„Nuo šeštadienio viešajame transporte ir kai kuriose uždarose patalpose, kur renkasi daug žmonių, vėl bus privalomos kaukės. Tai grąžiname matydami aplink mus ir Lietuvoje augančius naujų COVID-19 užsikrėtimų atvejus. Kviečiu visus jau dabar užsidėti veido apsaugos priemones vietose, kur būriuojasi daug žmonių. Primenu renginių organizatoriams, kad jie ir dabar privalo užtikrinti saugų atstumą arba kaukių dėvėjimą. Ir labai džiaugiuosi sąmoningais žmonėmis, kuriuos jau dabar matau dėvinčius kaukes“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė Giedrius Surplys.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nuo ministrų kabinetas trečiadienį patvirtino, kad nuo šeštadienio šalyje vėl privaloma dėvėti apsaugines kaukes uždarose patalpose. Veidą dengti bus būtina prekybos vietose, viešajame transporte ir kitose uždarose erdvėse.
Šį sprendimą ministrų kabinetas priėmė, norėdamas suvaldyti pastaruoju metu augantį Covid-19 plitimą šalyje.
„Aš pasiruošęs įvesti privalomumą dėvėti kaukes, įsigaliotų nuo šeštadienio. Kadangi situacija tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje eina blogyn, susirgimų skaičius didėja, siekiant apsaugoti mūsų Lietuvos žmones nuo šio pavojingo viruso, siekiant apsaugoti mūsų ekonomiką, aiškiai siunčiant verslui ženklą, kad mes jų neuždarinėsime ir neribosime, prašyme, reikalausime visuomenės dėvėti kaukes. Tai būtų vienintelis reikalavimas“, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį kalbėjo sveikatos apsaugos ministrą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Tokios prievolės neturės viešojo maitinimo įstaigų ir kultūros bei sporto renginių lankytojai. Taip pat bus numatytos išimtys toms paslaugoms, kurios negali būti suteiktos dėvint kaukę (pvz., barzdos skutimui).
Iki šeštadienio visuomenei bus stipriai rekomenduojama uždarose patalpose dėvėti kaukes.
Kaukės – visuomenės saugumui
Praėjusią savaitę sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė teigė, kad vienas efektyviausių būdų užkirsti kelią plisti virusui – kaukių dėvėjimas.
„Viena iš efektyviausių priemonių yra privalomas kaukių dėvėjimas. Svarstomas tokia priemonė. Pirmiausia, aišku, transporte, prekybos centruose ir kitose masinio susibūrimo vietose, kur yra sunku laikytis saugaus atstumo“, – sakė K. Geruolienė.
Prievolė dėvėti kaukes Lietuvoje galiojo dalies karantino metu. Iki šiol kaukių dėvėjimas buvo rekomenduojamas.
Išskirtos kelios išimtys
Nors kaukių devėjimas nuo šeštadienio Lietuvoje bus privalomas uždarose viešose patalpose, tačiau išskiriamos išimtys, kada kaukių dėvėjimas nėra būtinas. Tarp jų – atvejai, kuomet paslaugos teikimas su kauke yra neįmanomas, taip pat kultūros, sporto renginiai ir viešojo maitinimo įstaigos.
„Priimtas sprendimas, kad turėtų būti privalomas kaukių dėvėjimas uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Išskyrus tais atvejais, kuomet pats paslaugos teikimas su kauke nėra įmanomas. taip pat yra dvi išimtys, kurios bus įtvirtintos operacijų vadovo sprendimu.
Tos išimtys yra susijusios su kultūros, sporto renginiais, viešojo maitinimo įstaigomis. Šiais atvejais yra nustatyti atskiri, pakankamai griežti atstumų reikalavimai. Tų reikalavimų turi būti laikomasi. Taip pat bus griežtinama šių reikalavimų laikymosi kontrolė“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo premjerą pavaduojantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Kaip pavyzdžius jis išskyrė kirpyklas, kuomet skutamos barzdos.
„Tais atvejais kaukę būtų galima nusiimti. Tai tie patys principai, kriterijai, kurie buvo anksčiau“, – patikslino ministras.
Iš pradžių svarstyta, kad prievolė dėvėti kaukes būtų grąžinta nuo ketvirtadienio, liepos 30 dienos, tačiau sprendimas įsigalios šeštadienį, rugpjūčio 1-ąją.
„Tam, kad būtų keletas dienų pasiruošti verslui. Nes už šių kaukių dėvėjimo kontrolę taip pat atsako įstaigos, kurių patalpose tos ribojimas yra įvedamas“, – sakė Ž. Vaičiūnas.
Portalas tv3.lt primena, kad Vyriausybė pritarė, jog nuo šeštadienio Lietuvoje uždarose patalpose privalu dėvėti apsaugines veido kaukes. Dengti veidą privaloma prekybos vietose, viešajame transporte ir kitose uždarose erdvėse.
Iki šiol kaukių dėvėjimas buvo rekomenduojamas.
Nauji kriterijai
Ministrų kabinetas trečiadienį taip pat pakeitė kriterijus dėl karantino režimo ir nustatė, kad tie patys kriterijai galiotų ir sprendžiant dėl papildomų apsaugos priemonių naudojimo.
Nustatyta riba, kad su protrūkiais ar įvežtiniais atvejais nesusijusių Covid-19 atvejų dalis turi sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. naujų atvejų per savaitę.
Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, tokia formuluotė reiškia, kad būtų vertinamas ir viruso plitimas visuomenėje, kai nepavyksta nustatyti, kur įvyko užsikrėtimas.
Taip pat nustatyta, kad sprendžiant dėl papildomų apsaugos priemonių naudojimo ir kitų būtinų priemonių taikymo kriterijus būtų per pastarąsias 14 dienų 3 atvejus 100 tūkst. gyventojų viršijęs sergamumas.
Anot ministerijos, tai būtų 85 koronaviruso infekcijos atvejai per pastarąsias 14 dienų – vidutiniškai 6–7 nauji atvejai per dieną. Iki šiol šis kriterijus buvo ne daugiau nei 5 įvežtiniai COVID-19 atvejai.