Pirmadienį Kinijos Liaudies Respublika paskelbė sankcijas Seimo narei Dovilei Šakalienei. Politikei ir jos šeimos nariams uždrausta atvykti į Kiniją, Makao ir Honkongą. Kinijos užsienio reikalų ministerija įtraukė Seimo narę į sankcijų sąrašą.
Apie tai socialiniuose tinkluose pranešė pati Seimo narė. Jos teigimu, sankcijos jai ir dar devyniems Europos Sąjungos (ES) piliečiams buvo paskelbtos dėl išreikštos kritikos žmogaus teisių klausimais.
„Kartais sužinai apie Tau paskelbtas sankcijas pakeliui iš virtuvės į darbo kambarį – belieka šypsotis. O ir draugija tikrai gera.
Šiandien Kinijos Liaudies Respublika paskelbė sankcijas man ir dar 9 ES piliečiams – parlamentarams bei mokslininkams dėl mūsų kritikos dėl uigūrų genocido ir kitų sistemiškų ir sunkių žmogaus teisių pažeidimų. Mums ir mūsų šeimų nariams uždrausta atvykti į Kiniją, Honkongą, Makao, o su mumis susijusios institucijos ar įmonės vykdyti verslo su Kinija.
Žmogiškumas neparduodamas, tad apsieisime be kelionių ir verslo su Kinijos komunistų partija.
Nutraukti milijonų žmonių neteisėtą kaltinimą, kankinimą ir visišką nesiskaitymą su žmogaus teisių principais? Ne, o kam – geriau paskelbti sankcijas 10 ES piliečių, nes ES paskelbė sankcijas žiaurius nusikaltimus žmoniškumui vykdžiusiems Kinijos komunistų partijos nariams“, – socialiniuose tinkluose rašo D. Šakalienė.
Palaikymą D. Šakalienei socialiniuose tinkluose išreiškė Tarpparlamentinio aljanso dėl Kinijos palaikymo (IPAC). IPAC Twitter paskyroje rašoma, kad aljansas smerkia tokius Kinijos veiksmus.
#BREAKING: China sanctions four #IPAC 🇪🇺 members and advisor in response to EU sanctions on Chinese officials responsible for gross human rights abuses.
We deplore these attempts by to intimidate and silence our parliamentary members and advisors.
Full statement 👇 pic.twitter.com/qW416iKMz0REKLAMAREKLAMAREKLAMA— Inter-Parliamentary Alliance on China (@ipacglobal) March 22, 2021
Sankcijos D. Šakalienei ir kitiems devyniems asmenims įvestos kaip atsakas į Europos Sąjungos sankcijas Kinijos pareigūnams dėl uigūrų mažumos persekiojimo.
Šakalienė: paradoksalu, kad Kinija renkasi bauginti
Socialdemokratė D. Šakalienė BNS sakė, kad šis Pekino žingsnis rodo, kad Kiniją veikia principinga ES pozicija. Politikė priklauso Tarpparlamentiniam aljansui dėl Kinijos, yra viena iš keturiasdešimties ko-pirmininkių.
„Paradoksalu, kad milijardinė valstybė renkasi bauginti mažytės šalies pilietę vietoje to, kad nustotų neteisėtai kalinti ir kankinti milijoną savo šalies piliečių. Ir visgi, tokia staigi Kinijos komunistų partijos reakcija į ES šiandien paskelbtas sankcijas aukštiems kinų pareigūnams, tiesiogiai susijusiems su masiniais sistemingais nusikaltimais žmogiškumui, liudija, kad Kiniją veikia mūsų principinga pozicija“, – sakė Seimo narė.
„Tiek ištrūkusių politinių kalinių liudijimai, tiek ilgametis sistemingas mokslininkų darbas bei surinkti įrodymai liudija, kad Kinijos vykdomas uigūrų genocidas nesiliaus, jei nebus griežtos tarptautinės reakcijos. Mano darbas Tarpparlamentiniame aljanse dėl Kinijos ar kritika dėl žmogaus teisių pažeidimų pagrįsta viešai prieinama tarptautinių patikimų šaltinių informacija“, – pridūrė D. Šakalienė.
Europos Sąjungos pareigūnai neseniai sutarė įvesti sankcijas keturiems Kinijos pareigūnams dėl uigūrų persekiojimo.
Žmogaus teisių gynėjai teigia, kad mažiausiai milijonas uigūrų ir kitų tiurkiškai kalbančių musulmonų yra kalinami vadinamosiose perauklėjimo stovyklose Kinijos šiaurės vakariniame Sindziango regione. Kinija taip pat kaltinama Sindziange naudojanti priverstinį darbą ir vykdanti prievartinę moterų sterilizaciją.