„Bauda panaikinta teismui nustačius, jog apie jam skirtą smurto orderį ir jam taikomus apribojimus jis net nebuvo informuotas“, – antradienį pranešė teismas.
Bylos duomenimis, pernai rugsėjo 20 dieną asmeniui buvo paskirtas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis, o kitą dieną policijos pareigūnai, atlikdami patikrinimą, kaip laikomasi nustatytų įpareigojimų, ir radę asmenį namuose, surašė administracinio nusižengimo protokolą.
Vėliau spalio 17 dieną buvo priimtas nutarimas dėl apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pažeidimo asmeniui skirti 200 eurų baudą.
Pareiškėjas, kuriam buvo skirta bauda, teismo prašė sumažinti jam paskirtą baudą arba visai ją panaikinti.
Vyras nurodė, jog jam išduotą smurto orderį sužinojo tik tada, kai 2023 metų rugsėjo 21 dieną į jo gyvenamąją vietą atvyko pareigūnai. Jie surašė administracinio nusižengimo protokolą dėl to, kad jis nesilaiko jam smurto orderiu paskirtų įpareigojimų – laikinai išsikelti iš savo gyvenamosios vietos ir nebendrauti su pavojų galinčiais patirti asmenimis.
Teismas sako, kad svarbu pabrėžti ir tai, kad policija į vyro namus tą kartą vyko ne pagal iškvietimą, o vykdydami kontrolę ar vyras laikosi jam skirtų įpareigojimų.
Teismo posėdžio metu liudytoju apklaustas pareigūnai nurodė, kad vyras apie smurto orderį buvo informuotas išsiunčiant jam automatizuotą SMS žinutę, todėl prievolė įteikti popierinę formą nekilo. Vis dėl to, jokių įrodymų, kad SMS žinutė buvo siųsta ir jog ji pasiekė gavėją – nebuvo.
„Teismas sprendžia, jog nėra jokių duomenų ir įrodymų, jog asmeniui buvo žinoma apie jam skirtą smurto orderį ir jam taikomus apribojimus. Pačiame pareigūnų išduotame smurto orderyje asmens parašo nėra, asmens telefone SMS žinutė rasta nebuvo, taip pat nėra jokių kitų duomenų apie informacijos įteikimą jokiu kitu būdu. Dėl šių aplinkybių padaryta išvada, jog asmuo nežinojo ir nebuvo tinkamai supažindintas su sprendimu dėl smurto orderio išdavimo, todėl negali kilti pareiga laikytis orderyje įtvirtintų draudimų ir įpareigojimų bei atitinkamai, atsakomybė už tokių suvaržymų nesilaikymą,“ – skelbdamas nutartį teigė teisėjas Arūnas Purvainis.
Teismas, įvertinęs byloje surinktus duomenis, konstatavo, jog nėra pagrindo nesutikti su asmens argumentais. Byloje nėra jokių įrodymų, kad asmuo SMS žinute ar kokiu nors kitu būdu gavo apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio nuorašą PDF formatu ir dėl to nėra pagrindo manyti, kad asmuo sąmoningai nesilaikė apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio įpareigojimų.
Nutarimas per 20 dienų gali būti skundžiamas.
Smurto artimoje aplinkoje orderiai išduodami nuo pernai liepos.
Per antrąjį 2023 metų pusmetį Lietuvos policija gavo 26 tūkst. įvairių pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje ir beveik dėl pusės jų – 10,747 tūkst. – buvo išduoti apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiai.
Orderis išduodamas, kai nusikaltimo fakto nenustatoma, bet pagal policijos algoritmus tikėtina, kad toje šeimoje gal kilti smurto grėsmė ateityje. Orderis gali būti skundžiamas teismui.