Lietuvoje nuo gruodžio 28 d. vaikams nuo 12 metų galimybių pasas tampa privalomas norint patekti į pramogų vietas.
Priėmus šį sprendimą pasigirdo dalies visuomenės nepasitenkinimas – vyko basų moterų protestai, pasipiktinimas reikštas ir socialiniuose tinkluose.
Tačiau Lietuva toli gražu nėra vienintelė valstybė, priėmusi panašius sprendimus. Atvirkščiai – panaši tvarka dėl imunizacijos sertifikato vaikams jau galioja Italijoje, o Austrijoje netgi pradėti vakcinuoti penkiamečiai.
Skiepijami penkiamečiai, tėvų sutikimo nebereikia nuo 14 metų
Vienas iš didžiausią pyktį prieš skiepus nuo COVID-19 nusiteikusiems gyventojams keliančių klausimų – vaikų vakcinacija. Lietuvoje pradėjus vakcinuoti 12 m. ir vyresnius vaikus viešojoje erdvėje buvo matyti kai kurių tėvų pasipiktinimo ir pažadų niekad neleisti skiepyti jų vaikų.
Panaši reakcija priešskiepininkų grupėse pasirodė ir sveikatos priežiūros ekspertams prabilus, kad gavus Europos vaistų agentūros (EVA) pritarimą, Lietuvoje galėtų prasidėti vaikų nuo 5 m. vakcinacija. Kol kas skiepus nuo COVID-19 Lietuvoje gali gauti tik 12 m. ir vyresni vaikai, iki 16 m. yra reikalingas tėvų sutikimas.
5 m. amžiaus ir vyresni vaikai nuo COVID-19 yra skiepijami JAV, Kanadoje, Izraelyje ir Vienoje. Viena sprendimą skiepyti vaikus priėmė nelaukdama EVA rekomendacijų. Pasiskiepyti Austrijoje vaikai gali tik Vienoje.
Kaip pasakoja Austrijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jolita Skinulytė, Vienos meras sprendimą priėmė argumentuodamas, kad tokio amžiaus vaikų vakcinacija sklandžiai vyksta JAV, be to, meras tikisi, kad EVA palankų sprendimą priims artimiausiu metu.
„Užrašyti 5–12 metų vaikus skiepui atsirado galimybė praėjusį savaitgalį (lapkričio 13–14 d. – aut. past.) ir visi 9 000 terminų buvo akimirksniu išgraibstyti, pirmadienį jau nebebuvo likę laisvų laikų. Taigi poreikis tikrai yra ir yra dalis tėvų, kurie tikrai laukė galimybės kuo greičiau paskiepyti savo vaikus“, – tv3.lt komentuoja J. Skinulytė.
12 m. amžiaus ir vyresni vaikai nuo COVID-19 Austrijoje yra skiepijami nuo birželio mėnesio. Pasak J. Skinulytės, iki 14 m. yra reikalingas tėvų sutikimas norint skiepytis, o šio amžiaus sulaukę jaunuoliai sprendimą skiepytis gali priimti savarankiškai.
Vaikams skiepai kol kas nėra privalomi. Norintys lankyti mokyklą prieš įvedant karantiną, privalėjo atlikti antigenų arba PGR testus, tačiau juos buvo galima atlikti namuose.
„Vaikai gauna taip vadinamus Nindzės pasus, į kuriuos įklijuojami lipdukai, jei testas neigiamas. Jei toks pasas lipdukais užpildytas už visą savaitę, vaikas galėjo ir savaitgalį eiti į renginius ir kavines. Prieš dvi savaites ši taisyklė buvo pakeista vyresniems nei 12 metų vaikams, jiems reikėjo darytis PGR testą, kuris Vienoje galioja tik 48 val., jei norėjo savaitgalį kur lankytis. Jei vaikas skiepytas, vaikas gaudavo auksinį lipduką ir testuotis buvo tik rekomenduojama, bet neprivaloma. Vaikams nuo 15 metų taikomos tokios pat taisyklės kaip suaugusiems“, – pasakoja J. Skinulytė.
Nuo praėjusio ketvirtadienio Austrijoje įvestas reikalavimas pamokų metu dėvėti FFP2 respiratorius, o nuo šio pirmadienio šalyje buvo paskelbtas visuotinis karantinas, dėl kurio moksleiviai jau mokosi namuose.
Austrija taip pat paskelbė nuo pavasario įvedanti privalomus skiepus. Kol kas nėra aišku, nuo kokio amžiaus jie bus privalomi.
