• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politikai pavasario sesijoje ketina svarstyti Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą pakeisti parlamente veikiančios Neįgaliųjų teisių komisijos pavadinimą. Jei Seimas pritartų, ši komisija taptų Asmenų su negalia teisių komisija. 

Politikai pavasario sesijoje ketina svarstyti Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymą pakeisti parlamente veikiančios Neįgaliųjų teisių komisijos pavadinimą. Jei Seimas pritartų, ši komisija taptų Asmenų su negalia teisių komisija. 

REKLAMA

Pavadinimo keitimui pritarė ir trečiadienį posėdžiavusi parlamentinė Neįgaliųjų teisių komisija.

„Ši iniciatyva iš vienos pusės atrodo techniška, bet iš tikrųjų asmenims su negalia, jų bendruomenei ji yra svarbi, nes sulaukta ne vienos reakcijos į tą pavadinimą. Tikrai tas terminas „neįgalus“ yra pasenęs, nepriduodantis orumo ir tam tikra prasme diskriminacinis, nes pabrėžia žmogaus negalią“, – komisijos posėdyje sakė Seimo pirmininko patarėjas Liutauras Vičkačka. 

Jis pasiūlė pakeisti Neįgaliųjų teisių komisijos pavadinimą, atsižvelgiant į pernai įsigaliojusio naujos redakcijos Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatas. Šiame dokumente nuo 2024 m. sausio 1 d. yra atsisakyta neįgaliojo sąvokos, ją pakeičiant į sąvoką – asmuo su negalia. Pasak jo, naujos sąvokos atsiradimas komisijos pavadinime atitiktų ir Jungtinių Tautų (JT) neįgaliųjų teisių konvencijos nuostatas.

REKLAMA
REKLAMA

Komisijos nariai taip pat kalbėjo apie būtinybę atlikti ir kitų teisės aktų terminologijos peržiūrą.

„Šiuo metu įstatymuose vartojamos skirtingos sąvokos. Beje, buvo svarstyta ir tam skirta Konstitucijos pataisa. Gerai būtų atlikti analizę visų teisės aktų ir sąvokas suvienodinti“, – sakė komisijos pirmininkės pavaduotoja Rita Tamašunienė. 

REKLAMA

Būtinybę atlikti sisteminę terminų analizę ragino ir šios komisijos narys, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Laurynas Šedvydis. 

„Tai ne tik techniniai, bet ir pagarbos dalykai“, – sakė jis. 

Parlamentarai sausio mėnesį po pateikimo pritarė Seimo pirmininko S. Skvernelio pateiktoms Statuto pataisoms, siūlančioms pakeisti nuolatinės parlamente veikiančios Neįgaliųjų teisių komisijos pavadinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Seime veikiančioje nuolatinėje Neįgaliųjų teisių komisijoje dirba 11 įvairioms frakcijoms atstovaujančių parlamentarų. Šiai komisijai vadovauja socialdemokratė Indrė Kižienė.

Neįgaliųjų teisių komisija rengia ir teikia Seimui svarstyti teisės aktų projektus, reglamentuojančius asmenų su negalia ir juos prižiūrinčių, slaugančių žmonių teises. Ši komisija taip pat koordinuoja valstybės institucijų ir kitų organizacijų bendradarbiavimą asmenų su negalia teisių užtikrinimo klausimais. Neįgaliųjų teisių komisija atlieka ir parlamentinę kontrolę ir teisinio reguliavimo stebėseną.

ELTA primena, kad praeitos kadencijos Seimas po pateikimo pritarė Konstitucijos pataisai, siūlančiai keisti negalią turinčius žmones įžeidžiančią invalidumo sąvoką pagarbesne – negalios sąvoka. Tačiau šį klausimą svarstęs tuometinis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, atsižvelgdamas į Seimo kanceliarijos Teisės departamento kritiką, nutarė grąžinti iniciatoriams tobulinti šią iniciatyvą. Seimo teisininkai mano, kad terminijos pasikeitimas nėra pagrindas keisti Konstituciją. Toks pakeitimas dėl kalbos, jų nuomone, nedera su Konstitucijos stabilumo principu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų