegužės viduryje vyksiančio Steigiamojo Seimo šimtmečio minėjimo.
Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja, valstietė Rima Baškienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad taip nuspręsta dėl istorinės Kovo 11-osios salės.
„Ji be langų, su labai prastu vėdinimu. Į šventę būtų atvykę labai daug žmonių, galėjome turėti problemą dėl galimo susirgimo, jei kažkas nuo kažko užsikrėstų. Gerbdami ir mylėdami mūsų signatarus ir visus vyresnės kartos žmones, tiesiog pasirinkome kitą sprendimo kelią ir to iškilmingo posėdžio kovo 11 dieną nebus, jis nukeliamas į gegužės 15 dieną, kartu su Steigiamojo Seimo 100-mečiu“, – kalbėjo R. Baškienė.
Tačiau Seimo darbas, anot pašnekovės, sutrikti neturėtų. Kovo 10 dieną prasidėjusi parlamento sesija, R. Baškienės teigimu, itin svarbi, tad plenariniai posėdžiai vyks.
„Skirtumas tas, kad darysime pusės valandos pertraukas. Padirbame 1,5 val., darome pusvalandžio pertrauką, išvėdiname ir toliau dirbame. Bet čia detalės. <...> Seimo plenarinių posėdžių salė yra išskirtinai šiuolaikiška, su puikia vėdinimo sistema“, – pasakojo Seimo vicepirmininkė.
Posėdžius galės stebėti internetu
Įprasta tvarka vyks ir Seimo valdybos, komitetų, komisijų posėdžiai. Tačiau dalis Seimo kasdienybės visgi pasikeis. Kaip sakė R. Baškienė, Seime nebus rengiamos konferencijos, nekviečiamos ekskursijos po Seimo rūmus.
Parlamento vadovybė kreipėsi į kolegas parlamentarus ir dėl komandiruočių. Pirmadienį Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis LRT laidoje „Dienos tema“ pranešė, kad Seimas nusprendė atšaukti visas iki šiol suplanuotas komandiruotes.
Seimo vicepirmininkė tvirtino, kad neturi informacijos, ar pertraukos tarp sesijų metu kurie nors iš Seimo narių galėjo išvykti į koronaviruso protrūkio šalis, tačiau Seimo kanceliarija kreipėsi į parlamentarus, kad šie apie tokias savo keliones pasisakytų.
R. Baškienė pasakojo, kad jei Seimo narys prastai jausis ar pabijos dėl savo sveikatos, galės posėdį internetu stebėti namuose ir jam nebus fiksuojama pravaikšta.
„Bet turi būti motyvai, o ne, kad tingi eiti“, – sakė R. Baškienė.
Seimo vicepirmininkė įsitikinusi, kad Lietuva ėmėsi visų atsargumo priemonių, kad užkirstų kelią galimam koronaviruso protrūkiui.
„Mes visi turime nešti atsakomybę. Kad atsakingas elgesys ne tik mus pačius, bet ir aplinkinius apsaugotų. <...> Prevenciškai mūsų medikai padarė viską teisingai, pasakė žmonėms, kad plautų rankas, kad neeitų į masinius renginius. <...> Visos sąlygos sudarytos, bet visur turi veikti protingumo ir atsargumo kriterijai“, – kalbėjo R. Baškienė.
Ministerijos atšaukia komandiruotes, keli darbuotojai 2 savaičių karantine
Vyriausybės kanceliarijos teigimu, Vyriausybės darbas dėl koronaviruso nėra sutrikęs, ministrų kabineto posėdžiai ir pasitarimai vyksta kaip įprasta.
Praktiškai tą pačią informaciją unisonu skelbia ir ministerijos – darbas nesutrikęs, vyksta įprasta tvarka, didesnis dėmesys skiriamas higienai. Tačiau kai ko ministerijų klerkams teko atsisakyti.
Aplinkos ministerija naujienų portalą tv3.lt informavo, kad į renginius Romoje ir Bonoje turėjo vykti du ministerijos darbuotojai, tačiau dėl koronaviruso šie renginiai atšaukti.
„Ministerijos vadovybė informavo darbuotojus, kad grįžus po atostogų Italijoje ar kitoje rizikos šalyje tikslinga pasirinkti darbą nuotoliniu būdu. Šiuo siūlymu pasinaudojo vienas darbuotojas“, – tikino Aplinkos ministerijos atstovai.