„Siečiau nesiskiepijimą Austrijoje su ypatingai patogia, nemokama testavimo sistema, tiesiog nebuvo būtinybės skiepytis, kai gali kad ir kasdien darytis PCR testą nemokamai, ypač Vienoje, kur yra naudojami namų sąlygomis daromi PCR gargaliavimo testai be jokių pagaliukų kaišiojimo į nosis ar gerkles. Vos tik buvo paskelbtas lockdownas nesiskiepijusiems ir pranešta, kad PCR nebegalios, iškart nutįso eilės prie skiepų punktų“, – pastebi J. Skinulytė.
Italijoje Žaliojo paso iš vaikų reikalaujama nuo rugpjūčio
Apie galimybę skiepyti vaikus nuo 5 m. kalbama ir kitose užsienio valstybėse, pavyzdžiui, Italijoje. Čia kol kas skiepijami 12 m. ir vyresni vaikai.
Italijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Neringa Budrytė sako, kad viešojoje erdvėje girdisi ekspertų ir politikų diskusijų. Kalbama, kad bent 5 m. sulaukę vaikai galėtų taip pat būti skiepijami, svarstoma, kad šis sprendimas galėtų būti priimtas dar šiemet.
„Sveikatos apsaugos ministras pabrėžia, kad sprendimas bus priimtas tik tada, kai Italijos mokslininkai pasakys, kad vaikams skiepytis šia vakcina yra saugu“, – tv3.lt pasakoja N. Budrytė.
Norintis pasiskiepyti vaikas Italijoje turi turėti bent vieno iš tėvų sutikimą, bent vienas iš tėvų turi jį palydėti į vakcinacijos punktą.
„Dėl to yra pasitaikę įdomių situacijų. Kartais būna, kad šeimoje vienas tėvas sutinka, jog vaikas vakcinuotųsi, o kitas ne. Dėl to kyla įvairių konfliktų šeimoje. Yra pasitaikę atvejų, kad norint vaikui skiepytis, bet nesutinkant tėvams, kreipiamasi į advokatus, teismus ir vaikams buvo išduotas leidimas“, – teigia N. Budrytė.
Galimybių paso analogas Italijoje, Žaliasis pasas, įsigaliojo rugpjūčio pradžioje. Jo reikalaujama restoranuose, kino teatruose ir kitose pramogų vietose.
Žaliasis pasas buvo įvestas tada, kai Italijoje jau buvo prasidėjusi vaikų nuo 12 m. amžiaus vakcinacija, tad dokumento reikalavimas yra taikomas ir jiems. Tiesa, mokyklose Žaliojo paso nereikalaujama – jo vaikams reikia tik pramogaujant.
„Žaliąjį pasą galima gauti ir testuojantis, nepilnamečiams testo kaina yra žemesnė. Nepilnamečiams testas kainuoja 8 eurus, o suaugusiems – 15 eurų. Vyriausybė uždėjo ribas, kad testų kainos būtų prieinamos, bet testuotis jie turi už savo lėšas“, – sako N. Budrytė.
Mokyklose moksleiviai privalo dėvėti kaukes, testuojami moksleiviai yra savanoriškai.
„Atsiradus vienam atvejui yra testuojama visa klasė. Gavę atsakymus jie gali sugrįžti į kontaktinius mokslus, izoliuojamas tik vienas. Jeigu klasėje nustatomas didesnis kiekis atvejų, visa klasė siunčiama į izoliaciją“, – pasakoja N. Budrytė.
Moteris sako, kad Italijoje įvedus Žaliąjį pasą šalyje kilo protestų banga, tačiau dabar protestai yra nurimę. Protestuojama savaitgaliais, bet mitingai yra gerokai ramesni.
„Pastaruoju metu protestavo darbuotojai, kuriems yra privalomas Žaliasis pasas norint eiti į darbą“, – sako N. Budrytė.
Švedija įveda COVID-19 sertifikatą ir vaikams nuo 12 m.
Vaikų vakcinacija vyksta iš Švedijoje. Čia yra skiepijami bent 12 m. sulaukę vaikai, tokio amžiaus vaikų vakcinacija prasidėjo spalį.
Lietuvos jaunimo bendruomenės Švedijoje pirmininkas Darius Kvainauskas sako, kad viešojoje erdvėje Švedijoje kol kas nėra diskutuojama apie jaunesnių vaikų vakcinaciją.
„Kai buvo kalbama apie vaikų vakcinavimą, prieš 12–17 m. amžiaus grupės paleidimą, švedų ekspertai visada pabrėždavo, kad vaikams susirgti sunkiai yra daug mažesnė rizika, taip pat, kad virusas tarp vaikų plinta mažiau. Iš pradžių buvo neplanuota vaikų skiepyti, bet vėliau paskaičiuota, kad apsimoka vakcinuoti vien dėl tų kelių procentų vaikų, kurie sunkiai susirgs“, – tv3.lt pasakoja D. Kvainauskas.
