Į susitikimą Baltarusijos žurnalistus S. Kairys pakvietė reaguodamas į daugiau nei prieš savaitę įvykusį incidentą, kuomet Aliaksandro Lukašenkos režimas perėmė ir Minske nutupdė į Vilnių skridusį lėktuvą bei suėmė juo skridusį tinklaraštininką Ramaną Pratasevičių bei jo draugę.
„Visų pirma aš ir mano komanda norime išreikšti jums palaikymą ir solidarumą. Puikiai suprantame, kad ir jūs, ir mes kovojame už bendras vertybes – laisvą pasaulį ir laisvą žodį. Dabartinė didžiulė įtampa kyla iš to, jog laisvo žodžio bijoma, nes jis yra galingas“, – antradienį sakė S. Kairys.
„Todėl Lietuva kiek įmanydama sieks pagelbėti mūsų šalyje dirbantiems Baltarusijos žurnalistams. Mūsų šalyje jūs turite turėti tokias pat teises ir galimybes, kaip ir Lietuvos žurnalistai. Kultūros ministerijos durys jums visuomet atviros“, – pridūrė ministras.
Pasak ministerijos, žurnalistai pasakojo, jog Lietuvoje jaučiasi pakankamai saugūs, siekia palaikyti ryšius su Baltarusijoje likusiais, taip pat ir į kitas šalis pasitraukusiais kolegomis, bet turi išlikti budrūs.
Žurnalistai taip pat išsakė norą prisidėti prie kovos su propaganda bei dezinformacija Lietuvoje, ypač – pietrytiniame šalies regione, kur jų turimos baltarusių bei rusų kalbos žinios bei profesinės kompetencijos gali būti naudingos.
S. Kairys sako, kad Lietuva turi būti pasirengusi priimti didesnį srautą Baltarusijos žurnalistų ir kitų piliečių. Anot Kultūros ministerijos, diskusijose aptartos priemonės, kurios leistų Baltarusijos žiniasklaidai efektyviai tęsti savo darbą.
Pavyzdžiui, reaguojant į žurnalistų prašymus, po susitikimo kreiptasi į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl Lietuvoje gyvenančių baltarusių žurnalistų vakcinavimo nuo COVID-19.
„Kai kurios pagalbos priemonės nėra sunkiai įgyvendinamos – pavyzdžiui, reikėtų tam tikrų profesinių mokymų, lietuvių kalbos kursų, galimybių įgyti patirties lietuviškose redakcijose“, – teigė kultūros ministras.
Dalis Baltarusijos žurnalistų į Lietuvą atvyko po pernykščių šalies prezidento rinkimų, kai A.Lukašenka ėmėsi represijų prieš kilusių masinių protestų dalyvius ir žiniasklaidą.
R.Protasevičiaus ir jo merginos Sofijos Sapegos sulaikymas Minske paskatino Vakarų šalis griežtinti sankcijas Minskui.