Energetikos ministerija teigė, kad darbuotojams rekomenduojama iki kovo 31 dienos neplanuoti naujų komandiruočių, o jau suplanuotas labai gerai įvertinti ir priimti sprendimą dėl vykimo į jas.
„Kol kas atšauktų komandiruočių nėra“, – teigė Energetikos ministerijos atstovai.
Finansų ministerija artimiausiu metu neplanuoja jokių vidinių renginių. Taip pat savo darbuotojams sudarė galimybes dirbti nuotoliniu būdu, tačiau, ministerijos atstovų teigimu, išaugusio poreikio dirbti iš namų nėra.
Krašto apsaugos ministerija teigia, kad krašto apsaugos sistemos darbuotojai vyksta į komandiruotes.
„Komandiruotės nėra planuojamas į rizikos valstybes, tačiau, esant tarnybinei būtinybei, sprendimą dėl jų priima ministerijos vadovybė. Dėl komandiruočių į koronaviruso nepaveiktus regionus padalinių vadovams yra rekomenduojama įvertinti galimybę, jei reikia, atsisakyti tarnybinių komandiruočių ar jas atidėti“, – teigė ministerijos atstovai.
Visiems Krašto apsaugos ministerijos darbuotojams, grįžusiems iš rizikos valstybių, skiriamas dviejų savaičių karantinas.
Kultūros ministerija tvirtina, kad į valstybes, kuriose rekomenduojama nesilankyti dėl koronaviruso protrūkio, Kultūros ministerijos darbuotojai nėra komandiruojami. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigė, kad sudarė sąlygas darbuotojams pasirinkti, ar jie nori vykti į komandiruotę, jei tai nėra ypač svarbus renginys, kur nesudalyvavus nukentėtų Lietuvos interesai.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija informavo, kad vienas ministerijos darbuotojas pastaruoju metu yra buvęs Šiaurės Italijoje ir šiuo metu yra karantinuotas namuose. Pasak ministerijos, darbuotojas jaučiasi gerai, tačiau turi nedarbingumo pažymėjimą ir stebi savo sveikatą. Darbuotojas po grįžimo iš Italijos darbe nesilankė ir kontakto su kitais darbuotojais neturėjo.
Teisingumo ministerijos atstovai naujienų portalui tv3.lt teigė, kad yra atšaukti nesvarbūs renginiai, taip pat yra atšaukta dalis jau suplanuotų užsienio komandiruočių. Ministerijoje taip pat vertinamas būsimų užsienio komandiruočių tikslingumas.
Užsienio reikalų ministerija informavo, kad iki kovo vidurio atšauktos komandiruotės į Jungtinių Tautų renginius Niujorke ir Ženevoje. Kitas komandiruotes, ar jos nekelia didesnės užsikrėtimo rizikos darbuotojams, privalo įvertinti ministerijos padalinių ir diplomatinių atstovybių vadovai.
Užsienio reikalų ministerijos renginiai Vilniuje kol kas neatšaukiami, tačiau Lietuvos diplomatinės atstovybėse kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Kinijoje, Japonijoje, Prancūzijoje, dėl koronaviruso atšaukti ar nukelti šventiniai Kovo 11-osios renginiai.
Vidaus reikalų ministerija informavo, kad du darbuotojai, kurie lankėsi koronaviruso protrūkio šalyse, šiuo metu darbuojasi iš namų. Ekonomikos ir inovacijų ministerijai teko atšaukti keturias komandiruotes, Žemės ūkio ministerija teigė, kad atšaukė mokymus darbuotojams.
Sveikatos apsaugos ministerija dėl su koronavirusu susijusios darbų gausos nuspręsta atšaukti arba nukelti suplanuotas darbuotojų komandiruotes ar renginius, kai tai nėra susiję su svarbių klausimų dėl koronaviruso sprendimu.
„Ministras dėkoja kolektyvui už didelį susitelkimą, iniciatyvumą ir komandinį darbą, netaupant laiko ir jėgų, neskaičiuojant darbo valandų“, – rašoma naujienų portalui tv3.lt atsiųstame ministerijos komentare.