Pasak D. Kvainausko, rodikliai kol kas yra žemi, mat vaikų vakcinacija prasidėjo visai neseniai. Visiems vaikams iki 18 m. reikia turėti tėvų arba globėjų sutikimą norint skiepytis.
Iki šiol Švedijoje nebuvo įvestas joks galimybių paso analogo reikalavimas. Tačiau nuo gruodžio 1 d. visų viešų renginių uždarose patalpose, kuriuose dalyvaus virš 100 žmonių, COVID-19 sertifikato reikės. Reikalavimas turėtų būti taikomas ir vaikams nuo 12 m.
Mokyklose vaikai mokosi kontaktiniu būdu, kaukių pamokų metu dėvėti jiems nereikia.
„Švedijoje kaukių reikalavimo per visą pandemiją nebuvo. Kartais jas rekomendavo, pavyzdžiui, viešajame transporte piko valandomis, tačiau jokių taisyklių nebuvo“, – sako D. Kvainauskas.
Reikalavimo testuotis tai pat nėra. Pasak D. Kvainausko, galioja rekomendacija visiems gyventojams – ir pasiskiepijusiems, ir ne – atlikti COVID-19 testą pajutus ligos simptomus.
„Svarbu pabrėžti, kad Švedijoje yra labai didelis pasitikėjimas valdžia ir jos institucijomis. Nesvarbu, ar ribojimai nuimti, ar įvedami, didžioji dalis visuomenės ramiai tai priima ir didelių protestų nėra. Aišku, visada girdisi keli procentai ir kalba apie pažeistas teises ir panašiai, bet realiai visuomenė ramiai reaguoja“, – teigia D. Kvainauskas.
Švedijoje pilnai nuo COVID-19 yra paskiepyti 67,5 proc. gyventojų, Italijoje – 74 proc., Austrijoje – 65,4 proc., o Lietuvoje – 63,1 proc.
JAV ir Kanada skiepija penkiamečius
Portalas tv3.lt primena, kad vaikų nuo 5 m. vakcinacija prasidėjo JAV, taip pat ir Kanadoje.
JAV prezidentas Joe Bidenas šį žingsnį pasveikino, teigdamas kad jis taps „lūžio tašku“ kovoje su koronaviruso pandemija. Praėjus kelioms dienoms po Maisto ir vaistų administracijos (FDA) leidimo suteikimo, vakciną patvirtino ir Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC).
Šiais žingsniais buvo paruošta dirva iki 28 mln. vaikų vakcinacijai Amerikoje. Vyriausybė gerokai užbėgo už akių šiam sprendimui: įsigijo pakankamai dozių visiems 5–11 metų amžiaus grupės vaikams ir pradėjo gabenti preparato siuntas po visą šalį.
„Šiandien pasiekėme lūžio tašką mūsų kovoje su COVID-19“, – Baltųjų rūmų išplatintame pareiškime cituojamas J. Bidenas.
Jaunesnių vaikų skiepijimas „leis išsklaidyti jau ne vieną mėnesį besitęsiantį tėvų nerimą dėl savo vaikų, taip pat sumažinti viruso plitimo mastą tarp vaikų. Tai svarbus žingsnis į priekį mūsų tautos kovoje su šiuo virusu“, tęsė valstybės vadovas.
Vyriausybė jau parūpino pakankamai vakcinos kiekvienam vaikui Jungtinėse Valstijose, pareiškė J. Bidenas ir pridūrė, jog savaitgalį darbuotojai pradėjo pakuoti ir siųsti milijonus „Pfizer“ vakcinos dozių.
„Artimiausiomis dienomis programa bus išplėsta ir pradės veikti visu pajėgumu lapkričio 8 dieną prasidėsiančią savaitę“, – nurodė prezidentas.
Šio amžiaus grupės vaikams vakcina suleidžiama dviem dozėmis trijų savaičių intervalu. Jiems sušvirkščiama 10 mikrogramų preparato – trečdalis vyresnio amžiaus grupių gaunamos dozės.
Vaikiškos vakcinos buteliuko dangtelis yra oranžinės spalvos – taigi, jie bus lengvai atpažįstami, nes vyresnių žmonių grupėms skirto preparato buteliukų dangteliai violetiniai.
„Kaip mama, raginu tėvus, kuriems kyla klausimų, pasikalbėti su savo pediatru, mokyklos slaugytoja ar vietos vaistininku, ir daugiau sužinoti apie vakciną bei vaikų skiepijimo svarbą“, – pareiškime nurodė CDC direktorė Rochelle Walensky.
Apie sprendimą skiepyti vaikus nuo 5 m. pranešė ir Kanada. Skiepyti 5–11 m. amžiaus vaikus leista ir Izraelyje.
Lietuvos sveikatos ekspertai taip pat teigė, kad sulaukus EVA patvirtinimo, būtų galima pradėti skiepyti šiai amžiaus grupei priklausančius vaikus.