• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymas nuo šiol visus grįžusiuosius iš užsienio priverstinai karantinuoti savivaldybės numatytose patalpose sukėlė nemažą audrą – merai piktinosi įsakymo įgyvendinimo skuba ir kai kuriais konkrečiai nurodymais. Savo nuomonę dėl sugriežtintų karantino sąlygų socialiniame tinkle išsakė ir VU Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius. 

Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymas nuo šiol visus grįžusiuosius iš užsienio priverstinai karantinuoti savivaldybės numatytose patalpose sukėlė nemažą audrą – merai piktinosi įsakymo įgyvendinimo skuba ir kai kuriais konkrečiai nurodymais. Savo nuomonę dėl sugriežtintų karantino sąlygų socialiniame tinkle išsakė ir VU Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius. 

REKLAMA

„Kur sutinku, o kur nesutinku su ministru A. Veryga?

1. Sprendimas dėl plakvenilio. Šio medikamento pardavimus apriboti reikėjo, kadangi šį vaistą turime išsaugoti Lietuvos teritorijoje. Turime šiuos medikamentus sukaupti ligoninėms sunkių pacientų gydymui. Pirma tokių sunkių pacientų gydymo patirtis užsienyje ir Lietuvoje teikia vilčių. PRITARIU.

2. Privalomas gyventojų karantinavimas:

a) dėl po kovo 24 dienos sugrįžusių iš užsienio 14 dienų karantino sutinku. Tai taiko ne viena šalis. Nors sugrįžę į Lietuvą žmonės dažniausiai jaučiasi gerai, aktyvus mobilumas, simptomai atsiras po 4-5 parų. Galima svarstyti PGR testavimą po 7 parų (COVID-19 susirgimo požymiai vidutiniškai pasireiškia 5 parą) ir išleisti į namus užtikrinant testo kartojimą po 14 parų ir užtikrinant saviizoliaciją. Gali būti, kad tai būtų pigiau, jeigu turėsime pakankamai testų. IŠ ESMĖS PRITARIU SU NEDIDELĖMIS PATAISOMIS.

REKLAMA
REKLAMA

b) dėl visų lengvai sergančių privalomo karantinavimo. Yra daug problemų, pvz. nepilnamečiai vaikai, kurių nevalia atskirti nuo tėvų. Vaikų teisės ir kt. Žmonės gali vengti patikros. Reikia nepamiršti, kad visuomenėje yra dvi grupės žmonių: vieni laikosi tvarkos, kiti jos nesilaiko. Privalomą karantinavimą atskirose patalpose taikyčiau pastariesiems ir tiems, kuriems būtina užtikrinti tokias sąlygas dėl socialinių veiksnių. Vietoje visų lengvai sergančių karantinavimo siūlyčiau judėjimo kontrolę pritaikant informacines technologijas, elektronines apyrankes ir užtikrinant paciento buvimo vietos nustatymą. Pažeidus tvarką, taikyti privalomą karantiną atskirose patalpose. TAISYTI IŠ ESMĖS“, – tokius pastebėjimus nurodė profesorius.

REKLAMA

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Nuo kovo 16 d. pakeistas įtariamo atvejo apibrėžimas: žmonės, grįžę (ar iki to 14 d. keliavę) iš bet kurios užsienio valstybės, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas. Tai yra, jei staiga prasidėjo karščiavimas, kosulys ar apsunkintas kvėpavimas ir simptomams paaiškinti kitų medicininių priežasčių nėra.Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogui pasireiškė ūmi kvėpavimo takų infekcija ir jis buvo artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat įtariamu atveju laikoma, jei žmogus, kuriam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam būtina  hospitalizacija ir nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

Keliautojams, grįžusiems iš bet kurios šalies, 14-lika dienų būtina izoliuotis. Jiems būtina kasdien matuotis kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir, jei atsiranda bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – pirmiausia būtina skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasireiškus simptomams bus atliekamas tepinėlis naujojo koronaviruso infekcijai nustatyti.Žmonėms, kuriems 14 dienų privaloma izoliuotis namuose, nes jie grįžo iš užsienio, eiti į lauką, jei tai gali sukelti pavojų kitiems žmonėms, draudžiama. Žmogus išeiti į lauką gali, jeigu jis tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, jis išeis į savo balkoną, terasą, nuosavą kiemą, kuriame nesutiks kitų žmonių.

REKLAMA

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

REKLAMA

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

***

Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų